BALDIRAN OTU
Doğanın tüm güzellikleri bir yana şifalı bitkiler bir yana. Ölüm ve yaşlılık dışında her sorunun çözümüne doğal olarak katkıda bulunan şifalı bitkiler, uygun bir şekilde kullanıldığında, yaşantımızda reform niteliğinde katkılarda bulunmaktadır. Baldıran otu da bunlardan sadece bir tanesidir. Baldıran otu, vücudumuza sağladığı yararlar hiç de küçümsenecek kadar az değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

GENEL ÖZELLİKLER
Diğer adı ”ağuotu” ya da “yılanotu”dur. Bilimsel olarak ise “Conium Maculatum” olarak isimlendirilmektedir. Nemli bölgeleri sevmekte ve boyu 1–2 metreye kadar yükselebilmektedir. Özellikle dişçilik ve tıp alanında kullanımı yaygındır. Bitkinin zehirli olduğu bilinmektedir.

Bitkinin yaprakları maydanoza benziyor ve gövdesinde kırmızımsı lekeler var. Çoğunlukla maydanoz  ile karıştırılarak yanlışlıkla yenildiğinde zehirlenmeye neden oluyor.
Zehirli olması kullanım alanlarını kısıtlamaktadır. Ama uygun oran kullanıldığında bitki zarar yerine yarar sağlamaktadır. Öldürücü miktar insanlarda 6 gr yaprağın tüketilmesi kadardır.

KULLANIMI NASILDIR?
Yapraklar toz haline getirilir, günde 3 defa 0,25 gr içilir. Hülasası günde 3 defa 0,05 gr içilir. Yalnız şunu belirtelim ki baldıran otunu bir doktora danışarak kullanmanızda yarar vardır.

Haricen Kullanılışı: Hülasası ile hazırlanan merhem ve yakılar ağrı dindirici ve teskin edici vasıflarından dolayı romatizma, gut ve lenf iltihapları ve bilhassa kanser ağrılarına karşı kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

  • Ağrı kesici, spazm gidericidir.
  • Tetanos ile epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Sinir yatıştırır. Nevraljide, beyin ve omurilik hastalıklarında kullanılır. Özellikle beyin kanamsı ve yarı felç durumlarında kullanılır.
  • Siyatik hastalığında haricen kullanılır.
  • Nefes darlığı, sarada ve boğmacada kullanılır.
  • Histeride, atardamar kireçlenmesine, prostata karşı ve şehveti artırıcı olarak kullanılır.
  • Baldıran aynı zamanda, böbrek, kum ve taşında, iltihapta, ürede, dalak, karaciğer büyümesi, siroz başlangıcı, dışarıdan kan verilen kan kanserli hastalarda da faydalıdır.

DİKKAT:
Baldıran otunu maydonoz ile karışmayınız. Baldıran otunun gövdesinde kırmızımsı lekeler vardır. Doğada genellikle yol kenarlarında yetişmektedir. Çoğunlukla yanlışlıkla yenilmekte ve akut zehirlenmelere neden olmaktadır. Hatta Sokrates’in ölümünden baldıran otu sorumlu tutulur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kuşburnu
Propolis Kapsülü
Bağırsak Tembelliği
Brokoli
SİYAH ÇAY (Camellia sinesis)
Havlıcan
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.