BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Bağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir. Deri, burun ve ağız başta olmak üzere dışarıdan vücuda giren mikropların yok edilmesini sağlayarak yada engelleyerek hastalıklara karşı korur. Mikropların vücuda girdiği durumlarda da bağışıklık sistemi devreye girerek hastalığın ilerlemesini, diğer organlara yayılmasını ve daha kötüye gitmesine engel olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bağışıklık sistemi çok karmaşık bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin yapısında lenf bezleri, lenf organları (karaciğer, dalak, kemik iliği, bademcikler) ve savunma hücreleri (akyuvarlar, makrofaj, lökosit ve özel bazlı diğer hücreler) olmak üzere farklı kısımlar bulunmaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ile birlikte soğuk algınlığından, nezle, grip, uçuğa kadar ve daha da ötesi kansere kadar ilerleyebilen hastalıkların ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık sistemi kişiyi birçok hastalığa karşı koruyabilir. Kişinin kazanmış olduğu ilk doğal bağışıklık anne sütü ile başlar ve gelişim devam ettikçe doğru beslenme ile devam eder. Beslenmeye ek olarak düzenli ve dengeli egzersiz yapılması yada zararlı alışkanlıklardan uzak durulması da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol alan önemli faktörlerdendir. Dışarıdan alınan bazı uygulamalar da örneğin aşılar ve bazı ilaçlar da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Güçsüz bir bağışıklık sistemi sonucunda kişide kas ağrıları, yorgunluk, hastalıklar yada yaraların geç iyileşmesi gibi farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için beslenme listenizde yapabileceğiniz küçük değişiklikler size yardımcı olacaktır. Karahindiba çayı, papatya çayı, ekinezya çayı, yeşil çay ve ginseng çayı gibi bitkisel çaylar sağladığı diğer faydaların yanında bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye de sahiptirler.

Buna ek olarak renkli ve taze sebzeler (domates, havuç, yeşil yapraklılar vs) yanı sıra C vitamininin bol olduğu (portakal, limon, greyfurt vs) meyvelerden de olabildiğince tüketilmeye çalışılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Deride İçi Sıvı Dolu Kabarcıklar
Orta Kulak Enfeksiyonu (iltihabı) Nedenleri
Kandidiyazis (Pamukçuk) Tedavisi, Eksik Tedavi Nelere Yol Açar
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
Dışkıda Sümüksü Sıvı (Mukus) Görülmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.