Sitede Arama Yapayım
Diğer Konulara Bakayım
Son Yayınlananlar Nelerdir?
Yorumları Okumak İsterim

BAĞIMLILIK NEDİR?

Zararlı maddeleri bilerek kullanmak bağımlılığın bir özelliğidir. Bunun nedeni aslında irade ve isteğimizin değil bağımlısı olduğumuz maddenin davranışlarımızı kontrol etmesidir.

BAĞIMLILIK
Bir maddenin yaşamı va sağlığı olumsuz etkilemesine karşın kullanımının devamıdır. Oysa insanın (ve diğer tüm canlıların en temel çabası canlılığınn devamını sağlayabilmektir. Yaşamımızı, sağlığımızı tehdit eden, bize acı ve zarar veren şeylerden içgüdüsel olarak kaçınırız. Hatta diğer hayvanlardan farklı olarak insan düşünebilmesi sayesinde olası zararları çok önceden farkedip önlemler alabilir.Yani yaşmımızı ve sağlığımızı tehdit eden davranışlardan kaçınmak doğamızın gereğidir.
ZARARLI MADDELERİ BİLEREK KULLANMAK
Bağımlılığın bir özelliğidir. Bunun nedeni aslında irade ve isteğimizin değil bağımlısı olduğumuz maddenin davranışlarımızı kontrol etmesidir.

İRADESİZ MİSİNİZ?
Çoğu kişi iradesiz olduğu için sigarayı bırakamadığını söyler. İrade; TDK sözlüğünde “birşeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü” olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda işi gücü olan, eşine, çoçuğuna, topluma karşı sorumluluklarını sürdüren bir kişinin iradesiz olduğu söylenemez.Kişi yaşamının diğer yönlerinde iradeli iken konu sigra olunca iradesiz ise işte bu bağımlılıktır. Zaten tümden iradesiz insan ya delidir ya da bunamış.Sigara konusunda iradeyi kullanamama, davranışı kontrol edememe sözkonusudur. Çünkü madde kişinin davranışını kontrol etmektedir.

BAĞIMLILIĞIN DİĞER ÖZELLİKLERİ

1.Şiddetli madde alma isteği.
2.Bırakma ve azaltma anlamında madde kullanımını kontrol etmede zorluk.
3.Azaltma ve kesme durumunda yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması.
4.Tolerans oluşması.(aynı etkinin elde edilebilmesi için gereken madde miktarını giderek artması)
5.Madde kullanımı yüzünden kişiye keyif veren, mutlu eden faliyetlerin ihmale uğraması.
6.Zararlarının açık olamsına karşı maddenin kullanımında ısrar.

SİGARA AYNEN UYUŞTURUCU VE ALKOL GİBİ BAĞIMLILIK YAPICI BİR MADDEDİR
Tabiki her maddenin bağımlılığı kendine has özellikler gösterir. Örneğin uyuşturucu ve alkol çok yoğun fiziksel bağımlılık yaparken sigara daha çok psikolojik bğımlılık yapar.WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) tanımına göre düzenli olarak günde en az bir adet sigara içmek sigara bağımlılığıdır. Yani günde bir tane bile olsa sigara içmeden duramamak, içmek için yoğun istek duymak, içmemenin kişiye sıkıntı vermesidir.
SİGARA BAĞIMLILIĞI BİR TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR
Sigaranın madde bağımlılığı olarak ele alınması onu tıbbın ilgi alanına sokmuştur. eskiden sadece kötü bir alışkanlık olarak kabul edilen sigara alışkanlığı, artık tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak görülmekte ve tedavi edilmektedir.

