BARFİKS
Barfiks çeşitli vücut geliştirme ve spor salonlarında bulunan bir aletin ismidir. Barfiks genellikle halk arasında bir spor hareketi olarak yorumlansa da bu aslında bir spor malzemesinin adıdır. Barfiks aletinin çeşitli standartları olsa da bu toplumumuzda genellikle göz ardı edilmektedir. Ülkemizde çoğu insanlar kendi ürettikleri veya buldukları sopalar yardımıyla “barfiks çekme” işlemini gerçekleştirirler, hatta bazıları bu işlemi barfiks yapma diye de isimlendirir. Bu yazımızda barfiks hakkında doğru bilgileri ve yararlarını bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

BARFİKS NASIL ÇEKİLİR?
Barfiks işlemi bir yere asılarak vücudu en az çene kısmına kadar gelecek şekilde yukarıya çekme işlemidir. Fakat bu işlem kuvvet gerektirdiği için özellikle kilolu insanlarda zor olmaktadır. Bunun yanı sıra barfiks hareketi çok fazla tercih edilmeyen hareketler arasındadır. Çünkü daha önceden barfiks tecrübesi olmayan kişiler ilk başlarda zorlansalar da belli bir süre sonra yapamadıklarını düşündükleri için yapmayı bırakırlar. Fakat az yapılsa bile barfiks esnasında kasların tümünün çalıştığı unutulmamalıdır. Bu nedenle harcanan kalori miktarı da hareketin zorluğuyla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Barfiks hareketini uygularken vücutta yük sırt bölümünde ve pazular da bulunmasına rağmen özellikle vücudu çene hizasına kadar yukarı çekme esnasında alt trapez, ters majör ve arka omuz bölümüne de baskı uygularsınız. Özellikle kanat kaslarını güçlendirmek için çok önemli olan barfiks, ellerin birbirinden uzaklığı ve kavrama pozisyonları olarak birçok değişik çeşide sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Barfiks hareketini direk olarak yapamıyorsanız kendinizi zamanla geliştirebilirsiniz. Özellikle ilk başlarda zorlanıyorsanız bir müddet sadece barfikse tutunarak asılı kalın, kendinizi yukarıya doğru kaldıramasanız bile en azından yukarıya çekmeye çalışın. Bu şekilde zamanla kaslarınız güçleneceği için ilk kendinizi yukarıya doğru çekebileceksiniz ardından da çektiğiniz barfiks miktarının sayısını arttırabilirsiniz.

Çok fazla görülmese de dikkatsiz ve belli bir programa uymadan yapılan barfiks hareketlerinde sağlık açısından bel açılması problemiyle karşılaşılabilir. Bu nedenle dikkat etmeniz önemlidir. Avuç içiniz size dönük bir şekilde kavrama yaparsanız pazularınız, dışarı dönük bir şekilde kavrama yaparsanız ise daha çok sırt bölümünüz aktif olarak gelişecektir. Barfiks hareketini çok fazla yapabilme düzeyine geldiğiniz vakit el ve ayak bileklerinize ağırlık takarak çalışmanız kaslarınızın daha fazla gelişmesini de sağlayacaktır. Barfiks esnasında zaman kısıtlaması olmadığından dolayı mümkün olduğu kadar yavaş ama düzenli çalışmak önemlidir.

BARFİKS BOY UZATIR MI?
Barfiks’in boy uzatıp uzatmadığıyla ilgili olarak bilimsel bir araştırma olmamasına rağmen ufak yaşlardan itibaren barfiks hareketini düzenli olarak yapan kişilerin boylarının 2 ile5 cm arasında uzadığı gözlemlenmiştir.

BARFİKS NASIL GELİŞTİRİLİR?
Barfiks çekmede zorlanıyorsanız birazdan okuyacağınız adımları takip ederek zamanla kendinizi geliştirebilirsiniz. Kollarınızı yan taraftan açmak üzere tamamen yükü kanatlara değil de omuzlara ve pazulara vererek bölüştürmelisiniz. Kendinizi yukarıya kaldırmadan önce vücudunuzdaki tüm kasları sıkın ve kendinizi kasılmış şekilde yukarıya kaldırmaya çalışın. Bu işlemi yaptığınız zaman tüm kaslardan maksimum derecede gerilim elde edebilirsiniz ve daha rahat bir şekilde kendi yükünüzü taşıyabilirsiniz. Barfikste dikkat edilmesi gereken en önemli kısım yukarıdan aşağıya kendinizi bırakma bölümüdür. Burada doğru olarak bir iniş gerçekleştiremezseniz, çoğu zaman hiçbir gelişim kaydedemezsiniz. Barfiks esnasında tekrar sayısını yükseltmek için zamanla ağırlıklarla çalışıp bırakıp bu sayıyı üste çıkarabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  berkan

  barfiks yapıyorum ama kafama direğe getiremiyom dün aldık barfiks boy uzatırmı benim boyum 1.54cm kilo 49.5
  faydası olur mu?

