BAKTERİYEL HASTALIKLAR
Bakteriyel hastalıklar bakterilerin neden olduğu herhangi bir hastalık türünü içerir. Bilindiği gibi bakteriler sadece mikroskopla görülebilen yaşamın küçük formları olan mikroorganizmalardır. Bu tür mikroorganizmalara örnek olarak virüsler, bazı mantar ve bazı parazitler örnek olarak verilebilir. Milyonlarca bakteri de normalde bağırsaklarda, genital organlarda ve cilt üzerinde yaşamaktadır. Bakterilerin büyük çoğunluğu hastalığa neden olmaz, ve birçok bakteri aslında yararlı ve iyi bir sağlığa sahip olmamaız için gereklidir. Bu bakteriler, yararlı bakteriler olarak bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çevremizdeki her alanda yaşayan milyonlarca bakteri vardır. Vücudumuz, dışarıya açık olan pencereleri ile birçok bakteri ile yüzyüze gelmektedir. Fakat, kişinin bağışıklık sistemi sayesinde bu hastalık etkeninin üstesinden gelinmektedir. Bakterilerin yoğun veya güçlü olduğu durumlarda ise bağışıklık sistemi yeterli olamamakta ve antibiyotik adı verilen destek ünitelere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bakteriyel enfeksiyonlar ve hastalığa neden zararlı bakterilere ise patojenik bakteriler denir. Bakteriyel hastalıklar patojenik bakterilerin vücuda alınması sonucu ortaya çıkar. Bakterilerin vücuda girmesine müteakip bakteriler üremeye ve çoğalmaya başlayarak sağlıklı yada faydalı bakterilerin etkisini azaltırlar. Zararlı bakteriler ayrıca vücudun zararlı olan toksinleri yayabilir. Genel olarak patojen bakteriler ve neden oldukları bakteriyel hastalıkların türleri şunlardır:

  • Escherichia coli ve Salmonella besin zehirlenmesine yol açar.
  • Helicobacter pylori gastrit ve ülsere neden olur.
  • Neisseria gonorrhoeae cinsel yolla bulaşan belsoğukluğu hastalığına neden olur.
  • Neisseria meningitidis menenjite neden olur.
  • Staphylococcus aureus çıban, selülit, apse, yara enfeksiyonları, toksik şok sendromu, pnömoni ve gıda zehirlenmesi dahil olmak üzere vücutta çeşitli enfeksiyonlara neden olur.
  • Streptokok bakteriler pnömoni, menenjit, kulak enfeksiyonları ve strep boğaz da dahil olmak üzere vücutta çeşitli enfeksiyonlara neden olur.

Bakteriyel hastalıklar bulaşıcı ve kan zehirlenmesi (bakteremi), böbrek yetmezliği ve toksik şok sendromu gibi çok ciddi veya yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

DİKKAT!!! Eğer bir bakteriyel hastalığınız olduğundan şüpheleniyorsanız acil tıbbi yardım alın. Eğer sizde ya da sizinle olan birinde yüksek ateş, uyuşukluk veya yanıtsızlık gibi bakteriyel bir hastalığın kritik belirtileri varsa (112) derhal tıbbi yardım alın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    kelle paça

    hiç iyi değil fazla açıklamıyor bu ne biçim yayın az uzun olsun

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Dostu Yiyecekler
Boşaltım Sistemi Hastalıkları
Böbrek Taşı
Titreme ve İshal Nedenleri
Topuk Ağrısı
Beyin Kanamasından Korunma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.