SİGARA BAĞIMLILIĞININ BİLEŞENLERİ

1.Fiziksel Bağımlılık: Bağımlılığa yol açan madde sigaradaki nikotindir.Deneylerde damardan verilen nikotinin kokainden 5 kat daha hızlı bağımlılığa yol açtığı görülmüştür. Sigara içimi sonucu nikotin çekilen nefesi takiben 7 saniyede beyne ulaşır.Keyif verici etki, tokluk hissi oluşturur, dikkati ve uyanıklığı artırır. Hızlı meydana gelen bu iyilik halinin yine hızlı şekilde kaybolması tekrar sigara içme isteği doğurur. Çevre etkisiyle tek-tük sigara içen birisinde birkaç ayda bağımlılık oluşur. Aralıklı olarak toplamda 30 sigara içmekle nikotin bağımlısı olunabildiğini idda eden araştırmacılar vardır. Ancak sigarada görülen fiziksel bağımlılık uyuşturucu ve alkolde olduğu gibi çok güçlü değildir ve kolaylıkla başedilebilir, kısa sürede kaybolur.
Yoksunluk belirtileri; fiziksel bağımlılık nedeniyle madde alınamadığında vücutta yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Bunlar aşırı derece sigara içme isteğiyle beraber, huzursuzluk, yerine duramama, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu gibi belirtilerdir.
2.Psikolojik Bağımlılık: Fiziksel bağımlılığın aksine sigarada psikolojik bağımlılık çok güçlüdür. Sigara içilmediğinde birçok kişi için dayanılmaz bir sigara içme arzusu meydana getirir.

3.Bağımlılığın Davranışsal Yönü: Uzun süre kullanımda sigara içme davranışı otomatikleşir.Şartlanmalar oluşur. Birçok durumla, davranışla, duyguyla sigara içme arasında bağlantılar kurulur. Kimisi sinirlenince, heyecanlanınca, keyiflenince sigara içme isteği duyar. Kimisi çay içerken, yemek sonrası, alkol alırken, banyoo sonrası içer. Kimisi telefonda, direksiyonda, molada, çalışma masasında, hatta kimisi de kül tablası, sigara, çakmak görünce sigara içme isteği duyar. Bu şartlanmalar, bağlantılar zaman içinde oluşur.Her kişide farklıdır. Sigarayı bırakma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasında en büyük pay bu şartlanmalara aittir.Bu nedenle bilişsel-davranışsal tedaviler sigarayı bırakmada ve özellikle bırakmanın sürdürülmesinde oldukça etkilidir.

SİGARAYI BIRAKABİLMEK İÇİN

1.Sigaranın bir madde bağımlılığı olduğu kabul edilmeli ve kişi “ben madde bağımlısıyım” diyebilmelidir
2.Sigara bağımlılığının doğru yöntemlerle başa çıkılabilir, tedavisi olan bir hastalık olduğu bilinmedidir.
3.Sigara içmenin zararları ve bırakmakla elde edilecek yararlar iyi değerlendirilmeli, sigarayı bırakma konusunda istekli ve karalı olunmalıdır.


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  :):):):)iyi bi site

  Sağlık

  yardım edemedin(:(

  Sağlık

  sanırım cok ciddi bir sigara bagımlısıyım. uzun zamandan beri iciyorum , cok defa kısa sureli bıraktım ama hep tekrar basladım. son bir defa denemek icin 3 gun once bıraktım , su anda acayip kotuyum , isi gucu bıraktım sigarayı bırakmakla ilgili yorumları okuyorum. Basladıgım gune lanet olsun…

  Sağlık

  SİGARA BIRAKMA , KİLO ALIMI VE AKUPUNKTUR

  Sigara bırakma ve kilo alımı.

  Sigara içenleri 1- Sigarayı seviyorum, bırakmayı düşünmüyorum diyenler yani “Umutsuz Vakalar”; 2- “Sigara içiyorum ama bırakamıyorum” diyenler olarak ikiye ayırabiliriz. İkinci gruptakilerin sigarayı bırakmamasındaki nedenlerden biri de kilo alma korkusudur. 15-20 yaş arası gençlerin %20 si sigara içmektedir. Özellikle adelösan çağındaki 15-20 yaş arasındaki hafif toplu kızlar sigaraya zayıflamak için başlamaktadırlar. Genç kızlar sigara içtikçe iştahlarının kapandığını ve eğer sigarayı bırakırlarsa kilo alacaklarına inanırlar.

