bağrsak gazıBağırsak Gazı Nedir?

 Bağırsak gazına tıpta Flatulans denilmektedir. Bağırsak gazları, gazın ve havanın bağırsaklarımızdan rektuma kadar bulunan yerlerde oluşmaktadır. Kişilerde nadir olarak flatulans yani bağırsak gazı görülmesi tamamen normaldir. Çünkü bir insanın bir günde ortalama olarak 10-20 arası gaz çıkarabilir. Fakat, oluşan bağırsak gazları sık sık meydana geliyor ve kötü bir koku oluşturuyor ise o zaman bir hastalıktan söz edebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

 Bağırsak Gazının Belirtileri Nelerdir?

  Bağırsak gazları genellikle istenmeyen durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bağırsak gazları ciddi bir sorun olmasa da kişilerde utanma durumu oluşabilir. Kişiler gün içerisinde vücutlarının  içerisine aldıkları gazları dışarı atma ihtiyacı hissetmektedirler. Normal olarak kişilerde günde 10-20 defa bu gazların dışarıya atımı olmaktadır. Bazı kişilerde gaz çıkaramama durumu ağrılara neden olabilir. Bu yüzden gaz çıkarmak kişiler için bir ihtiyaçtır. Kişilerde oluşacak gazların çıkışına maalesef engel olamayız.

 Kişilerde oluşan bağırsak gazlarının belirtileri ise;

  • Distansiyon dediğimiz karın bölümünde şişkinlik durumu
  • Yellenme veya geğirme yöntemi ile isteyerek ya da istemeyerek gaz çıkarma
  • Karın bölgesinde oluşan kramp ve ağrı.
  • Mide kısmında düğümlenme hissi

gibi belirtilerdir.

 Ayrıca aşırı gaz üretebilen yiyecekler ise şunlardır;

Sponsorlu Bağlantılar

 Rafinoz: Brüksel lahanası, fasulye, kuşkonmaz ve hububatlarda eser miktar bulunmaktadır.

Laktoz: Sütte ve süt ürünlerinde bulunmaktadır

Fruktoz: Enginar, soğan, buğday ve armutta bulunmaktadır. Ayrıca meyve suları ve içeceklerde de bulanabilmektedir.

Sorbitol: Meyvelerde bulunmaktadır. Ayrıca yapay tatlandırıcı olarak kullanılmakla birlikte, şeker ve sakızlarda da bulunur.

Nişasta: Mısır, patates, buğday ve şehriyede bulunmaktadır. Pirinç gaz üretimine neden olmamaktadır.

Lif:  Çözülebilen ve çözülemeyen lif olarak iki gruba ayrılır. Çözülebilen lifler gaz üretimine neden olurken, çözülemeyen lifler gaz üretimine fazla sebebiyet vermeden dışkı yolu ile vücuttan atılırlar.

 Bağırsak Gazı Hastalığında Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Bağırsak gazlarının tedavisinde bitkisel yöntemler sıkça kullanılmaktadır. Sizlere sıkça uygulanan iki bitkisel tedavi yöntemini açıklayacağız.

  • Tedavi Yöntemi 1: Sabahları aç karnınıza ılık suyun içerisine bir limonun suyunu sıkıp içiniz. Genellikle iyi sonuçlar verdiği görülmektedir. Eğer limonun suyu midenize zararlı ise bu yöntemi denemeyiniz.  Bunun yerine, 1 su bardağı kadar kaynamış sıcak suyun içerisine 1 parça oğul otu(melisa) katıp 5 dakika demlendirip, süzünüz ve süzülen suyu içiniz.
  • Tedavi Yöntemi 2: Bir çorba kaşığı kadar papatyayı bir cezve kaynar suyun içinde demledikten sonra içiniz. Şişkinliğinizi alacak ve gaz oluşumunu engelleyecektir. Aynı şekilde bir çorba kaşığı nane ve kekiği bir cezvede kaynatıp, 5 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içiniz.

                                                                                                                                                                 SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Roobios Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?
Keten Tohumu
Güz Yemişi
Vücudu Sağlamlaştıran Besinler
Arı Sütü Kapsülü
DEFNE YAPRAĞI ÇAYI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.