BAĞIRSAK BAKTERİLERİNİ DENGELEYİN, UZUN YAŞAYINBağırsak Bakterilerini Dengeleyin, Uzun Yaşayın

Bakterilerin her türü için zararlıdır demek doğru bir anlayış değildir. Bağırsak florasında yaşayan yararlı bakteriler insan sağlığı için kritik bir role sahiptir. Yeni bir çalışma, bağırsak bakterilerinin değiştirilerek daha uzun yaşamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsakta yaşayan bakterilerin dengeli olması mutlu hayat için atılabilecek önemli bir adım. Ancak, zamanla bu bakteri ortamında aldığımız gıdalar yada ilaçlar gibi nedenler ile dengesizlikler meydana gelebilmektedir.

Çalışmanın baş yazarı Dr Heinrich Jasper, çalışmasını “deregülasyon” olarak isimlendirmektedir. Yazar, yaşlanma süreci ile birlikte artan oksidatif stres, inflamasyon, immün cevabın bozulması ve kök hücrelerin aşırı çoğalması gibi bağırsakta yaşa bağlı değişiklikleri araştırmışlardır.

Çalışmada, laboratuarda Drosophilia veya meyve sineklerinin bağırsaklarındaki bu süreç gözlenmiştir. Bağırsak duvarındaki absorbsiyon yapan hücreler ve mikroorganizmalar arasındaki ilişki çözümlenmiş, ve sinek yaşlandıkça bakteriyel yükün arttığı bulunmuştur. Zamanla ortaya çıkan ve inflamatuar olan bu dengesizlik, FOXO olarak adlandırılan stres geninin bir sonucu olduğu gösterilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Jasper ve arkadaşları bu geni harekete geçiren genin inflamatuar zincir reaksiyonunu inceleyerek bu problemi çözmeyi başarıyor; bakterilere bağışıklık sisteminin yanıt vermesini düzenleyen bir sınıf molekül olan PGRP- SC’ nin kronik olarak baskılanması. Bu önemli moleküllerin ifadesini yenileyen gen terapisi kullanarak ilk etapta meydana gelen dengesizliği önlemeyi başardı. Sonuç olarak ise sineklerin ömrünün uzadığı belirlendi.

BAĞIRSAK BAKTERİLERİ VE SAĞLIK

Bu çalışma, bir kişinin genel sağlığı üzerine mikrobiyal denge ve düzenlemenin etkisini ölçmek için önceden yapılan bir dizi girişimleri de hatırlıyor. Örneğin İtalya’ da yapılan bir çalışmada probiyotiklerin yenidoğan bebeklerin gastrointestinal savunma üzerine çok büyük etkisinin olabileceği gösterilmiştir.  Diğer bir çalışma ise bağırsak bakterileri ile kolorektal kanser, romatoid artrit ve hatta otizm arasında benzer bir bağlantı olduğuna işaret etmektedir.

Kaynak: Guo L, Karpac J, Tran SL, Jasper H. PGRP-SC2 Promotes Gut Immune Homeostasis to Limit Commensal Dysbiosis and Extend Lifespan. Cell. 2014.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Laktoz İntoleransının Tipleri Nelerdir?
Kabızlığa Neden Olan Faktörler Nelerdir?
Mide Krampları Neden Olur
Laktoz İntoleransı Teşhisi Nasıl Yapılır? Hangi Testler Uygulanır?
Kolon Polipleri Nedir? Nasıl Belirti Verir?
Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.