BAKTERİYEL VAJİNOZİSBakteriyel Vajinozis

Bakteriyel vajinozis (BV), vajinada normal olarak bulunan bakteri oranında meydana gelen dengesizlikten kaynaklanır. Hastalığın semptomları genellikle;

 • Sulu beyaz veya gri akıntı,
 • Kötü vajinal koku şeklindedir.

Bakteriyel vajinozis yanlışlıkla non-spesifik vajinit veya Gardnerella vajinit olarak isimlendirilmektedir. Yaygın olarak cinsel aktivite ile ilişkili olarak meydana gelir. Antibiyotikler enfeksiyonun tedavisinde kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakteriyel vajinozis (BV) vajinada normal olarak bulunan bakterilerdeki bir dengesizlikten kaynaklanır. Bu tip hastalığı olan kadınlarda vajina içindeki normal sağlıklı bakteriler (özellikle, laktobasiller) azalarak diğer karışık bakteriler baskın hale geçer. Bu şekilde bir orantısızlık meydana gelir.

Bakteriyel vajinozis, geçmişte, spesifik olmayan vajinit veya Gardnerella vajiniti olarak isimlendirilmiştir. Gardnerella vaginalis bakterisi nedeni ile oluştuğu için bu ad konulmuştur. Bakteriyel vajinozis hastalığının polimikrobiyal (birçok farklı organizmaların neden olduğu) kaynaklı olduğu ve tam olarak hangi bakterilerin sebep olduğu muammadır.

Sponsorlu Bağlantılar

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Normal vajinal salgı yerine sulu beyaz veya gri akıntı olması hastalığın en bilinen belirtisidir. Diğer farkındalık ise vajina akıntınsın güçlü veya olağandışı kokusu olup bu, çoğu kadın tarafından balık yada bayat balık olarak nitelendirilmektedir. Bu iki belirti hastalığa bakterilerin yol açtığı fikrini ilk olarak akla getirmelidir.

Fakat bu yaygın belirtiler her kadında ortaya çıkmayabilir. Araştırmalar kadınların yaklaşık yarısında herhangi bir belirti görülmediğini göstermektedir. Bakteriyel vajinozis, diğer enfeksiyonlar ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) ile aynı zamanda ortaya çıkabilir.

HASTALIK NASIL YAYILIR?

Hastalığın tam olarak nasıl yayıldığı belli olmasa da, cinsel olarak aktif olan kadınlarda daha sık görüldüğü belirtilmiştir. Bazen, yeni bir kişi ile ilişkiden kısa bir süre sonra gelişebilir. Kadın cinsel partneri olan kadınlar sadece erkek partnerle seks yapan kadınlardan daha yüksek risk altındadır.

Araştırmalar prezervatif kullanılmasının enfeksiyon riskini azaltmada etkili olduğunu kanıtlamıştır.

TEŞHİS NASIL YAPILIR?

Tanı, tıbbi bir muayene sayesinde belirti, bulgu ve laboratuar testleri sonuçları dikkate alınarak konur. Doktorunuz özellikle akıntınızın yapısı ve kokusu, vajinal sıvının asitliğinin azalması (bu herhangi bir belirti olmadan da oluşabilir) gibi iki önemli unsur üzerinde duracaktır.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Eğer herhangi bir belirtiniz yoksa, tedavi genellikle gerekli değildir. Eğer aşağıdaki belirtileriniz varsa tedavi olmanız gerekir;

 • Belirtileriniz var ya da doktorunuz bakteriyel vajinozis belirtileri fark ettiyse
 • RİA (spiral) yerleştirilmesi ya da gebeliğin sonlanması gibi rahim içine yapılan tıbbi bir müdahale var mı
 • Hamileyseniz – doğum uzmanına tedaviniz hakkında danışılması gerekebilir.
 • Antibiyotikler bakteriyel vajinozis tedavisinde kullanılır.

Metronidazol olarak adlandırılan bir antibiyotik belirtildiği zamanda enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılabilir. Doktorunuz metronidazol adlı ilacı reçete ederse;

 • Yedi gün boyunca günde iki kez antibiyotik alınBakteriyel Vajinozis Belirtileri
 • Yemeklerden sonra tablet alın – bu bazen metronidazol ile ilişkili olan bulantılarını azaltabilir
 • Tedavi sırasında alkol almaktan kaçının
 • Klindamisin gibi bir metronidazol krem alamıyorsanız doktorunuz vajinal bir krem ​​reçete edebilir. Bu krem yedi gece vajinaya uygulanır.

HASTALIK NÜKSEDER İSE…?

Bakteriyel vajinozis tedavisi sonrası, kadınların yaklaşık yarısında 6 ile 12 ay içinde hastalığın geri gelme olasılığı bulunmaktadır. Bu durum tedavinin etki etmemesi yada yeniden enfeksiyona yakalanılması nedeni ile meydana gelir. Hasta bir kadının erkek partnerinin tedavisi nüks riskini azaltmamaktadır. Enfekte kadınların kadın partnerleri risk altında olduklarından tedavi gereklidir.

NASIL ÖNLENİR?

Bakteriyel vajinozis vakalarının çoğu cinsel aktivite ile ilişkilidir. Prezervatif kullanılması ve güvenli cinsel uygulamaları hastalığın yayılması, önlenmesi ve korunulması açısından tüm kadınlar için tavsiye edilmektedir.

UNUTULMAMASI GEREKENLER

 1. Bakteriyel vajinozis sulu, beyaz veya gri vajinal akıntı ve kötü kokuya neden olabilir.
 2. Yeni bir partner ile cinsel kısa bir süre sonra gelişebilir.
 3. Metronidazol gibi bilinen bir antibiyotik, enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Meme Kistleri
Şiddetli Adet Kanaması
Rahim Duvarı Kalınlaşması
Adet Döneminde Temizlik
Tüp Bebek Uygulamasının Riskleri
Menstrüel Kramp (Dismenore) ve Testleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.