BAŞ AĞRISI
Baş ağrısı baş, yüz, boyun veya çevresindeki rahatsızlık veya herhangi bir ağrı türüdür. Bu ağrı yüzdeki bir problemden de kaynaklanabilir yada beyin gibi bir organın faaliyetlerini düzgün yapmaması sonucu da ortaya çıkabilir. Her ne şekilde olsun toplumumuzun her kesiminde, her yaş grubundan insan baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor.

Baş ağrısının şiddeti ve süresi, konumu büyük ölçüde değişir. Çünkü baş ağrısının olası nedenleri çeşitli olduğu için doğru tanı önemlidir.  Çoğu baş ağrısı başka bir hastalığın yansıması olarak ortaya çıkar. Bazen de skıntı, stres ve endişe de baş ağrısına yol açabilir. Bu ikinci kısım biraz daha hafif ve çözümü kolay baş ağrılarıdır. Eğer şiddetli bir baş ağrısı ya da ilaç tedavisine yanıt vermeyen bir ağrı karşı karşıya kalırsanız derhal tıbbi müdahale alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş ağrısı yukarıda sayılanların dışında boyun sertliği, ateş, konvülziyon, konfüzyon ya da göz veya kulak ağrısı ile birlikte şiddetli ya da ani baş ağrısı gibi spesifik belirtiler ortaya çıkması durumunda da acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Geçmişte baş ağrısı öyküsü bulunmayan kalıcı baş ağrıları yada çocuklarda tekrarlayan baş ağrıları endişeye neden olmaktadır. Sabah kalktığınızdaki baş ağrısı yada gece sizi uykudan uyandırabilecek kadar şiddetli olan baş ağrıları beyinde bir fonksiyon bozukluğunun habercisi olabilir. Bu konuda şüpheleriniz varsa en kısa zamanda alanında uzmandan yardım alınız. En iyi tedavinin erken teşhis olduğunu unutmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Baş ağrısı birçok türü olmakla birlikte, başlıca üç tür şunlardır:

 • GERGİNLİK: Genellikle kas gerginliği ve stres nedeniyle başın her iki tarafta ağrı oluşabilir. Bu ağrılar, sık sık yaşanan ve kısa olmasına rağmen, zaman içinde tekrarlayabilir.
 • MİGREN: Yoğun  zonklama genellikle başın bir alanı etkilemesi ile karakterizedir. Gün içinde birkaç saat sürebilir ve anormal görme bozukluklarına (aura) yol açabilir. Migren erkeklere oranla kadınlarda üç kat daha fazla görülmektedir.
 • Bu tür ise erkeklerde daha sıklıkla görülür. Genellikle günde birkaç kez göz arkasında ve kafanın bir tarafında meydana gelen ağrılardır.

Baş ağrılarının çoğu zararsız olabilir ve sadece birkaç saat sonra gidebilir. Fakat bu sorun ciddi bir hastalık, boyun, gözler, beyin, çene veya dişi etkileyen durumun bir belirtisi olabilir. Baş ağrısı soğuk algınlığı, grip, stres, menenjit, inme veya beyin tümörü gibi ciddi koşullarına kadar birçok sorunu da baş ağrısına yol açabilir.

BAŞ AĞRISI İLE BİRLİKTE MEYDANA GELEN DİĞER BELİRTİLER
Baş ağrısının tipine ve altta yatan bir hastalığın çeşitine göre baştaki ağrıya diğer belirtiler eşlik edebilir.

 • Anormal görüntüler
 • Titreme
 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • Işık veya gürültüye duyarlılık

HAYATI TEHDİT EDEN DURUM GÖSTEREN BELİRTİLER
Bazı durumlarda, baş ağrısı hemen acil bir ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi veya yaşamı tehdit eden bir durum gösteren belirtiler oluşturabilir. Eğer sizde bunun gibi belirtiler varsa derhal acil tıbbi yardım alınız.

