BAŞ AĞRILARI

BAŞ AĞRILARIBu makalemizde başım neden ağrıyor?, Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısının tedavisi nedir, Baş ağrısı çeşitleri nelerdir? Gibi baş ağrısı ile ilgili sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Baş ağrılarının % 90’ı geçici baş ağrılarıdır. Ve insanların %99’u herhangi bir nedenle ömürlerinin herhangi bir kısmında kısa da olsa baş ağrısı yaşamışlardır. Her baş ağrısı tehlikeli değildir büyük bir kısmı uyuyunca geçer fakat bazı baş ağrıları tümörün habercisi olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 Baş ağrısı nedir?  Başımızdaki herhangi bir bölgenin; alın, şakak, göz arkası, boynun üst kısmı vb ya da başımızın tamamında görülen sürekli, geçici, nöbet halinde ya da sık sık görülen ağrı ve ağrı çeşitlerinin tümüne birden baş ağrısı denir. Baş ağrıları birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılır. Birincil ağrılarda, gerilim tipi baş ağrıları vardır. Bu ağrılarda herhangi bir hastalık söz konusu değildir. İkincil ağrılarda ise sürekli ağrılar vardır ve çeşitli testlerle baş ağrılarının hangi grupta olduğuna karar vermek gerekir

 Kaç çeşit baş ağrısı vardır?

 Gerilim Tipi Baş ağrısı: Depresyon, psikolojik sorunlar, stres, sıkıntılar, borç kaygısı, sınav kaygısı vb nedenlerden kaynaklanan, migrene göre daha hafif seyreden baş ve boyun bölgemizdeki kasların kasılmasından kaynaklanan baş ağrısı çeşididir. En çok karşılaşılan baş ağrısı türüdür. 15 dakika da sürebilir 5–6 günde sürebilir tekrarlayabilir bu tip baş ağrılarında ışık ve sese karşı hassasiyet gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Migren: Tam nedeni bilinmemekle birlikte kalıtsal nedenler, beslenme alışkanlıkları, hormonsal değişiklikler,  sürekli ilaç kullanımları Migrene neden olabilir.  Güçlü ağrılardır hayat standartlarınızı düşürürler. Genelde başın bir yanında ya da göz arkasında kendini hissettirir. Işığa ve sese karşı hassasiyet oluşabilir.

Küme Baş Ağrısı:  Şiddetle seyrede bir ağrıdır göz arkasında hissedilir. Burun tıkanması göz sulanması önemli belirtileridir.

Adetten Kaynaklanan Baş Ağrısı: Kadınlarda yumurtlama dönemlerinde migren benzeri baş ağrıları görülebilir.

Yorulma Kaynaklı Baş Ağrıları: Hapşırma, tınsırma, ağır fiziksel aktiviteler sonrasında gelişiri başın belli bir bölgesinde değildir. Dinlenme ile geçer

Tümör Kaynaklı Ağrılar: Zaman zaman kusma bulantı ve bayılma ile seyredebilir. Sürekli ağrılardır bu tür ağrılarda doktora görünmekte fayda vardır. Özellikle çocuklarınızda anide fışkırırcasına bir kusma varsa çocuğunuzu muhakkak doktora götürmelisiniz.

Romatizma Kaynaklı Baş Ağrıları: Boyun bölgesinde çok hissedilir harekete bağlı olarak artış gösterir.

 Bunların dışında Baş ağrısı neden olur?

            Sinüzitten kaynaklanan ağrılar, Alerjiden kaynaklanan ağrılar, Çay kahve ve sigaranı aşırı tüketilmesinden kaynaklanan ağrılar,  Pc başında çok kalmaktan uzun süre ekran vb. şeyler izlemekten kaynaklanan ağrılar. Gözle ilgili sorunlar, Psikiyatrik ya da psikolojik sorunlar, kansızlık, alkol tüketimi, zehirlenmeler, göz-kulak ve burun-sinüs hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, yüksek tansiyon, tümör, kanser, yorucu aktiviteler. Nedeni bilinmeyen ağrılar.

 Baş ağrısına ne iyi gelir?

 • Sıcak bir duş yahut masaj
 • Dinlenmek ve kasılan kasların gevşemesini sağlamak
 • Soğuk kompresler
 • Açık hava yürüyüşü
 • Güneş kaynaklı ağrılarda güneş gözlüğü kullanmak
 • Loş ışıklı sessiz bir ortamda dinlenmek
 • Doktorun önerdiği uygun ağrı kesiciler
 • Dinlendirici bitki çayları (sarı kantaron, Papatya, Yeşil Çay vb)

Baş ağrısı tedavisi

Baş ağrısında önce tanı konmalıdır. Tıpkı baş dönmesinde olduğu gibi başlı başına bir rahatsızlık olarak kabul görmez. Daha çok bir hastalığın habercisi ya da gerilim tipi geçici baş ağrısıdır. Bu nedenle buradan bir tedavi önermek pek doğru olmaz

Tavsiyeler: Spor yapmak, Dengeli beslenmek, stressiz yaşamak, sigara ve alkolden uzak durmak tüm hastalıklarda olduğu gibi baş ağrısının da gelişmesini engellemektedir.  Güneşte aşırı kalma, aşırı ışık, aşırı kafein vb etkenlerden de uzak durmamız ağrıdan uzak durmamız anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  emine

  Merhaba,
  Benim sabahları uyandığımda başımda sertlik hissediyorum adeta sanki o bölgede taş varmış gibi bunun nedeni ne olabilir sizce? Şimdiden teşekkür ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Başparmak Ağrısı
Lavman
Deri Hastalıkları
Zeka Geriliği
AYURVEDA BİLİMİNE GÖRE BEDEN TİPLERİ
Beyin Şişmesi Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.