BAL ZAYIFLATIR MIBal Zayıflatır Mı

Bal kahvaltıların vazgeçilmez parçası olması yanında tatlandırıcı olarak da diyetinize eklenebilir. Bal antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri nedeni ile hücreleri korur ve genetik mutasyonları önler. Peki kilo verme açısından gerçekten kilo vermeye yardımcı olabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

BALDAKİ KALORİ

Bal bilindiği gibi tatlı bir gıdadır. Ve her çay kaşığında yaklaşık olarak 64 kalori içermektedir. Şekerli olması nedeni ile de genellikle zayıflamaya yardımcı olarak düşünülmez fakat bu bir istisnadır ve kullanıma bağlı olarak (aşırıya kaçmadan) size yardımcı olabilir.

 1.200 kalorili zayıflama diyetinde % 5 kadar, 1500 kalorili bir diyette ise % 3-4 kadarla sınırlandırılması gerekir. Şekerin vermiş olduğu kaloriden de her çay kaşığı başına yaklaşık 45 kalori kadar fazla kaloriye sahiptir.

Baldaki kalori, günlük kalori bütçesinin çoğunu karşılamazken, gün boyunca birkaç kez alınması durumunda günlük kaloriyi karşılayabilir. Fakat aşırı kaçılması durumunda yani porsiyonu ayarlayamazsanız ters etki gösterebilir.

BALIN AÇLIK ÜZERİNE ETKİSİ

2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, bal açlık üzerindeki etkisi nedeniyle kilo kaybına fayda sağlayabilir. Sağlıklı kadınlarda şeker ve balın kıyaslanması şeklinde yapılan çalışmada balın kan şekeri üzerinde bilinen şekerden daha az etkisinin olduğu belirlenmiştir. Yani açlığın kontrol edilmesi ve daha fazla yiyecek yenmemesinde önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak bunun nasıl gerçekleştiği tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Bu nedenle balı iştah bastırmada sihirli bir çubuk olarak düşünmemelidir.

Düzenli beyaz şeker alımının yerine bal kullanılarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Fakat yine de, balı tek başına kilo vermede kullanılması doğru olmayıp yanı sıra kilo vermedeki diğer yardımcıları da kullanmak gerekir. Yapılan araştırmada gün boyunca bal ile beslenen farelerin şeker ile beslenen farelere oranla daha az yedikleri sonucuna varılmıştır. 2008’ de fareler ile değil de, insanlar ile yapılan çalışmada da balın (şekere kıyasla) küçük miktarlarda da olsa yağ kaybetme ve dolayısı ile kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Diyetinizde zaten şeker kullanmıyorsanız, bal kullanmak size herhangi bir fayda sağlamayabilir.  

Şeker kullananlar kilo vermeyi düşünüyorlarsa, erkekler günde 9 çay kaşığı ve bayanların ise günde 6 çay kaşığı ile şeker alımını sınırlamaları gerekir. Bundan fazlasının alınması sadece size kilo olarak yansımayacak yansıra kalp hastalıkları riskini de artıracaktır.

Benzer şekilde şekerli içecekler ve tatlılar yerinde bal kullanarak kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz. Bal, bir yana daha önemlisi şeker alımını tamamen bırakmanızdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
2011 zayıflama yöntemleri
zayıflatan bitkiler hangileri
Ramazanda kilo vermek
Basen ve Üst Gövde Genişliğinde Farklı Hormonlara Dikkat.
Ender Saraç Zayıflama Çayı
Fazla kilolardan kurtulma yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.