  Barfisk boy uzamasına yardımcı olur. Ancak ip atlama gibi dizlere yük bindiren sporlar boy uzaması için daha iyidir.

  kubilay

  Ben 14.5 yasindayim barfiks te asiliyorum fakat ayaklarim artik yere degiyor bu yuzden ayaklarimi kaldirarak asiliyorum ise yararmi yaramazsa ne yapma gerek?

  İşe yarar. Eğer rahatsız oluyorsan sana daha uzun bir barfiks demirinde asılmanı tavsiye edebilirim.

  Taner Gökmen

  17 yaşındayım barfikse yeni başladım boyum 1,74 sizce düzenli asılsam boyum uzar mı uzasa kaç cm ve bildiğiniz egzersiz var mı?

  Dünyada boy uzamasını en çok etkileyen spor ip atlamaktır. Barfiks değilde ip atlama sporuna devam etseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. erkeklerde 20-21 yaşına kadar uzama gözlenir.

  taner

  SAKAL çıkınca boy uzaması dururmuş doğrumu ben 17 yaşındayım sakal çıkıyor boy uzaması durmuşmudur ?

  Gürkan

  Ben 16 yaşındayım boy 175 ip atlıyorum ip atladıktan sonra barfiks çekiyorum BOYUM kaç cm uzar?

  uğur

  hocam barfiks çekince bayabi kaslarım şişti kaslardan dolayı boy uzaması dururmu yani bütün proteinler kaslara gidiyormuş o zaman boyumuz uzamaz demi

  Ebubekir

  dünen bir kapı barfiksi aldım boyum 187 yaşım 19 kilom 83 sizce boyumu 194 filan yapabilme şansım varmıdır ?

  Bu mümkün görünmüyor. Artık büyümeniz önemli oranda durmuş olmalı.

  Emre

  Ben 14,5 yasındayım. kilom 55 barfiks cekersem boyum en az kaç cm uzar boyum 1,56

  üye anoyel

  Hocam yasım 13 boyun 1.47 _ 48 aralarında , ip veya barfiks yapmam için uygun ortamim yok , acaba evin icinde nr tür hareketlerde bulunabilirm yemek ve içecekelrde boyumuzun uzmasina dahilmidir

  Fdfdfdfd

  Ben 15 yaşındayım boyum 1,69 barfiks çekerek,barfiks barına asılarak bi de ip atlayarak boyum uzar mı?

  Sporun boy uzamasına faydası vardır. Bu saydıklarınızdan en iyisi kesinlikle ip atlamadır.

  ül fa

  bir bucuk iki yıl boyunca barfix aletiyle asıldım ve barfix cektim. bir yil kadar da agırlıklarla kol kası çalıştim. barfix boyumun uzamasında etkili oldu een azindan uzamayı hıhızlandırdi.aşırı olmayan ağırlık çalışmaları boy uzamasını engeller mi

  Halil

  ben 15 yaşındayım boyum 167 cm kilom 47 düzenli şekilde çalışıyorum boyum uzarmı bide boyum yaşıma göre ideal mi?

  Taha

  16 yaşındayım boyum 1.65 barfixs calışıyorum boyum uzarmı peki

  Endlesmrin

  Merhabalar ben merve 16 yaşındayım. Boyum 156 uzar mı ilerleyen zamanlarda ip atlıyor elma toplama hareketleri yapıyorum

  Ziver Akkuş

  Mrb ben 18 yaşındayim boy 1.73 kilo 60 boyum nasıl uzar neler yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

  fatma

  Ben boyumu uzatmsk icin barfis cekmeye calisiyorum ama tam yapamiyorum kendimi yukari cekmem gerek mi sallanmak fayda eder mi en faydali nasil yaparim boyum icin

  İrem deren

  Yaşım 16 boyum 1.65 ne yapmam lazım boyummun 1.75veya 170olması için

  Ufuk yeşil

  Ben 8. Sinifa giderken boyum 152 falandı simdi lise 3e gectim boyum 170 civarinda yani birden boyum uzamadi bu yaz uzarmiyim barfiks cekmeye calisiyorum babam 170 annem 160 boyunda ama kuzenlerim 180 civarinda sizce nekadar uzarim ?

  serkan batur

  hocam merhaba ben 19 yasina 2 aydır girdim boyum 1.78 1.79 filan 70 kiloyum anne baba boy toplami 315 cm 2 aydır 17 yasindan beri düzenli sinav çekiyorum 2 aydır barflks çekiyorum simdi ip atlamaya baslayacam sizce boyum uzarmı yada kaç cm uzar

  arda

  Ben 16 yaşindayim 6 ay önce boyum 1,70 di 6 ay barfikse asili kaldim boyum 1,82 oldu hedef 1,88

