BAKİRELERDE VAJİNAL AKINTI
ılarak bu sorunun üstesinden gelinilebilir. Bu nedenle tedaviye gerek yoktur.

    • FİZYOLOJİK AKINTININ GÖREVİ: Fizyolojik akıntının görevi o bölgeyi sürekli olarak temizlemesini sağlamasıdır. Kadınların çoğu bunu anlamaz ama bir kısmı da algılar. Günlük ped dediğimiz şey de kadınlar tarafından bu yüzden kullanılıyor. Çünkü kadınlarda o bölgeyi temizleyici akıntı var.  Yani bu vücudun diğer bölgelerinde de var(kulak, burun) ama o bölgenin sürekli temiz tutulması gerekiyor. Yenilenme süreci sonucunda oluşan bir akıntı fizyolojik akıntıdır. Doktorlar bu nedenle vajinanın kendi kendini temizlemesi için bol su içilmesini önerirler.

Sponsorlu Bağlantılar

MANTAR ENFEKSİYONU: Fakat vajinal akıntı kötü kokulu ve buna kaşıntı eşlik ediyorsa o zaman bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Bakirelerde en sık görülen şeyin mantar enfeksiyonu olduğu söylenebilir. Bu nedenle, genelde bakire olan yani cinsel yaşamı hiç olamamış olan kadınlarda, bu tür enfeksiyonlar söz konusu olduğu zaman çok büyük bir kısmının altından mantar enfeksiyonu çıkıyor. Mantar enfeksiyonu(Candida) ise kötü kokulu, yeşil yada beyaz akıntısı olan bir enfeksiyondur. Bakire bayanlar bu şikayetlerinden kurtulmak için bir jinekoloğa gitmeleri uygun olur.

BAKTERİ ENFEKSİYONU: Bakteri enfeksiyonu genelde bakire bayanlarda pek olağan değildir. Bakteri enfeksiyonu bir ilişki sonrası yada erkek tarafından bulaştırılırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

MUAYENE: Cinsel yaşamı olmayan bir genç kız çok rahatlıkla doktora gitmesi gerekir. Bakire olsa bile, numune almak için ince çubuklar var. Gerekirse onlarla numune alıp onu mikroskop altında incelemek veya kültür yapmak yoluyla tanı konulabilir. Bu işlem yapılırken hiçbir acı, ağrı söz konusu değildir.

TEDAVİ: Vajinal mantar tedavisinde, cinsel yaşamı olan kadınlara verilen fitil ilaçları, kızlık zarına zarar verme olasılığından ötürü bakire bayanlarda kullanılmaz. Fitiller yerine oral tabletler ve kremler önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Döngüsü, 28 gün
vajinal akıntı
Aşırı Kıllanma
Kadınlarda Sistit
Gebelik
Serviks Polipleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.