BAKIR NEYE İYİ GELİR? FAYDALARIBakır Neye İyi Gelir Faydaları

Bakır sağlık açısından önemli bir mineraldir ve bakır yetersizliği vücutta farklı problemlere yol açar. Elbette diyetinizde yeterli oranda bakır alımına dikkat ederek bu eksikliklerden bertaraf olabilirsiniz.

Bakır içeren besinler sıklıkla deniz ürünleridir. Yansıra diğer et ürünleri, fındık, tahıllar, fasulye, avokado, pancar ve mercimek dahil olmak üzere birçok farklı bitkisel üründe de bulunabilir. Bakır içeren besinlerden tüketmemekte ısrarcı iseniz size bakır takviyeleri yardımcı olabilir. Bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

BAKIR NE İŞE YARAR?

1- KANSERİ ÖNLEME

Bir antioksidan olarak bakır kanserin önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Bununla birlikte, yüksek bakır konsantrasyonları kanser ve diğer hastalıklar ile ilişkili olabilir. Bu bakımdan bakır alımını azaltarak özellikle tümör büyümesini inhibe etmek için bir araç olarak kullanılabilir.

Özetle yeterli düzeyde bakır alımı, aslında kanserin engellenmesinde rol oynarken aşırı miktarda alımı ise buna davetiye çıkarabilir. Aşırı miktarda alınım kanserin yanı sıra depresyon, yüksek tansiyon ve unutkanlık gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

2- ANTİOKSİDAN

Bakır minerali hücrelerdeki serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı bir antioksidan olarak kabul edilir. Bir de toksinlerden hücre zarları korumak için antioksidan enzim (süperoksit dismutaz) ile birlikte çalışır.

3- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE DESTEK

Bakır bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olduğuna inanılır. Çeşitli çalışmalar hızlı iyileşmenin yanı sıra gelişmekte olan hastalık riskinin azalmasının bakır alımı ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

4- KALP SAĞLIĞI

Bakır, yeni kan damarlarının oluşumu için gereklidir. Bakırın antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olması kalp-damar sağlığı için kritik bir rol oynayabilir. Ayrıca, bakır dengesinin sağlanması da kolesterol düzeylerine yardımcı olarak kalp-damar sağlığı açısından önemlidir. Ancak, son çalışmalar, son derece yüksek seviyede bakır alımının kalp hastalığı ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

5- KEMİK SAĞLIĞI

Bakır kemik sağlığı, büyümesi ve onarımında önemli bir rol oynar. Uygun bakır düzeylerini korumak osteoporoz gibi kemik hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

6- ANTİ-İNFLAMATUAR

Bakır güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Bakır bilezik giymek genellikle artrit için etkili bir tedavi olarak kullanılır fakat bunu destekleyen herhangi bir kanıt yoktur.

Bakır Ne İşe Yarar7- TİROİD SAĞLIĞI

Bakır tiroid üretiminde önemli bir rol oynar. Sağlıklı bir tiroid bezi ise çok sayıda farklı sağlık sorunların önlenmesinde önemlidir.

8- DEMİR EKSİKLİĞİ

Bakır demir emilimine yardımcı olur ve bu da anemi gibi demir eksikliğinden kaynaklanan koşulların önlemeye yardımcı olabilir.

9- ANTİ-MİKROBİK VE ANTİBAKTERİYEL

Çalışmalar E. coli gibi bakteri ırklarının büyümesini inhibe ederek yok edilebileceğini göstermektedir. Bakır ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve su arıtmada kullanılır.

10- BEYİN SAĞLIĞI

Bazı çalışmalar bakırın beyinde plak oluşumunu önlediğini göstermektedir. Beyindeki plak ise beynin fonksiyonunu inhibe eder ve Alzheimer hastalığının gelişimine katkıda bulunur.

Bakır bunların dışında alyuvar üretimi, saç dökülmemesi ve egzamanın önlenmesinde de gerekli olan bir mineraldir.

PEKİ NE KADAR ALMALIYIM?

Bakırın vücuttaki miktarı hassastır ve aşırısı sıkıntı doğurabilmektedir. Bebeklerde günlük bazda 0,5 -1 mg arasında, çocuklarda 1-2 mg ve yetişkinlerde ise bu oran 2,5 mg’ a kadar ulaşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ani Kalp Durması Nedenleri
Dalak Büyümesi, Belirtileri ve Nedenleri
Aşırı Terleme
Sinüs Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
Boyun Fıtığı
Prezervatifle İlgili İlginç Bilgiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.