BADEMCİK

bademcikTıp dilinde “Tonsiller” olarak adlandırılan bademcikler yutak girişinde, dil kökünün iki yanında bulunmaktadırlar. Vücudun savunma sisteminin bir parçası olan bademcikler, vücuda giren mikroplara karşı antikor üretiminde rol alırlar. Bademcik iltihaplanmasına ise tıp dilinde” tonsilit” adı verilir. Bademcikler vücuda giren bakteri ve mikroplarla karşı karşıya kaldıkça iltihaplanma yapabilir. Bademciklerin iltihaplanma yaptığında şiş, kırmızı ve yeşilimtırak beyaz renkte cerahatli görünüm alırlar. Yutma güçlüğü, yutkunma sırasında boğaz ağrısı ve takılma hissi, , ateş, halsizlik, ağızda kötü koku, boyun bezelerinde şişme gibi durumlar boğaz iltihabının belrtileri olabilir. Hastada kırıklık, baş ağrısı ve vücut ağrıları vardır. Hastalık üşütme ve ateş ile başlar. Tedavi edilmezse orta kulak iltihabı, böbrek iltihabı, romatizma ve kalp hastalıklarına neden olabilir. Ancak geçirilen bademcik enfeksiyonlarının en önemli ve en düşündürücü sonuçları, kalp kapakçıkları, eklem ve böbreklerin risk altında olmasıdır

Sponsorlu Bağlantılar

bademcik iltihabıNASIL TEDAVİ EDİLİR.

 Bademcik iltihabı tedavisi genellikle ilaçlardır. Antibiyotik kullanımı bademcik iltihabını sorun yaşanmadan tedavi edebilmektedir. Ancak yanlış ilaç kullanımı olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

BADEMCİK AMELİYATI NE ZAMAN YAPILIR.

Sponsorlu Bağlantılar

Aileler özellikle çocuklarının bademciklerinin alınması noktasında büyük karasızlık yaşamaktadırlar ve bunda haksız sayılmazlar. Çünkü antibiyotik kullanarak tedavi edilebilecek durumlarda gereksiz yere bademciklerin alındığı durumlar olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda da bademciklerin alınması kaçınılmadır. Eğer çocuğunuzun üst solunum yolları bademcik büyüklüğüne bağlı olarak sık sık tıkanıyorsa, Bademciklerin etrafında apse oluşuyorsa Konuşma bozukluğu varsa Kötü huylu tümör şüphesi varsa Bademcikler yutmayı engelleyecek derecede büyümüşse Bademcik iltihaplanmasına bağlı olarak başka hastalıklar ortaya çıkmışsa Mutlaka ameliyat edilmelidir. Çocuklarda bademcik ameliyatı için en uygun zaman yarıyıl ve yaz tatili dönemidir.

                                                                                                                                                                                                                                 SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mantar Zehirlenmesi
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Nedenleri
Omurga Artritinin Belirtileri Nelerdir
MİDE ASİTLİĞİNE NE İYİ GELİR?
Süt Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri
GDO En Çok Hangi Ürünlerde Bulunmaktadır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.