BALGAMA NE İYİ GELİR? BALGAM SÖKEN ŞİFALI BİTKİLER:
Öksürük, balgam, gıcık tutması yada boğaz kaşıntısı günümüzde çoğu insanın problemi. Sigara, kapalı ortamlar, hava kirliliği ile havanın ciğerlere solunması balgamın asıl nedeni. Aslında balgam her ne kadar tiksindirici ve itici olsa da atıldığında, vücudun temizlenmesi yönü ile son derece yararlıdır.

İnsanın soluk borusunun iç yüzeyi silli hücreler ile kaplıdır. Silli hücreler ya da titrek tüylü diye de bilinen bu hücreler akciğerlere giren partikülleri dışarı atmak için titreşirler. Bu partiküller yine aynı hücrelerden salgılanan mukus ile birlikte balgamı oluşturur. Elbette eczaneden alınabilecek balgam sökücü ilaçlar balgamın atılma sürecini hızlandırıp, kısaltabilir. Ama, her ilacın bir yan etkisi olduğu düşünüldüğünde bu ilaçların kullanımı caydırıcı olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde kullanılan ilaçların % 25’i çeşitli bitkilerden elde edilmektedir. İnsanlar, bitkilerin % 64’ünü ise şifa amaçlı kullanmaktadır. Sadece balgam değil, neredeyse tüm hastalıkların tedavisi bitkilerde gizli olup, tedavi yapabilmektedir.

BALGAM SÖKÜCÜ ŞİFALI BİTKİLER NELERDİR?
Balgam söktürücü bitkiler de başta olmak üzere ıhlamur gelir. Ihlamurun yanında tarçın, zencefil, karanfil birde havlıcan karışımı birlikte kaynatılırsa boğaz ağrısına ayrıca öksürük ve bronşit hastalığına birebir iyi gelir. Bunun dışında ebegümeci şifalı bitkisi de kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şifalı bitkilerden elde edilecek olan çayların demlenmeleri kısa süreli yapılmamalıdır. Dinlenme yada demlenme süreleri uzun olmalıdır. 5 dakika kaynatıp içilmesi doğru değildir. En az 15 dakika kadar dinlendirilmesi yerindedir. Zaten demleme süresinde bekletildikçe kıvamında koyulaşma görülür. Kıvamı koyulaştıkça bronşlardaki, solunum yolunda ki yüzeyi rahatlatan müsilaj denilen maddeler ortaya çıkar ve balgam söktüren ana madde budur. Demliğe 2 kaşık ebe gümeci ve ıhlamur atılıp 15-20 dakika kaynatıp ve 15-20 dakikada altını kapatıp bekletilirse gün boyu tüketebilir.

KARANFİL ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİLEBİLİR!!!
Karanfilden şu şekilde faydalanmanızı önerebiliriz. Eğer çay içmeyi seviyorsanız 5 kişilik bir demliğe 5-6 adet karanfil katıp damak zevkinizi canlandırabilirsiniz. Çay tadının aromasına göre karanfil dozajını değiştirebilirsiniz.

Balgam sökücü özellikte olan diğer şifalı bitkiler arasında şunları da sıralayabiliriz;

 • ·        Isırgan otu tohumları
 • ·        Antepfıstığı+bal karışımı
 • ·        Anason çayı
 • ·        Kadınların her derdine deva olan civanperçemi çayı
 • ·        Meyan kökü
 • ·        Adaçayı
 • ·        Çörek otu+bal karışımı

ÖKSÜRÜK VE BALGAMA TERE KÜRÜ

 • ½ litre su kaynatılır.
 • Suya 14-15 taze tere katılır ve 3 dakika kadar haşlanır (kaynatılan kabın ağzı kapalı olmalı).
 • Sıcak iken terenin suyu süzülür. Süzdükten sonra suyu soğutabiliriz.
 • Elde edilen Tere suyu yemeklerden önce yada yemekten iki saat kadar sonra içilmelidir. Bu kür, sigara içenler de dahil balgamı söken bir kürdür.

NOT: TERE KÜRÜ GÜNLÜK TAZE HAZIRLANMALIDIR. 5 GÜN UYGULANMALIDIR. BÖBREK PROBLEMLERİ OLANLARIN UYGULAMASINDA SAKINCA GÖRÜLMEKTEDİR.    

İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLARIMIZ; BALGAM TEDAVİSİ, ÖKSÜRÜK İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İdrar Yaparken Ağrı ve Yanma
Gece Körlüğü
Artrit Ağrısı İçin Anti-Enflamatuar Krem ve Jeller
Parkinson Hastalığı
KOAH
SEDEF TEDAVİSİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.