Bademcikler Hemen Alınmalı Mı?

bademcik alınmasıGünümüzde etkin ilaç ve uygun kültürle hastalığın türü bilinmekte tedavisi yapılmakta ve kronikleşmeden önlenebilmektedir. Bademcik iltihapları çocuk hastalıkları arasında en sık görülenidir. Halk arasında bademciklerin alınmalarında hiçbir zarar olmayacağı şeklinde bir kanı vardır. Bademcikler çok tehlikeli hastalık etkenlerinin zemin hazırlayan organlar olmakla birlikte sorun bademciklerde değil bu hastalıklarla yeterli tedavinin yapılamamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu nedenle gereksiz yere bademcikler aldırılmamalıdır. Bademcikler boğazın çevresinde yer alan akkan düğümleridir. Bunlar vücudun savunmasında önemli bir yer tutar. Ve bir kısım zararlı etkenlerin aşağı solunum yollarına inmelerini önler, adeta boğazın girişinden muhafız görevi yaparlar.

Bademcikler bazen hatalı tedavi uygulamaları ve hekimin verdiği ilaçların yetersiz kullanılmasına bağlı olarak mikropların üreyip diğer organlara yayılmasını sağlayan bir odak halinde de görülür.

Bu zamanda bademciklerin alınması gerekir. Özellikle romatizma hastalık tehlikesinin olduğu çok fazla sayıda ve ileri derecede bademcik ilhtihabı geçirenlerde hekimler bademciklerin alınmasını önerirler.

Normalde bademcikler çocukluk yıllarında büyüktür. İlkokul çağına başladıktan sonraki birkaç yıl içerisinde küçülmesi beklenir. Fakat sürekli enfeksiyon etkeninin yerleşmesi bunların küçülmesini engeller. Normal koruyucu yapılarını bitirerek enfeksiyon etkenin diğer bölgelere kadar yayılabilen organlar durumuna gelirler. Bu durumlarda hekimler alınmasını gerekli görebilir. Onun dışında özellikle çok küçük yaşlarda alınması tehlikeli olabilir. Ayrıca günümüzde sindirim sistemi kötücül hastalıklar ile bademciklerin küçük yaşlarda alınması arasında yakın bir bağlantı olduğu bilinir. Bu da durumun önemini arttırır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Biyoenerji İle Tedavi
Beden Eğitimi ve Boy
Ayak Bileği Şişmesi ve Diğer Belirtileri
Baş Ağrıları
Her Göğüs Ağrısı Kalp Krizi midir?
Kızların sünnet edilmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.