 • Zihinsel karışıklık
 • Konvülsiyonlar
 • Kulak ağrısı
 • Göz ağrısı
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Boyun tutulması
 • Görme problemleri
 • Kusma

Başınız ağrımaya başladığında hemen bir ağrı kesici alanlardansanız, biraz daha dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü aldığınız ilaç başınızın ağrısını geçiriyor olabilir ancak ya yan etkileri ne olacak ? Ne de olsa kullanılan ilaçların kimyasal bir yönü var. Acaba çözümü ilk önce doğa da aramak daha mı doğru olur. Geçmezse doktor kontrolünde ilaç kullana- bilirsiniz. Aşağıdaki bitkilerin özellikle baş ağrısına çok iyi geldiği söyleniyor. İsterseniz siz de bir deneyin ve şaşırtıcı sonuçlarını gözlemleyin. Tercih size kalmış.

Anason tohumları, yakılarak dumanı solunursa, baş ağrısını giderir.

Ardıcın rendelenmiş meyveleri, sirke içine konulup bekletildikten sonra bir bezle alınıp üzerine sarılırsa, baş ağrılarını giderir.

Ihlamur çayı çiçeklerinden elde edilen ıhlamur ruhu, baş ağrısını keser.

Karabiber tarçınla karıştırılarak kullanılırsa, baş ağrısını giderici etki yapar. Ihlamurla kaynatılınca da sancı kesici etkisi vardır.

Limon suyu, 1 su bardağı kahve içine sıkılıp içilirse, baş ağrısına etkili olur.

Muzun içindeki magnezyum, baş ağrısı ve kramplara karşı faydalıdır.

Nane çayı ve üzerlik otu, baş ağrılarını dindirir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  başım fena bir agrı giriyor yan kısımlarıma dokunamıyorum arka kısımların agrıdığı zaman sıcak oluyor

  Sağlık

  baş ağrılarını önlemek için neler yapabiliriz yorumalarınızı bekliyorume-mail. adresim ilkbahar_son_bahar@hotmail.com bana ulaşın

  Sağlık

  lütfen 1 gün içinde cevap veriniz

  Sağlık

  lütfennnnnnnnnnnnnnn

  Sağlık

  bazen iki saatte bir ilaç alıyorum ama etkilemiyor

  Sağlık

  serekli başım ağrıyor özellikle eğilirken ve kalkarken.bu bi hastalığın belirtisi olabilir mi?ya da bunun sebebi kulaklık ile müzik dinlemem olabilir mi?cewap verirseniz sewinirim.tşk.ederim.

  Sağlık

  benim başım güneşte fazla durdugum zaman ve radyoaktif ciyazların dogrudan bana etkisi sonucu oluşuyor yani yatarken cep telefonumu baş ucuma koyarsam sabah başım ağrıyor bilgisayarın başında oturursamda aynı etki oluyor bunun nedenini ögrenebilirmiyim?

  şimdiden teşekkürler.

  Sağlık

  başımda şiddetli ağrı,kulaklarımda uğultu,çınlama ve başımda uyuşma baş dönmesi halsizlik vücudumda titreme oluyor.

  Sağlık

  Lütfen cvp verin benim başım çok ağrıyor 11 yasında olmama ramen çook ağrıyor. bunu önlemek için ne yapabilirim?

  Sağlık

  sıkıntıya ve güneşe baglı olarak başımın genelde sol tarafı şiddetli ağrıyor vede 2 gün sürüyor bu ağrı ve burdaki damarlarım şişiyor.doktora gittim tomografide çektirdim çözüm bulamadım sadece az sünizitin var dedi ilaç yazmadı.
  hocam lütfen beni bilgilendirirmisiniz.
  ağrım oldugunda buz kompleksi uyguluyorum yan etkiside olurmu?

