BALIN FAYDALARIbalın faydaları
Antik çağlardan beri insanlar tıbbi kullanım, tatlandırıcı, güzelleştirici ve daha birçok amaçlar için doğal bir gıda olarak balı kullanmışlardır. Bal gıdalar arasında bozulma özelliği olmayan tek gıdadır. Çünkü balda herhangi bir mikroorganizma yaşayamaz ve bu özelliğinden dolayı da antibakteriyel olarak kullanılmaktadır.

Gerek yerli gerekse de yabancı kaynaklar balın göz kamaştırıcı faydaları konusunda hemfikirler. Balda 12 çeşit enzim yer almaktadır. Hem vitamin hem mineral hem de protein bakımından zengindir. Özellikle potasyum ve magnezyum açısından zengin bir bileşime sahiptir. Bal içerisinde vücudun çok az miktarda üretebildiği Chocin maddesi bulunmaktadır. Bu madde karaciğerin yağ metabolizmasını düzenler. Karaciğer hücrelerinde biriken yağın giderilmesi için faaliyetlerin hızlanmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Balın faydaları;

 • Görme; havuç suyu ile bal karıştırılıp düzenli bir şekilde kullanılırsa görme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Yemeklerden bir saat önce alınması gerekir. Bal narsuyu ile karıştırılıp göze sürüldüğünde(sürme gibi) gözün görmesini keskinleştirir.
 • Öksürük; bal ve zencefil suyu eşit miktarda karıştırılarak alınırsa balgam söktürmede yardımcı olur. Öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, tıkanıklık, göğüs ağrısı gibi belirtileride hemen rahatlatır.
 • Astım; eşit miktarda bal, zencefil suyu ve toz karabiber karışımı en az günde üç kez kullanıldığında astım tedavisinde yardımcı olur.
 • Tansiyon; bir çay kaşığı bal ile iki çay kaşığı sarımsak suyunun karıştırılıp sabah akşam günde iki kez alınması yüksek tansiyon için faydalıdır.
 • Kan arıtma ve yağ azaltma; bir  bardak ılık suya bir veya iki çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon suyu eklenir. Bu karışım günlük alınması kan arındırmak için yardımcı bir kaynaktır. Aynı zamanda bağırsakların temizlenmesi ve yağ azaltmada da yardımcı olur. Bal iyi bir idrar sökücüdür. Bununla da kalmaz idrar yolları ve idrar torbasını da temizler.
 • Kalp toniği; bir veya iki çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı toz anason kalp kaslarını güçlendirir ve fonksiyonları geliştirir.
 • Ağız ve Diş: Bal kuvvetli bir şekilde diş çürüğü önleyicisidir. Bal diş etlerini ve dişleri temizler. Ağzı mikroplardan koruyarak ağız yaralarını önler.
 • Romatizma: Romatizmal hastalıklarda haricen kullanıldığında fayda vermektedir.
 • Yanıklar: Bal, zeytinyağı ve gres yağı ile karışıtırılıp yanan yere sürüldüğünde iz kalmaz. Acı çekilmez ve çabucak iyileşir.

SONUÇ OLARAK: Balın bu sayılanlar dışında daha bir çok faydası bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili Kuran-ı Kerim’in Nahl Suresi 68. Ayetinde mealen şöyle değinilmektedir. “Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: “Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev (kovan) edin. Sonra da her türlü meyveden ye de Rabbinin sana yayılman için belirlediği yolları tut!” Onların karınlarından renkleri çeşit çeşit bir şerbet çıkar ki onda insanlara şifa vardır. Elbette düşünen kimseler için bunda alacak ibret vardır.”” (Nahl 68) Yine Peygamberimiz de bal ile ilgili olarak;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Allah’ın Elçisi (s.a.v.) şöyle buyurdu :
  “Şu şifalı iki şeye devam ediniz: Bal ve Kur’an.”
 • Allah’ın Elçisi(s.a.v.) şöyle buyurdu :
  “Kim, her ay üç gün  sabahleyin, bir kaşık bal alırsa; o kimsenin başına, büyük bir hastalık gelmez.”
 • Rasulullah(s.a.v.), şöyle buyurmuştur: “Şifa üç şeyde vardır: Bal şerbeti içmek, kan aldırmak, ateşle dağlamak. Fakat ümmetimi ateşle dağlamaktan men ederim.
 • Rasulullah(s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
  Sinameki ve sennut (tereyağı tulumuna konulan bal), yemeye devam ediniz. Çünkü, bu iki şeyde, samdan başka, her hastalığa şifa vardır.
  Ya Rasullullah “sam” nedir? diye soruldu:
  O ölümdür” diye buyurdu.
 • Lohusaya taze hurma, hastaya, bal gibi şifalı bir şey yoktur.
 • Hafızayı kuvvetlendirmek için bal yiyin. Buyurmuşlardır.

Bal ile ilgili olarak daha fazla hadis yazılabilir. Faydalarına erişebilmek için balı sofralarınızdan eksik etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ataksi
Ayurveda Nedir?
Zika Virüsü
Aspirin Kalp Krizini Önlüyor
Sağlıksız Gıda Markaları
Dudakta Yanma Hissi Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.