BARBUNYA FASULYE NEYE İYİ GELİRBarbunya Fasulye Neye İyi Gelir

Barbunya büyük olasılıkla menşei peru olan bir bitkidir. Her ne kadar kökeni peru olsa da hem iştah açıcı doku ve lezzeti ile Türkiye ve dünyada yaygın olarak tüketilmekte olan popüler bir üründür. Koyu kırmızı rengi ve böbrek şeklindeki şekli ile sofralarımız hem şifa hem de tat getirmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Makalemizde barbunya fasulyenin diyetinizde neden düzenli olarak eklemeniz gerektiği konusunda fikirler vereceğiz;

İŞTE FAYDALARI;

1- KANSERİ ÖNLEME

Barbunya fasulyede bol oranda bulunan manganezin kuvvetli bir antioksidan yönü bulunmaktadır. mitokondri organelinde oluşan serbest radikalleri zararsız hale getirmekten sorumlu süperoksit dismutaz enziminin aktivitesi için manganeze gereksinim vardır. Bunun yanında barbunya fasulyedeki K vitamini, oksidatif stresten hücreleri koruyarak kanser oranını azalttığı gösterilmiştir.

2- BEYİN FONKSİYONU

Barbunya fasulyesinde bulunan K vitamini beyin ve sinir sistemi için olağanüstü faydalar sunar. Miyelin kılıf veya sinir etrafındaki sargının uygun şekilde oluşabilmesi için sfingolipitlere ihtiyacı vardır. İşte bu noktada K vitaminin önemi devreye girer. K vitamini sfingolipidlerin sentezinin yanısıra beyin ve sinir fonksiyonu için gereklidir. Benzer şekilde beyin hücreleri ve bilişsel fonksiyon için kritik olan tiamin bakımından da zengindir. Tiamin denilen vitamin asetilkolin oluşturulması için gereklidir. Asetilkolin ise sinir hücrelerinde iletimden sorumlu ana nörotransmitter maddelerden biridir. Bu madde bunaklık ve Alzheimer hastalığında kullanılan önemli bir faktördür.

Sponsorlu Bağlantılar

3- KAN ŞEKERİBarbunya Fasulye Faydaları

Barbunya fasulyesindeki çözünür lif, yemekten sonra hızla kan şekeri düzeylerinin fırlamasını önleyen fasulye karbonhidrat metabolizma hızını azaltır. Yansıra yüksek protein içeriği de bu yönde katkıda bulunur.

4- SÜLFİT DETOKSİFİKASYON

Sülfitler tipik olarak şarküteride gıdalara eklenen bir koruyucu maddedir. Diğer fasulyeler gibi, barbunya fasulyesi de vücutta sülfitleri temizleyen sülfit oksidaz enziminin önemli bir bileşenidir. Bu, baş ağrısı ya da hızlı kalp atışı gibi belirtiler yaşayan sülfit alerjisi olan kişiler için önemlidir.

5- SİNDİRİM YOLU SAĞLIĞI

Barbunya fasulyesinde bulunan çözünmez lif dışkının dışarı akmasını kolaylaştırarak bağırsak düzeninin korunmasına yardımcı olur. Kalın bağırsakta diyet lifinin fermente edilmesi de sindirim sisteminde yaşayan iyi bakterileri korumaya yardımcı olur. Düzenli bağırsak hareketlerinin sağlanması özellikle kolon kanseri gibi kanserin oluşma olasılığını düşürür.

6- KALP VE DAMAR SAĞLIĞI

Barbunya fasulyesi yüksek lif içeriği nedeni ile yukarıdaki faydalarına ilaveten kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Bünyesinde yer alan folat; homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve bu da felç, kalp krizi ve periferik vasküler hastalık riskini düşürür. Diğer yandan yapısında yer alan magnezyum da sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için önemlidir.

7- ENERJİ DÜZEYİNİ ARTIRMA

Barbunya fasulye enerji düzeylerini artırmaya yardımcı olan demir bakımından da zengindir. Demir bilindiği gibi vücudun metabolizması ve enerji üretimi için gereklidir ve vücutta oksijen taşınmasına yardımcı olur. Benzer şekilde manganez de vücudun enerji üretiminde önemli bir katkıda bulunur.

8- YÜKSEK PROTEİNBarbunya Fasulye - kemik sağlığı

Bu fasulye et ve sütteki proteinle yarışabilir derecede protein içeriğine sahiptir. Özellikle pirinç ile birlikte tam bir protein deposudur.

9- GÜÇLÜ KEMİKLER

Manganez ve kalsiyum kemiklerin güçlü tutulması için birlikte çalışırlar. Aynı zamanda kemiklerin güçlü olması sayesinde osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir. Barbunya fasulyesi ayrıca folatın büyük bir kaynağıdır. Araştırmalar, diyette düşük miktarda folat alınmaısnın homosistein düzeylerinde artışa neden olduğu ve  artışa diyet kurşun folik asit, düşük miktarda göstermiştir ve hem erkeklerde ve hem de kadınlarda osteoporoz ile ilişkili kemik kırıkları – özellikle kalça kırığı- riskini anlamlı oranda artığını göstermiştir. K vitamini de yanı sıra kemik sağlığı için önemli bir besindir ve K vitamini eksikliği olan kişilerde kemik kırıkları riski daha yüksektir. K vitamini ayrıca menopoz dönemindeki kadınlarda kemik kırıklarının önlenmesi ve zaten var olan kemik kaybını önlemeye yardımcı olabileceği tespit edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Engellenir
Yaz Kış Ellerin Soğuk Olması
Saçkıran Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer
Kemik İyileşmesine İyi Gelen Gıdalar
Etkili Cilt Nemlendirme Nasıl Olmalıdır
Ele Kramp Girmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.