  Sigarayı bırakanlar ortalama 2.5 kg almaktadırlar. Kilo artışı günde 1 paketten fazla içen ve 10-20 yıl sigara içip bırakanlarda en fazladır. Sigara bırakıldıktan sonraki ilk haftada vücutta su birikir ve ağırlık 2.5 kg artar. Bu durum sigarayı bırakan kişinin vucüt imajında ve dış görünüşünde bozulmaya sebep olarak bireyi tekrar sigaraya başlamaya iter.

  Sigarayı bırakmaya niyet eden kişi daha sigarayı bırakmadan beslenme alışkanlığını değiştirmeli ve egzersiz programına başlamalıdır. Spor yapan kadınların sigarayı bırakma başarısı iki kat daha fazladır. 281 kadının katıldığı bir bilimsel araştırmada spor yapanların %20 sinin sigarayı kalıcı olarak bıraktığı görülürken spor yapmayanların sadece %10 u sigarayı bırakabilmiştir. Bu rakamlar spor dahi yapılsa normal şartlar altında sigarayı bırakmanın ne kadar güç olduğunu gösterir. Sigarayı tatillerde bırakmayınız. Tatil dönemleri kişinin daha fazla besin tükettiği bir devredir ve bu dönemde kilo artışı daha fazla olur. İş veya ev ortamı nedeni ile stres altında iseniz sigarayı bırakmanız güçleşir. Sigarayı bıraktığınızda şekeriniz düşecek, metabolizmanız şeker tüketmek isteyecek ve siz tatlı krizine gireceksiniz. Bunu önlemek için şekersiz çiklet çiğneyin, şeker ihtiyacınızı meyvalardan veya taze sıkılmış meyva sularından karşılayın. Sigarayı bıraktıktan sonra kafeinli içecekler içmeyiniz: buna her türlü kahve, kola ve gazozlarda girmektedir. Sigara bırakılınca sinirlilik olur ve kafein huzursuzluğu arttırır. Nikotin içeren çikletler iştahı kapayarak kilo artışını önlerler. Bu yüzden sigarayı bırakanların nikotin çikleti çiğneme0leri önerilir. Sigarayı bırakmaya niyetli kişi 3-4 kg arasındaki bir vücut ağırlığındaki artışı doğal karşılamalı, diyet ve egzesiz yaparak kilo problemi ile mücadele etmelidir.

  Sigara Bırakılınca Neden Kilo Alınır ?
  1) Sigara dumanından uzaklaşınca yiyeceklerin tad ve kokusu daha iyi hissedilir. Sigarayı bırakan kişi tütünden aldığı damak zevkini yiyeceklerden almaya yönelir.
  2) Sigara iştahı kapar. Sigara bırakılınca iştah açılır.
  3) Tiryaki için sigara yemeğin bitiş sinyalidir. Birey sigarayı bırakınca yemeğini ne zaman bitireceğini tam bilemez. Eskiye oranla daha fazla yiyecek tüketir.
  4) Davetler, iş yemekleri, aile toplantıları gibi sosyal durumlarda sigara içen kişi yemeği bitince, sofrada sigara içerek vakit geçirir. Aynı kişi sigarayı bırakınca yemek sonrası masada nasıl zaman geçireceğini bilemez. Tatlı veya meşrubat gibi yüksek kalorili maddeleri tüketir.
  5) Sigara enerji tüketimini arttırır. Sigara bırakılınca bazal metabolizma hızı düşer.
  6) Sigarayı bırakan birey kendi iç dünyasında büyük bir başarı gerçekleştirmiştir. Kişi bunun için kendisini ödüllendirmek ister, ancak mükafat olarak yüksek miktarda kalori içeren tatlıları seçer. Sigaranın bırakılması sağlıksız beslenme alışkanlığını doğurabilir.

