BALDIR AĞRISI
Baldır bacağımızdaki büyük kas gruplarından bir tanesini oluşturur. Bedenin yükünün paylaşılması, hareket ve dengenin sağlanmasında çok önemli bir payı vardır. Baldır ayak bileği ile diz altı arasında kalan ve bacağın arka tarafındaki etli bir doku olup, baldır ağrısı ise bu alandaki rahatsızlığa verilen duygudur. Baldırınızdaki bir ağrı çoğu zaman hamlık kaynaklı yada aşırı kullanım sonucu oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha ciddi olarak söylemek gerekirse baldır ağrısı, yaralanma ve enfeksiyona bağlı ortaya çıkabilir. Baldır kısmını şöyle bir göz önünden geçirdiğinizde o kısımda kas, tendon, bağ, sinirler ve kan damarlarının bulunduğunu hatırlarsınız. İşte bu yapıların herhangi birindeki sıkıntı baldıra ağrı olarak yansımaktadır.

Baldır ağrısı kısa sürebildiği gibi sürekli olabilir. Hissedilen ağrı tüm baldırı veya sadece lokalize alanı etkileyebilir. Baldırda hissettiğiniz duygu acı, sızı, donuk, zonklama, batışma ya da karıncalanma olabilir.

Baldır ağrısı, bütün bunların  yanında parestezi olarak da nitelendirilen

  • iğnelenme,
  • uyuşma
  • yanmalara da eşlik edebilir.

Ağrı, sizin bacak üzerine yüklenememenize neden olabilir. Bu durum hatta yürüme problemi oluşturacak şekilde rahatsız edici olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Baldır ağrısı, baldıra gelen sinirlerin herhangi bir rahatsızlığı sonucu oluşabilir. Baldır ağrılarının yaygın olan diğer bir nedeni ise kas kramplarıdır. İlaveten periferik arter hastalığı gibi bir sağlık sorunu da baldırlarda ağrıya neden olur.

HANGİ TÜR BALDIR AĞRISINA DİKKAT EDİLMELİ?

Baldır ağrısı ciddi ve yaşamı tehdit eden bir durum olabilir. Derin ven trombozu (bacakta bir kan pıhtısı) nedeniyle olabilir. Bu kan pıhtısının baldırdan ayrılması ve dolaşıma katılması ile akciğerde pulmoner emboli, kalp krizi ya da felce neden olabilir.

Bir diğer önemli nokta ise hafif egzersiz veya efor sonrası baldır veya bacak ağrısı yaşıyorsanız, buna ilave olarak ayaklarda şişlik, kızarıklık ve sıcaklık da varsa vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınız.

Konuyla Alakalı Diğer arama Terimleri

Baldır kasılması, Alt Baldır Ağrısı, Üst Baldır Ağrısı, Baldır Kası Ağrısı, Baldırın Ağrıması

İLGİLİ DİĞER BAŞLIĞIMIZ

BALDIR KASI AĞRISI NEDENLERİ TIKLAYINIZ…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kepeği Gidermek İçin 20 Doğal Yöntem
Naylon Poşetler
Zigoma
Adrenal Bez
Geçici ve Kalıcı Cilt Sorunları
Terleme Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.