Bağırsak Parazitleri
Bağırsak parazitinin ne olduğuna değinmeden önce “parazit” kavramını öğrenmekte fayda var.
Parazit: normal şartlarda kendi başlarına yaşayamayan, ancak bir başka canlının içinde veya üzerinde beslenerek yaşan canlılara parazit denir. Parazitlerin ortak özelliği ise beraber yaşadığı canlıya zarar veriyor olmalarıdır.
Bağırsak parazitleri: insanların bağırsaklarında yaşayan oldukça farklı türleri olan sindirim sistemi parazitleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsak Parazitleri Neden Olur?
Bağırsak parazitleri çok büyük oranda ağız yoluyla canlı veya yumurta olarak alınır. Bunun yanında ağız yoluna ihtiyaç duymaksızın anüsten ve deriden bulaşan bağırsak parazitleri de vardır.
Bağırsak parazitlerinin nedenleri arasında en büyük pay; yeterince yıkanmadan ve pişirilmeden tüketilen yiyeceklere aittir(sebze ve meyveler). Bir diğer neden olarak çiğ şekilde tüketilen etler veya et ürünleri (etli çiğ köfte, kurutulmuş et, sucuk vb.) görülmektedir. Temizliği sağlanmamış su tüketimi de bağırsak parazitlerinin davetçisidir. Son olarak tuvalet ve toprak yoluyla da parazitlerin vücudumuza girebildiğini belirtmek gerekir.

Bağırsak Parazitlerinin Belirtileri Nelerdir?
Bağırsaklara yerleşen parazitin türüne göre farklı belirtiler görülür. Fakat sizlerin bunları bilmesine çok lüzum yoktur, onun yerine genel belirtileri bilmek, bu belirtileri gözlemlediğinizde bir doktora başvurmanız en doğru olanıdır.
İştahsızlık ve kilo kaybı
Uyku esnasında salya gelmesi
Kusma
İshal
Kabızlık
Yer yer çok şiddetlenen karın ağrıları
Anüste görülen kaşıntılar ve öksürürken ciğerlerde ağrı, ağza kan gelmesi; özellikle dikkate alınması gereken belirtilerden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağırsak Parazitleri Her Zaman Zarar Verir mi?
Her ne olursa olsun bütün parazitler üzerinde veya içinde yaşadığı canlıya zarar verir ama kimisi çok zarar verirken kimisi de çok az zarar verir.
Bazı bağırsak parazitleri insan vücudunda bir süre yaşar ve belirli süre sonra kendiliğinden dökülür.
Kimi parazitler sadece bağırsak sisteminde yaşarken, kimileri de sadece bağırsakla kalmayıp karaciğere, akciğerlere ve hatta kalbe kadar dahi ulaşabilir. Özellikle bağırsak dışına çıkan bu türlerin sebep oldu rahatsızlıklar bazen çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
NOT: öksürürken ağızdan kan gelmesi, nefes alıp verirken yoğun hırıltı, nefes alırken ciğerlerde ağrıma gibi belirtilerin olduğu durumlarda parazitlerin ciğerlere kadar ulaştığı ve ciğerlere zarar verdiği görülebilir. Bu derece ilerlemiş parazitlerden kurtulmak için ameliyat seçeneği dahi düşünülür.

Bağırsak Parazitlerinden Nasıl Korunurum?
Bağırsak parazitleri bir insana en fazla ağız yoluyla bulaşır. Bu nedenle ağız yoluyla alınan her gıdanın güzelce temizlenmesi, temizleme olanağı yoksa gıdanın tüketilmemesi, özellikle hayvansal gıdaların yeterince pişirilmesi parazitlerden korunmak için en iyi tedbirdir.
Gözlerde kaçan bir durum ise tuvaletlerin temizliğidir. Gerek ev tuvaleti, gerekse umumi tuvaletlerin yeterince temizlenmemesi veya bu tuvaletleri kullananların hijyen kurallarına dikkat etmemesi bağırsak parazitlerine açıkça davetiye çıkarıyor. Örneğin; tuvaleti kullandıktan sonra ellerini yıkamadan bir şeyler yeyip içen bir kişi parazitlerin en sevdiği işi yapmıştır.
Fazla bilinmeyen bir diğer husus ise toprakla temastır; bağırsak parazitlerinin bazı türleri doğrudan topraktan insan derisine bulaşır, deriye giren parazitler kan yoluyla pek çok organa dağılabilir. Toprakla oynamak, çocuğunun toprakla oynamasına sevinmek oldukça masun görülür fakat parazitlerin varlığını unutmadan gerekli tedbirleri almakta fayda var.

Bağırsak Parazitinin Tedavisi Nasıl Yapılır?
Doğru bir tedavi için öncelikle bağırsaklara yerleşen parazitin türü doğru tespit edilmeli, tespit edilen parazitin ne yoğunlukta olduğu araştırılmalı. Bunlar yapıldıktan sonra pek çok parazit için oldukça etkili ilaçlar vardır. Parazitlerle mücadele kimi zaman bir iki haftayla sınırlı, bir iki doz ilaçla mümkün iken, kimi zaman ayları bulan tedaviler yapmak gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kısırlığın Nedenleri (Erkek/Kadın)
Çene Ağrısı Nedenleri
Allerji Tarama Testi
Kuru Öksürükle Oluşabilecek Belirtiler Nelerdir?
Alzheimer
PARMAK ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKABİLİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.