BAŞ AĞRISI VE MİDE BULANTISI NEDENLERİbaş ağrısı ve mide bulantısı nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Baş ağrısı ve mide bulantısına neden olan birçok şüpheli vardır ve bazen de bunun nedenini tanımlamak zor olabilir. Daha yaygın nedenlerinden bazıları sırt ve boyun kaslarının gerilmesi, anksiyete, alkol tüketimi, dehidratasyon (vücudun susuz kalması), kan basıncı problemleri ve kafein tüketimi veya bunun eksikliğidir.  Bu gibi problemleriniz varsa baş ağrısı ve mide bulantısı sorunları yaşayabilirsiniz.

Göz yorgunluğu baş ağrısı ve mide bulantısının yaygın nedenleri arasında yer alır. Çok uzun süre bir bilgisayar ekranı veya yazı yazma gözlerde aşırı derecede yorgunluğa yol açabilir. Bulantı yeterince şiddetli ise buna baş ağrısı eşlik edebilir ve bu durum karanlık bir odada yatarak düzeltilebilir. Göz, uzun süre aynı pozisyona odaklanırsa gözdeki kaslar gerilerek baş ağrısı ve mide bulantısına neden olabilir.

Alkol, bu iki belirtinin çok yaygın bir nedenidir. Alkol tüketimi çok sık baş ağrısı ve dehidratasyona neden olabilir. Ayrıca, midede alkolün bulunması mide astarını etkiler ve bu da bulantı hissine neden olabilir. Bir seferde çok fazla alkol tüketilmesi mide bulantısının yanı sıra kusmaya da yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

baş ağrısı ve mide bulantısı sebepleriBaş ağrısı ve mide bulantısının diğer bir nedeni boyun, omuzlar ve sırt kaslarındaki gerilmeler yada tutulmalardır. Bu gerilim tipi baş ağrısı çok uzun süre aynı pozisyonda otururken yada egzersiz veya diğer fiziksel aktiviteler sırasında zorlanırken meydana gelebilir. Gerilim baş ağrıları, tüm baş ağrılarının büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır ve buna neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Stres de bu tür baş ağrılarını tetikler ve stresli bir günün ardından sıklıkla ortaya çıkar. Kafein ve uyku yoksunluğu da gerilim baş ağrısına neden olabilir, bazen de buna bulantı da eşlik ederek rahatsızlığa neden olabilir.

Kas gerginliği de gerilim baş ağrısına neden olabilir ve bu tür ağrıları dindirmek için germe hareketlerinin yapılması tavsiye edilir. Durgun bir konumdan hareketli bir pozisyona geçme, yeterli miktarda su içme ve bazı gıdaların tüketilmesi de kas gerginliğine iyi gelebilir. Bunların etki etmemesi durumunda baş ağrısı ve mide bulantısı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek ilaçların yanı sıra gerginliği hafifletmeye yardımcı olabilecek reçetesiz ilaçlardan asetaminofen, ibuprofen ve aspirin kullanılabilir. Fakat bunlar mutlaka önerilen dozlarda kullanılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    efsun

    İyi akşamlar.ben 20 yaşında bir çocuk annesiyim.benim bir sorunüm daha var.sabah yemek yemeden bir yere çıkıyorum eve geldiğimde şiddetli baş agrim oluyor.ağrı zonklayıcı tarzda , tam bıngıltagın üst tarafında oluyor. agri sırasında.sesten , ışıktan rahatsız oluyorum .başımi öne eydigimde ancak 2 agri kesici biraz yemek yedigimde ve sakin bir dinlenme sonrası geçiyor.babamda migren var acaba bende de olabilir mı ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ev Kazaları
Saç Dökülmesinin Nedenleri
Kaşıntı Döküntü İle Oluşan Belirtiler Nelerdir?
Parabenler Hakkında Şüpheler Var
Cinsel Gücü Artıran Bitkiler
Kalp Masajı, CPR yada Kardiyopulmoner Resüsitasyon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.