  Mert

  Merhaba!! ben 17 yaşındayım barfiksi önceden ellerim bana dönük iken 20 tane çekiyordum. Daha sonra ellerimle demiri düz tutup çekmeye başladım daha çok kas çalıştırdığı için şimdi o şekilde 15 yapıyorum fakat bi sorun var ellerim bana dönük iken artık 20 yi çok zor buluyor hep ellerim düz ile çalıştığım içinmidir? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  metehan

  Barfiks cekmek kolumuzun boyunuuzatırmı cevaplarsanız sevinirim

  mehmet

  ben 14 yaşındayım barfiks çekince boyum uzarmı

  kral

  benim boyum 1.59 180 olmasını istiyorum barfiks çekersem boyum uzarmı

  Bu şekilde 1.80 değerine ulaşamazsınız. babanızın boy ölçüsünün ve annenizin boy ölçüsünün ortalamasını alarak bu değere 13 eklerseniz ortalama boy ölçünüzü elde edersiz. Spor bu ölçüde 5 cm gibi bir far oluşturabilir.

  aslı

  12 yaşındayım boyum 150 barfiks çalışıp ip atlarsam boyum kaç cm ye kadar uzar ? Bu arada bunun dışına hangi sporları yapabilirim?

  İp atlamak daha iyi bir boy uzatma yöntemidir. Bunun yanında yeterli ve dengeli beslenme de en az spor kadar faydalıdır. Boyun ne kadar uzayacağı hakkında fikir yürütmek zordur. Ancak spor otalama 5-7 cm fark ettirir.

  huseyn

  merhaba boy 164 cm yas 13.6 18 yasina kadar 190 cm ola bilirmiyim?

  dilara

  merhaba ben 12,6 yaşındayım cinsiyet kız yeni adet gördüm boyum 148 kilom 40 kemik yaşım 12 düzenli olarak ip atlıyorum ve barfiks çubuğu almayı da düşünüyorum alayım mı önerir misiniz yaşım dolayısıyla alırsam da ne kadar bi faydası olur günlük düzenli olarak ne kadar yapmam lazım.bazı yerlerde duymuştum hani asılma boyu uzatıyo diye ama doğrumu şimdiden teşekkürler cevap verirsen sevinirim

  Boy uzaması için faydalı en önemli oyunlar atlayıp zıplama şeklinde devam eden oyunlardır. Barfiksden ziyade İp atlamaya devam ederek boyun biraz daha uzamasını sağlayabilirsiniz.

  com

  Koşu bandında koşmak boy uzatırmı?

  Bacak diz ve bileklerine fazla olmayan düzenli yüklenmeler boyu bir miktar uzatır. Koşu bandında koşarken de bu yüklenmeler gerçekleşir. Muizeler beklemeyin derim. Ancak bu tür aktiviteler boyu uzatacaktır. Özellikle ip atlama çok faydalı bir aktivitedir.

  __

  merhaba yaşım 18 erkeğim boyum 1.78 fitness yapıyorum + olarak barfiks çekiyorum ve asılıyorum boy uzamada yararını görürmüyüm ?

  Boyu uzatmanın en iyi yolu ip atlamaktır. Daha fazla fayda görürsünüz.

  Merve

  Merhaba ben 14 yaşındayım(12yaşında regl olmuştum) boyunun uzama şansı varmı

  Merve

  Merhaba ben 14 yaşındayım (11yaşında regl oldum)barfiks yaparak boyun ortalama kaç cm uzar

  Zeynep

  Barfikste asılmakmı boy için daha faydalı yoksa sallanmakmı

  mehmet

  yasim 18 boyum 1.76 barfiks cekip ip atlarsam boyum 1.81 olurmu

  İbrahim

  16 yaşındayım boyum160 cm boyunu nasıl uzatirim barfiks ise yarar mı

  pinar

  Yasim 35 belimde 4 tane fitik var ve buyum kisaldi acaba barfix ile boyum acilir mi fitiga bir zarari olur mu

  Cemal

  1.67 boyum var 1.5 Aydır düzenli zıplıyorum sizce ne kadar boyum uzar babam 1.80 boyunda

  Mehmet

  Yardımcı olur musunuz? Yaşım 16 boyum 170 barfikse asılırsam boyum kaç cm daha uzar,

  hilal

  sevgilimin boyu 1.67 yasi 23 diger kardesleri kendisinden uzun. bu yastan sonra uzama imkani var mi lutfen cevap🙏

  Fadime

  Yeni regl oldum 12,6 yaşım boy 150 kilo 50 barfiks ve iple kaç cm uzarım

  Zeyn

  Boyum 1.52 yaşım 17 ve kızım ne kadar uzarim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uyurken Boyun Ağrısının Hafifletilmesi
Kıkırdak Yırtılması
Omuz Çıkması
Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri
Spor Yapmanın Faydaları
Hangi Yaşta Hangi Spor Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.