BAĞIRSAK KANSERİ
Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak olarak adlandırılan kısmını oluşturur. Kalın bağırsakların yaklaşık 150-180 cm. üst kısmına “kolon”, 15-17 cm. alt kısmına ise “rektum” adı verilir. Günümüzde sayısında artış görülen rahatsızlıklardan biri kalın “bağırsak kanseri” ya da “kolon kanseri” adı verilen hastalıklardır. Dünyada sık rastlanan kanser türleri üçüncü sırayı kolon kanseri almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kanser terimi hücrelerin düzensiz ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması anlamına gelmektedir. Bağırsakta bulunan hücrelerin çoğalmasında meydana gelen dengesizlik kolon kanseri olarak ifade edilmektedir.

Artan yaşam sıkıntısı ve stres, beslenme bozuklukları derken kişi sağlıklı beslenmeye vakit ayıramaz. Bu şartlar da kişiye bağırsak hastalıkları olarak geri döner.

KİMLER RİSK ALTINDA
Genelde 45 yaş üstü ve genetik olarak yatkın, ülseratif kolit rahatsızlığı bulunan alkol ve sigara bağımlıları, hayvansal proteinli ve hayvansal yağlı özellikle kırmızı et ağırlıklı beslenenler, sebze ve meyve tüketimi az olanlar ve egzersizden uzak yaşayanların bağırsak kanserine yakalanma riskleri yüksektir. Önlem almak için sigara kesinlikle bırakılmalı, kalsiyum ve selenyum alınımı mutlaka her gün olmalı, spor alıştırmaları yapılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Sık kabız ve ishal olma, sık gaz gelmesi, karında gazdan kaynaklanan ağrılar
 • Kanlı dışkı, dışkı çapının incelmesi
 • Anüsten kan gelmesi
 • Sık tuvalete çıkma
 • Halsizlik ve kilo kaybı
 • Kansızlık
 • Dışkılamada ağrı

Bu belirtiler ülser, bağırsak iltihabı, hemoroit gibi hastalıklarda da görülebildiğinden hemen kanser teşhisi koymak doğru değildir. Bu nedenle bir doktorla iletişime geçmekte yarar vardır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Kalınbağırsak kanseri tedavisi olan bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedavinin her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önem bir yeri vardır. Tedavi seçenekleri konusunda tüm bilgileri en iyi aktaracak kişiler doktorlardır. Günümüzde bu kanser türü, genelde erken dönemde operasyonda, daha sonra ise ilaçlarla tedavi edilmektedir.

50 yaşından itibaren her 3-5 yılda bir “sigmoidoskopi” tetkiki yaptırınız. Bu tetkik ışıklı bir tüp boru yardımıyla makattan girilerek rektum ve kolonun alt kısmının görülmesidir. Doktor bu ışıklı tüp yardımıyla bağırsakların bu kısmındaki polip, tümör ve diğer anormallikleri görebilir. Tedavide, doktorlar kalın bağırsakların tümörlü kısmını çıkardıktan sonra sağlam kısımlarını birbirine bağlarlar.(anastamoz) Şayet sağlam kısımlar birbirine birleştirilemezse cerrah, kolostomi ile karın duvarında gaitanın dışarı atılmasını sağlayan bir delik açarak bağırsakları buraya bağlar. Hasta bu deliğe bir torba takarak gaitanın bu torbada birikmesini sağlar. Kolostomi geçici veya kalıcı olabilir.

Geçici kolostomi; daha alttaki bağırsak kısmının cerrahi işlem sonrası iyileşmesi için geçici süre kullanılır. Daha sonra ikinci bir ameliyatla cerrah sağlam bağırsak kısımlarını birbirine bağlar ve kolostomiyi kapatır. Hastaların bağırsak fonksiyonları normale döner.

Kalıcı kolostomi; kanser rektumda ise gerekli olabilir. Kanserli bölgesi kolonun daha aşağısında olan az sayıdaki hasta için kalıcı kolostomi gerekebilir. Hastaların yaklaşık %15 kadarı için kalıcı kolostomi gerekir.

Cerrahi müdahale sonrası kanser hücrelerini öldüren ilaçların kullanılması yani kemoterapi kullanılabilir. Kemoterapi, hastalığın yayılmasını önlemek için verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  kazim

  iyi akşamlar benim elerim ayaklarım ve gözlerimde sarılık var 3 gündürde tuvalete cok gidiyorum karın ağrısıda var sebebi ney ola bilir gerçi yarın doktura gideceğim ama

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Demans Nedir?
Pulmoner Emboli
Akinezi
BACAK UYUŞMASI NEDİR?
Martinez Frias Sendromu
Obezite Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.