  Bu sosyal durumlar ve davranış şekilleri kişinin eskiye oranla daha fazla kalori almasına neden olur. Kilo artışı sigarayı bırakan birey için kısır döngü oluşturur. Kişi sigaraya tekrar başlayarak aldığı kiloları vereceğini hesaplar, ancak çoğunlukla evdeki hesap çarşıya uymaz ve uzun vadede net sonuç hem fazla kilolu hem de sigara bağımlısı bir kişi olur.

  Önce zayıflayayım, sonra sigarayı bırakırım” fikri yanlıştır. Kişi zayıflamak ve iştahını kesmek için sigara tüketimini arttıracaktır. Kilo vermeyi başarıp, sigarayı bıraktığında ise sigara içme tutkusunu daha fazla yemek yiyerek veya atıştırarak bastıracak ve sonuçta tekrar kilo alacaktır. Buna morali bozulacak kişinin tekrar sigaraya başlaması kaçınılmazdır. Kişi sigarayı bırakmayı kendi hayatı için pozitif bir olay olarak görmeli, bunu başardığında hayatında açığa çıkan boşluğu fazla yiyecek tüketimi gibi negatif bir davranışla değiştirmemelidir. Gelişmiş batı toplumlarında sigara kullanma oranı her geçen yıl daha fazla düşmektedir. Ancak düşüşün önemli bir kısmı erkeklerde olmaktadır. Kadınlarda sigara bırakılınca vücut ağırlığının artacağı korkusunun sigara içim hızındaki düşüşü engellediği görülmektedir.

  Özellikle adelösan çağdaki genç kızlar sigarayı kilo kontrolü için içmektedirler. Kendi fiziksel görünümünü kabul edemeyen ve kendi vücut ağırlığını fazla bulan ergenler sıklıkla sigara içmeye başlamaktadırlar. Kilo vermek isteyen ve pehriz yapan adölesanlarda sigaraya başlama oranı çok yüksektir. Hem sigara içimi hem de bilinçsiz pehriz yapmak sağlıksız davranış şekillerine eğilimin göstergesidir. Negatif davranışlar genelde adölesan çağında kazanılır. Sağlıksız davranışlar bağımsızlık ve başkaldırının bir ifadesidir. Sigara bu ifadeyi pekiştirir. Erken gençlik çağında bağımlı hale gelen birey yaş ilerledikçe sigarayı kilo kontrolü için kullanmak ister.

  AKUPUNKTUR la TEDAVİ:

  Akupunktur la hastanın nikotine karşı olan fizyolojik ve psikolok bağımlılığını ortadan kaldırıyoruz. Seratonin ve Beta Endorfin gibi hormonları salgılatarak hastada gelişebilecek yoksunluk sendromunu (Yani sigara bırakmaya bağlı gelişebilen ateş basması, terleme, huzursuzluk, baş ağrısı, gerginlik gibi şikayetler) ortadan kaldırıyoruz. Her iki beyin lobu arasındaki reseptörleri düzeltiyoruz ve böylece Akupunktur la hastanın rahat bir şekilde sigara dan kurtulmasını sağlıyoruz. Yine Akupunktur la sigara bırakılabildiği gibi kilo probleminide hastayı zayıflatarak kilo alımının önüne geçilmiş oluyoruz.

  LAZER AKUPUNKTURLA 3 SEANSTA SIGARAYA SON

  Dr.M.Ali BARS

  Akupunktur ve Medikal Estetik Tabibi

  Lazer-med Akupunktur ve Ağrı Merkezi.

  Tel:05056204925-05322730631

  Sağlık

  bence bu kadar uzun olmaması gerekiyor

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
YAKINDAN TV İZLEMEK MİYOP YAPIYOR
Molluskum Kontagiozum
SEDEF TEDAVİSİ
Kistik Fibrozis Nedenleri ve Komplikasyonları
Diyabet (Gizli şeker)
ENSE (KÖKÜ) AĞRISININ NEDENİ NEDİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.