BADEMCİK ŞİŞMESİ
Bademcikler küçük yaşlarda gelişir ve bazı çocuklarda yapısal olarak büyük olabilmektedir. Ergenlik çağına doğru küçülmeye başlayan bademcikler, erişkinlerde çocuklara oranla daha az yer kaplarlar. Boğazda her iki tarafta bulunan bademcikler vücuda giren mikropların engellemede etkili rol oynayan önemli oluşumlardır.

Yapı olarak hassas olabilirler ve bu yüzden bazen bademcikler kendiliğinden mikrop kaparak şişebilmektedirler. Sonuç olarak da bedenimizde bazı şikayetlere neden olurlar. Bademcik şişmesi sonucu halsizlik, ateş, ağızda koku görülür. Eğer boğazlara romatizma mikrobu yerleşir ve çoğalırsa çeşitli hastalıklara yol açılabilir. Eklem romatizması, kızıl, kalp romatizması gibi hastalıklar boğaza yerleşen mikroplar sebebi ile meydana gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çok fazla bademcik şişmesi de başka hastalıkların habercisi olabilir. Bademcikler senede 5 ‘ten fazla şişerse, gelişmeyi etkiler ve romatizmal hastalıklara yol açarsa, ameliyatla alınması gerekir. Ayrıca bademcik şişmesi ile oluşan iltihabın çevre dokulara yayılması ve ilerleyici karakterde olması durumunda da cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Bademcik şişmesi tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Basit bir şeymiş gibi önemsenmeyip ihmal edilmemesi gerekir. Mutlaka uzman bir doktor tarafından yardım alınmalıdır. Hafif seyreden boğaz şişmelerinde sıvı gıdalar almalı, sıcak ve soğuk içilmemelidir. Bal anason, adaçayı gibi dezenfekte edici özellikteki maddelerden elde edilen çözelti ile gargara edilmesi faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vitiligo nedir
Rahim Mantarının Bitkisel Tedavisi
yüzüm kaşınıyor
Böbrek Taşı
Uykusuzluk Çekenlere Tavsiyeler
Septik Şok
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.