BALDIR AĞRISI NASIL GEÇER? NE İYİ GELİR?

Baldır kası ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Yetersiz sıvı alımı, beslenme öğeleri bakımından eksik bir diyet, kan dolaşımındaki problemler ve fiziksel olarak kasların aşırı kullanımı gibi nedenler baldır kası ağrısının en olası nedenleridir. Her ne kadar bu sorun çok ağrılı ve rahatsız edici olsa da çoğu zaman kendi kendine düzelebilir yada bazı doğal çözümler ile tedavi edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

1- Baldır kası ağrı için herhangi bir tedaviye başlamadan önce elastik bir bandaj alarak etkilenen bölgeyi sarın. Bu uygulama etkilenmiş olan kasların belli bir bölgede kalmasını ve yaralanmanın daha da kötüleşmesine engel olacaktır. Bunu yaptıktan sonra ibuprofen gibi bir anti inflamatuar ilaç kullanınız. Kaslarda bir iyileşme işareti görene kadar her 4- 5 saatte bir bu ilaçları kullanın.

2- Ağrının giderilmesinde çok etkili bir çözümlerden biri etkilenen bölgeye bir buz paketi uygulamaktır. Öncelikle bir buz paketi bulun ve onu bir bez yardımıyla etkilenen baldır kasınıza sarınız. Buzun direkt olarak baldırınıza temas etmemesine özen gösterin. Bu işlemi bir günde 2 yada 3 kez 10- 15 dakika boyunca uygulayın. Buzdaki soğukluk, kaslarınız da bir ağrı kesici olarak etki gösterecektir. Yanısıra varsa baldırınızdaki bir şişmeyi de azaltacaktır.

3- Baldır kası ağrılarında dinlenmenin önemli bir yeri vardır. Etkilenen bölgeyi çok fazla hareket ettirmeyin ve kesinlikle bölgeyi zorlamayın. Bunlar sadece durumu daha da kötüleştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

4- Baldır kası dahil olmak üzere diğer kas yaralanmalarının önüne geçebilmek için karbonhidrat, kalsiyum, protein, vitamin ve mineraller bakımından dengeli bir diyet tüketmek önemlidir. Özellikle potasyum ve mağnezyum kas sağlığı için çok önemli minerallerdir. Bu nedenle muz, kayısı, hurma, lahana, patates, greyfurt, brokoli ve mısır gibi bu iki mineral bakımından zengin olan beslenme öğelerini diyetinize daha fazla eklemelisiniz.

5- Baldır kasına masaj yapabilirsiniz. Herhangi bir doğal yağ kullanarak etkilenen bölgeye bu yağı uygulayınız. Ardından işaret parmağınızla bu bölgeye 4- 5 dakika kadar basınç uygulayarak masaj yapın. Son derece etkili olan bu uygulamayı günde iki kez tekrarlayın. Yanısıra ılık su ile yapılacak olan bir banyo kaslarınızı gevşetici ve ağrıların giderilmesine yardımcı olacaktır.

6- Baldır kasınızı gerin. Basit bir şekilde düz bir zemine oturarak baldır kaslarınızı gerebilirsiniz. Ön tarafa doğru uzattığınız bacaklarınızın topuklarını ileriye doğru itin ve parmaklarınızı ise yukarıya doğru ittirin. Yaklaşık olarak 5 saniye kadar bu pozisyonda tutun ve sonra tekrar aynı hareketi deneyiniz. Bu egzersizi her gün 10 tekrar şeklinde yapınız. Bu egzersize başlamadan önce baldır kaslarınızda bir şişliğin olmadığından emin olmanız gerekir. Aksi taktirde kas yaralanması ve ağrı, daha da kötüleşebilir.

7- Yapılan araştırmalar karnitin adı verilen beslenme öğesinin, kasların sağlığını sürdürmesi için gerekli olduğunu göstermiştir. Özellikle kırmızı et, bu besin açısından son derece zengindir. Kırmızı et sevmiyorsanız birçok eczanede veya internet sitesinde karnitin tabletleri bulunmaktadır. Dilerseniz karnitini bu şekilde de kullanabilirsiniz.

8- Kas şişmeleri ve ağrıyı azaltmak için doğal bir ilaç daha epsom tuzlarıdır. Epsom tuzu banyo yapılacağı zaman sıcak suya ilave edilir ve bu tuzlar kaslardan toksin ve atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayarak ağrı ve iltihap giderici olarak görev görür. Epsom tuzları magnezyum sülfat içerir ve magnezyum sülfat deri tarafından emilir ve sinir sisteminde yatıştırıcı olarak etki eder, bu sayede kaslarınız da gevşeme meydana gelir.

Bütün koruyucu tedbirleri aldınız ve yukarıdaki tüm uygulamaları yaptığınız halde baldır kası ağrınız geçmiyorsa, bu kası çok fazla zorlamayın. Bu durum kaslarda liflerin çok fazla zarar görmüş olduğunun bir göstergesi olabilir. Böyle bir senaryoda doğru tedavi için bir doktora görünmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    cemil

    Selam benim hanim ayak ve ayak tabanında akşam oldu mu çok ağrılar hissediyor nasıl bir önerileri niz

    levent

    Benim bacaklarından varis var 4aydan sonra varis corabini çıkardım iyisi sonra gine ağrım oldu suan bacağının üst kasiktan aşağı ağrı oluştu iki bacağında kaşık dahil bacak karımın tümüagriyor ne yapmalıyım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kişilik
Mezotelyoma
pankreas kistleri
Sarı Dışkı Ne Anlama Gelir
Doğal Yollardan Tansiyon Düşürme
SELENYUM MİNERALİ, FAYDALARI, EKSİKLİĞİ, DOZ AŞIMI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.