BADEMCİKLER

Bademciklerimiz vücudumuzun sigortası gibi çalışırlar. Bu organlarımız vücudumuzdaki enfeksiyon etkenlerinin birikerek etkisiz hale getirildiği yerlerdir. Ancak bademcikler vücudumuzda bulunana tek sigorta görevi üstlenen organlar değildir. Bunların yanı sıra koltuk altı bezleri, kasıklar ve dizin iç tarafında bulunan düğümler de bademcikler gibi faaliyet gösterebilmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok faydasının yanı sıra aşırı büyük olan ve sık sık şişen bademcikler kişiye hayatı zindan ettiği gibi hayat standardında da ciddi düşüşlere neden olmaktadırlar.

Bademcikleri sık sık şişen hastalar özellikle 2 noktada hataya düşmektedirler

1. Bademciklerin şişmesini takip eden zamanlarda içerisinde “parasetamol” olan toz içecekleri çok sık tüketmektedirler. Bu içeceklerde bulunan parasetamol maddesi ağrı kesicilerin etken maddesidir ve kişide geçici bir rahatlığa neden olmaktadırlar. ancak ciddi bağımlılık yapıcı özelliklerinin yanı sıra asıl tehlikeli yüzleri oldukça masum olmalarıdır. Bir içecekmiş gibi pazarlanan bu ürünler aslında birere ilaçtır ve ciddi yan etkileri mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

2. Boğazlarını sarmak suretiyle kendilerini rahatlatmaya çalışmaktadırlar. Bu davranış bademciği şişen kişide geçici bir rahatlığa neden olur ancak boğazın sarılması buradaki(boğaz) sıcaklığın artmasına ve çeşitli hastalık yapıcı mikropların üremesi ve yayılması için uygun bir ortam oluşmasına hizmet edecektir. Yapacağınız akıllıca davranmak ve asla boğazınızı sarmamaktır. Ayrıca ağzınızdan nefes alıp vermek yerine burnunuzdan nefes alıp vermek de güzel bir davranış olacaktır. Çünkü ağızdan alınan nefes nispeten soğuktur ve bademciklerinizi tahriş edecektir. Bu da öksürük ve ciddi ağrılara neden olacaktır.

NOT: Parasetamol maddesi ağrı kesicilerin ekserisinde olan etken maddedir. Yan etkilerinden birisi bağımlılık yapması ve diğeri ise vücuttaki kıkırdak dokunun ciddi şekilde gevşemesidir. Vücudumuzdaki en büyük kıkırdak dokuyu diz, bel, boyun ve bilek eklemleri barındırmaktadır. Son yıllardaki diz ağrılarının ve bel fıtığı hastalığının önemli etkenlerinden birisi de ağrı kesicilerdeki bu parasetamol maddesidir. Bu konuda duyarlı olmak ve her ağrılı durumda mutlaka ağrı kesicilere sığınmamak gerekmektedir. Özellikle doktorlarımıza bu konuda önemli görevler düşmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhaba benim sol bademciğimde iltihap var ve şişliği hiç inmiyor 3 kez doktora gittim ve geçmedi iltihap hep tetkrarlıyor ve öksürük ile ağrı yapıyor ne yapmalıyım ?

  Sağlık

  meltem hanım bademciğiniz şimdi ne oldu? benim de aynı şekilde şiş 1 haftadır.ateşim yok ama 4 defa antibiyotik iğne vuruldum geçmiyo.

  Sağlık

  meraba ben merve bnmde bademciklerim çok sık şişiyo ve doktor ameliayt olmam gerektiğini söledi çünkü nefes alamıcak kadar rahatsız ediyolar ve burun kemiğiminde yamuk oldugunu nefes darlıgımında bu yüzden oldugunu ögrendim bu yüzden bende ikisinden de ameliayt olmaya karar verdm ikisini de yazın olucam peki neden bunları yazın olmam gerekiyor kışın olsam olmazmı?????

  Sağlık

  slm,benimde bademciklerim çok sık şişiyor,2 yıldır böyle,her ay 2 kere şişer..sanırım ateş yapmıyorsa,ameliyata gerek yok diyorlar.fakat bu durum beni çok rahatsız ediyor.ne yapmalıyım?

  Sağlık

  merhaba yaklaşık 1 aydır bende bademcik sorunu yaşıyorum geçmiyo…geçmiyo..çok gittim doktora ateşler içinde yatım ağız içi yaralar diş eti iltihabı oldum ama hala acıyo yanıyo boğazım çıldırıcam yemek yiyemiyorum napıcamı bilmyrm

  Sağlık

  ya arkadaşlar inanmıyacaksınız ama benim neredeyse 2 yada 3 günde bir bogazım şişiyo…bıktım artık ya….

  Sağlık

  o acıları bende çekiyorum.her sabah nerdyse acılar içinde uyanıyorum.hiç uyanmak istemiyorum acısı çok berbat bi an önce aldırmak istiyorum ve bademcik bende kilo almamaya engel oluyo 17 yaşındayım 1.75 boyundayım ve 47 kilodayım bi an önce bademcik illetinden kurtulup kilo almak istiyorum sömestr tatilinde uygun olur mu?

  Sağlık

  cocukkende cektim taa dizlerimi agrıttııı 2 ay şimdi 25 yasındayım ve yıne hıssedıyorum. ins yine tedavım cabuk olur. amin inş.

  murat daşpınar

  bademciklerim her ay şişiyor bende iştahsızlık halsizlik terleme eklemlerde ağrı mide bulantısı kusma her ay bunları yaşıyorum ne yapmam lazım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kavalkemiği
Bağırsak Kurdu
pankreas kistleri
Bel Ağrısının Diğer Belirtilerine Dikkat
Bademcik şişmesi
Kepeği Gidermek İçin 20 Doğal Yöntem
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.