  Sağlık

  15 yaşındayım başımın sağ üst arka tarafında aradabı genelde akşama doru bı arı geliyor ilk biras şiddetli sonradan yavaş yavaş kayboluyor ama sadece bır noktaya vuruyor korkuyorum yardımcı olun

  Sağlık

  mrb hocam benim şikayetim çok basım agrıyor basım her yerinde çok acı verici bi agrı var cok halsızim hep yatmak istiyorum fazla ilaçda almak istemiyorum ne yapa bilirim bana ne öneriyorsunuz

  Sağlık

  cvbınızı bekliyorum inanın vericeginiz cvp benim için çok önemli simdiden tşk ler

  Sağlık

  benım basım o ksdar sık agrımıyor ama bır agrıdımı dunyayla ılışkım kesılıyor ve kafamı duvarlara vuruyorum benım yasım 23 ben bunu cocukluktan berı cekıyorum ılk okuldan berı ılk once gozum kararıyor sonra sıddetlı basagrısına donusuyor kusursan bıraz duzelme oluyor bunun cagresının bılen lutfen bır yardımcı olsun

  Sağlık

  benim baş ağrım 2 3 günde tekrarlıyor 5,6 saatlik nöbetlerden oluşuyor ama çok şiddetli yanı sıra baş dönmesi ve mide bulantısıda oluyor şu ana kadar doktora gitmedim lütfen yardımcı olurmusu nuz?

  Sağlık

  yha babam seker hastasıı ıkı gozunude kaybettı ve bı kac qundur coooookk bası agrıo aynı samanda sunızıt ı var ama dokor sınuzıtle alakası olmadıgını sölüyorr ne yapmamız gerekıoooooooo lutfen ccvp verın

  Sağlık

  başımın ön kısmı ep uyuşuk duruyor lütfen cevap verin

  Sağlık

  arkadaslar eger bas agrılarınız gercekten sızı rahatsız edecek duruma geldiyse mail atarak cözüm aramak yerine nöroloji ye basvurmanızı tavsiye ederim. Çünkü bas agrısı gercekten ciddi hastalıkların baslangıcı olabiliyor zaman yitimeden muayene olmaya gidin..

  Sağlık

  başım ağrımaya başladığında hiç bir ağrı kesici fayda etmiyor. tek çare burnumun kanaması,üstelik ağrının şiddeti akşam dahada artıyor.sabahları ağrı yok bunun nedeni nedir yardımcı olursanız çok mutlu olurum .

  Sağlık

  arkadaslar bnımde basım cok arıyordu size tavsiyem bir doktora gidin fakat gtmek istemıoyrsanız KATARİN(forte tablet)alın bir deneyin??

  Sağlık

  benimde migrenim var bu ara başım ağrımıyo ama titreme baş dönmesi miğde bulantısı olmaya başladı bu migrendenmi kaynaklanıyo yoksa başka bişeymi? lütfen cvp acil teşkrler

  Sağlık

  bikeferinde başım çok arımmıştı annem hastaneye götürdü doktor demişki çok bilgisayarın başında durmaması demiş bende bilgisarayın başında 1 ay durmadım ve bundan sonra arımadı ve şimdi duruyorum ve başım çok arıyor ve bilgisayarda çok durmak zararlıdır ve bunun sebinin daha açık konu bildirin

  Sağlık

  başım gönüyor midem bulanıyor tansıyon mu açaba halsizlik var içim titriyor sebebi ne olabilir adım /nerman şahşn/yaşım,45/yaşım ve bunun sonunda

  Sağlık

  lütfen benim babamın baş ağrısı için neler yapabiliriz başı çok ağırıyor ve idrar hastalığı var lütfen babam için bir şeyler bulun hep hastaneye gidiyo hep ilaç veriyorlar ama faydası alacağını bilemiyom hep aynı

  Sağlık

  benim basim agrimio ama her an agrabilir die yaziorum sol tarafima tik tik tik die agri grdgnde ne yapmam gerekior lutfen bana yardimci olun

  Sağlık

  başım cok siddetli agrıyor midemde bulantı oluyor üşüyorum sinirlenıncede şiddetlenıo kalbım yerınden cıkacakmıs gibi oluyor bir turlu kurtulamadım üzülmeye kızmaya gelmıyor hemen şiddetli agrı baslıyor nerem agrırsa agrısın midemde bulanıyor migren yada sinüzit yokmus ne yapabılırım yardımcı olun hic bişeye odaklanamıyorum 2 yıldır cekıyorum yataktan kalkamaz duruma geldım

