Sponsorlu Bağlantılar

BARFİKS
Barfiks çeşitli vücut geliştirme ve spor salonlarında bulunan bir aletin ismidir. Barfiks genellikle halk arasında bir spor hareketi olarak yorumlansa da bu aslında bir spor malzemesinin adıdır. Barfiks aletinin çeşitli standartları olsa da bu toplumumuzda genellikle göz ardı edilmektedir. Ülkemizde çoğu insanlar kendi ürettikleri veya buldukları sopalar yardımıyla “barfiks çekme” işlemini gerçekleştirirler, hatta bazıları bu işlemi barfiks yapma diye de isimlendirir. Bu yazımızda barfiks hakkında doğru bilgileri ve yararlarını bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

BARFİKS NASIL ÇEKİLİR?
Barfiks işlemi bir yere asılarak vücudu en az çene kısmına kadar gelecek şekilde yukarıya çekme işlemidir. Fakat bu işlem kuvvet gerektirdiği için özellikle kilolu insanlarda zor olmaktadır. Bunun yanı sıra barfiks hareketi çok fazla tercih edilmeyen hareketler arasındadır. Çünkü daha önceden barfiks tecrübesi olmayan kişiler ilk başlarda zorlansalar da belli bir süre sonra yapamadıklarını düşündükleri için yapmayı bırakırlar. Fakat az yapılsa bile barfiks esnasında kasların tümünün çalıştığı unutulmamalıdır. Bu nedenle harcanan kalori miktarı da hareketin zorluğuyla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Barfiks hareketini uygularken vücutta yük sırt bölümünde ve pazular da bulunmasına rağmen özellikle vücudu çene hizasına kadar yukarı çekme esnasında alt trapez, ters majör ve arka omuz bölümüne de baskı uygularsınız. Özellikle kanat kaslarını güçlendirmek için çok önemli olan barfiks, ellerin birbirinden uzaklığı ve kavrama pozisyonları olarak birçok değişik çeşide sahiptir.

Barfiks hareketini direk olarak yapamıyorsanız kendinizi zamanla geliştirebilirsiniz. Özellikle ilk başlarda zorlanıyorsanız bir müddet sadece barfikse tutunarak asılı kalın, kendinizi yukarıya doğru kaldıramasanız bile en azından yukarıya çekmeye çalışın. Bu şekilde zamanla kaslarınız güçleneceği için ilk kendinizi yukarıya doğru çekebileceksiniz ardından da çektiğiniz barfiks miktarının sayısını arttırabilirsiniz.

Çok fazla görülmese de dikkatsiz ve belli bir programa uymadan yapılan barfiks hareketlerinde sağlık açısından bel açılması problemiyle karşılaşılabilir. Bu nedenle dikkat etmeniz önemlidir. Avuç içiniz size dönük bir şekilde kavrama yaparsanız pazularınız, dışarı dönük bir şekilde kavrama yaparsanız ise daha çok sırt bölümünüz aktif olarak gelişecektir. Barfiks hareketini çok fazla yapabilme düzeyine geldiğiniz vakit el ve ayak bileklerinize ağırlık takarak çalışmanız kaslarınızın daha fazla gelişmesini de sağlayacaktır. Barfiks esnasında zaman kısıtlaması olmadığından dolayı mümkün olduğu kadar yavaş ama düzenli çalışmak önemlidir.

BARFİKS BOY UZATIR MI?
Barfiks’in boy uzatıp uzatmadığıyla ilgili olarak bilimsel bir araştırma olmamasına rağmen ufak yaşlardan itibaren barfiks hareketini düzenli olarak yapan kişilerin boylarının 2 ile5 cm arasında uzadığı gözlemlenmiştir.

BARFİKS NASIL GELİŞTİRİLİR?
Barfiks çekmede zorlanıyorsanız birazdan okuyacağınız adımları takip ederek zamanla kendinizi geliştirebilirsiniz. Kollarınızı yan taraftan açmak üzere tamamen yükü kanatlara değil de omuzlara ve pazulara vererek bölüştürmelisiniz. Kendinizi yukarıya kaldırmadan önce vücudunuzdaki tüm kasları sıkın ve kendinizi kasılmış şekilde yukarıya kaldırmaya çalışın. Bu işlemi yaptığınız zaman tüm kaslardan maksimum derecede gerilim elde edebilirsiniz ve daha rahat bir şekilde kendi yükünüzü taşıyabilirsiniz. Barfikste dikkat edilmesi gereken en önemli kısım yukarıdan aşağıya kendinizi bırakma bölümüdür. Burada doğru olarak bir iniş gerçekleştiremezseniz, çoğu zaman hiçbir gelişim kaydedemezsiniz. Barfiks esnasında tekrar sayısını yükseltmek için zamanla ağırlıklarla çalışıp bırakıp bu sayıyı üste çıkarabilirsiniz. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzmenin Zayıflamaya Etkisi
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılır?
Spor Yapmanın Faydaları
Evde Arka Kol Kasları Nasıl Yapılır
Egzersiz Kalp Hastalıklarına Karşı Nasıl Korur?
Baldır Kası Ağrısı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.