BAKIR İÇERİĞİ YÜKSEK BESİNLER NELERDİR?

Bakır kemik ve bağ dokusu üretimi için vücuda gerekli temel bir mineraldir ve melanin üretilmesinden serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına kadar çeşitli fonksiyonların yerine getirilmesinde görevli olan enzimlerin yapısında yer alır. Bakır eksikliği osteoporoz, eklem ağrısı ve bağışıklık sisteminin zayıf olmasına neden olabilir ve bakır, demir emilimi için de gerekli olan bir mineraldir. Demir eksikliği kişide anemi ile sonuçlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakır mineralinin yetersizliğinde düzensiz melanin üretimi olur. Bu durum ise güneş yanıklarına ve saçların erken beyazlamasına neden olur, ayrıca düşük dopamin üretimine yol açarak depresyona neden olur.

Bunun aksine aşırı demir alımının yararlı olduğunu söyleyemeyiz. Aşırı kullanım yada tüketim kısa vadede kramplar, ishal ve kusmaya yol açabilir, uzun vadede ise depresyon, şizofreni, hipertansiyon, yaşlılık ve uykusuzluk yol açabilir. Büyük miktarda bakır alımı zehirli olabilir. Mide bakır emebilmesi için ortamının asidik olması gerekir, bu nedenle asidik olmasını önleyen süt ve yumurta proteinleri gibi antasitler bakır içeren gıdalar ile birlikte tüketilmemelidir. Bakır için günlük tüketim miktarı 2 mg’ dır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakır eksikliği aynı zamanda güneş yanığına yol açan , düzensiz melanin üretimine yol ve kötü dopamin üretim , depresyona yol açan olabilir . Ayrıca, bağışıklık sistemini baskılayan olabilir .

BAKIR BAKIMINDAN ZENGİN OLAN GIDALAR AŞAĞIDA SIRALANMIŞTIR;

1/ KARACİĞER

Sığır karaciğer bakır bakımından zengin bir kaynak olmasının yanı sıra diğer besin öğeleri bakından da zengindir. 100 gram karaciğerde sizin günlük bakır ihtiyacınızın % 80’ i bulunmaktadır. Bunun dışında sığırın böbreği ve diğer organları da bakır içermektedir. Kümes hayvanlarından tavuk veya hindi ciğeri bakır bakımından zengindir. Karaciğeri tüketmenin en uygun yolu buharda pişirmektir.

2/ DENİZ ÜRÜNLERİ

İstiridye bakırın en iyi kaynaklarından biridir ve 100 gram başına önerilen günlük miktarın % 500’ünü karşılar. İstiridye türüne bağlı olarak bu oran değişebilir. Bakır ayrıca deniz ürünlerinden ıstakoz, yengeç ve kalamarda da bulunmaktadır.

3/ KURUYEMİŞ VE TOHUMLAR

Susam tohumu bakır içeriği yüksek bir gıdadır ve susam ürünleri olan susam yağı ve tahin de bakır bakımından zengindir. Kuruyemişlerden kaju fıstığı, fındık, ceviz ve Brezilya fındığı, ayçekirdeği ve kabak çekirdeği de zengin bakır kaynaklarıdır. Bakır alımını artırmak için gün arasında atıştırmalık olarak kullanmak bunun için en uygun yollardan biridir.

4/ KAHVERENGİ AŞK: ÇİKOLATA

50 gram çikolatada günlük gereksinimin yaklaşık% 95’ini sağlayabilir. Bitter yada koyu çikolata hem iyi bir süt kaynağı ve iyi bir bakır kaynağıdır.

5/ KURUTULMUŞ DOMATES

Güneşte kurutulmuş domates, bir kase için günlük ihtiyacın % 40’ını karşılar. Kurutulmuş domates pizza, tuzlu çörek, börek ve köfteye eklenerek kullanılabilir.

6/ FASULYE

Fasulye ve mercimek bakırın iyi kaynaklarıdır. Bunların yemekleri, çorbaları yada bildiğiniz bir yemeğini yapabilir, sofralarınıza dahil edebilirsiniz.

Bakırın diğer kaynakları arasında karabiber, mantar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, arpa ve kuru erik sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
2 Lavman
Beta mikrobu
Kan uyuşmazlığı
Zona
Mantar Zehirlenmesi
Yumurta Hücresinin Ömrü Ne Kadardır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.