Bağırsak Kurdu Nedir?

   bağırsak kurduBağırsak kurdu, orta düzeyde ekonomiye sahip, eğitim seviyesi düşük, hijyen ve temizlik kurallarına dikkat edilmeyen toplumlarda daha çok görülmektedir. Genel olarak ağız,el, deri ve az görülse de dışkı yoluyla bulaşabilen bu kurtlar, toplum ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Bağırsak kurdunun yayılmasını önlemek için, hijyen ve temizlik kurallarına mutlaka uyulmalı ve parazit taşıyan kimselerin tedavi görmesi bu hastalığın yayılma riskini ortadan kaldırabilecektir. Bağırsak kurtları, 2 tür olarak bağırsaklarımızda bulunmaktadır. Bu türden birisi “Helmint” bir diğeri ise “protozoa”dır. Çengelli solucanlar ve kıl kurtları helmint türüne girerken, amip ve giardia tarzı parazitler protozoa grubuna girmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

 Bağırsak Kurdun Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

  bağırsak kurtları Bağırsak kurtları yukarıda da belirttiğimiz gibi genel olarak ağız,el, deri ve nadiren dışkı yoluyla bulaşabilen bir hastalık türüdür. Hijyen ve temizlik kurallarına dikkat etmeyen kişilerde bulaşma riski çok daha fazladır. Tırnak ve ellerde oluşan parazitler, ağız yolu ile vücuda girmesinden sonra, bağırsaklarımıza yerleşip bağırsak kurdu hastalığına sebebiyet vermektedir.  Çengelli solucan dediğimiz ve helmin grubuna giren bağırsak grubu çeşidi genellikle Karadeniz Bölgesi’nde çokça görülmektedir. Toprak üzerinde çıplak ayakla dolaşan kişilerin vücuduna ayak derilerinden giren bu parazitler bağırsaklara kadar ulaşarak hastalığa sebebiyet vermektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

  Bağırsak kurtlarının genel belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Vajina veya makat bölgesine kaşıntı
  • Geceleri uyuma esnasında ağızdan gelen salyalar
  • Dişleri gıcırdatma
  • Anemi(Kansızlık)
  • Kişideki iştahsızlık
  • Aşırı düzeyde gaz çıkarma
  • İshal durumu
  • Bulantı ve kusma

gibi  durumlar bağırsak kurtlarının oluştuğunun belirtileridir.  Bu belirtilerinden bir ya da bir kaçını çocuğunuzda veya kendinizde görüyor iseniz, hemen doktorunuza başvurunuz.

                                                                                                                                                                SAĞLICAKLA KALINIZ

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kimyasal Zehirler
BOYUN SERTLİĞİ VE TEDAVİSİ
Saçlar Neden Erken Beyazlar?
Taş Düşürme
Nasır ve Tedavisi
Ayak Fetişizmi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.