  Sağlık

  benim genelde başım her gün ağrıyor bazen dayanılmaz oluyor migre dedi doktor midem bulaınıyor ağrı sırasında vede ışıktan vede sesten çok rahatsız oluyorum beni aydınlatırmısınız teşekkür ederim birde tümör olmasından korkuyorum

  Sağlık

  merhabalar benim hegün aynı saatte başım ağrıyor. saat 12,30da başlayıp 14,00 da bitiyor. 8-9 günden beri böyle sebebini bilmiyorum hep aynı yer ağrıyor sol gözümün üstü.
  nedenini ve tedavisini bilen varsa e-mail atsın teşekkürler.
  krall-22@windowslive.com

  Sağlık

  benim annem 57 yaşında kendisi bypass ameliyatlı ve hipertansiyon hastası coumandin diye bir ilaç içiyor.Her gün çok şiddetli baş ağrısı çekiyor.Bu ilaca başladıktan sonra oldu .Burnum düşecek diyor gözleri kan çanağı gibi oluyor.Ama bu ilacı da içmesi lazım bütün dr.gittik özel devlet hastaneleri ama kimse çare bulamadı. Annem gün geçtikçe daha kötü oluyor gözümün önünde eriyor.Ağrılarının dayanılamaz olduğunu söylüyor.Psikolojiktir diye psikiyatrise bile gittik ama oda bulamadı her ilacı içemiyor EĞER tedavi yöntemi bilen varsa bu e-mail atsın teşekkürler

  Sağlık

  Göndermiş olduğunuz yorumu bir makale şeklinde aşağıdaki linkten yayınladık. Konuya göstermiş olduğunuz duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz.

  Baş ağrısı nedenleri

  Sağlık

  merhaba ben gülcan. annem tek taraf ve sıddetlı bas agrılarından doktora gıttıgınde mıgren olarak tanımladı doktorlar verılen ılacları kullanıyor ama sorun şukı ayda 1 defa olan agrı suan dörde beşe çıktı..buna keza ılaç kullanımınıda artırdı annem.ılaçların yan etkısınden olsa gerek unutkanlık yasıo ben cok korkuyorum ne yapmam gerektıgını bılmıyorum.lutfen bana yardımcı olurmusunuzz

  Sağlık

  eşimin gece uykuda başı üşüyor vede baş ağrısı çekiyor.
  bu nedenle başını kazaklarla falan sarıyor,bataniyeyi başının üstüne çekiyor buna rağmen baş ağrısı ile uyanıyor.
  Bu durumla karşılaşan arkadaşlar varsa bilgi paylaşalım.

  Sağlık

  merhabalar hemen konuya girmek istiyorum bir yakınımın şiddetli baş ağrısına çözüm yolu arayışı içindeyim kullanmadığı ilaç tedavi kalmadı hem migren hemde fm hastalığı çekiyor bunun tıpda kesin çözüm yolu yokmu ağrılarından kurtulmak için tek çareyi uyku ilacı içerek geçiriyor yataktan çıkamaz oldu hayattan bağlantısı koptu bir şey söyleyin bunun bir yolu yokmu sürekli ilaç içiyor uyandığında yine başa dönüyor hiç bir ilerleme yok sizden bir umutla cevabınızı bekliyorum yardımcı olmanız ümidiyle iyi çalışmalar…

  Sağlık

  bazı günler (sık sık) ytağımdan kalktığımda baş ağrısıyla kalkıyorum.ağrı kesiçileri içiyorum ama bi müddet gectikten sonra yine eski haline dönüyor.doktora gittiğimde kesin cvp vermiyor.NE YAPMALIYIM ÇARE BULURSANIZ MEMNUN OLURUM…!!!BU AĞRILARDAN BIKTIM…

  Sağlık

  yha bnm babamın bası çok şiddetli bir sekilde aqrıyorr…sabah kalkıncak kahwaltıya oturduk bi keresinde adam kahwaltı edemedi bas aqrısından bunun sebebi nedir tedawisi nasıl olabilir lütfen bişey söleyleyin…!!!

  Sağlık

  Mrb bende de cok sidetli bas agrisi var hastanede kaldim dort. Gun bir sey bulmadilar nede ilac verdiler 6 hafta oldu Dur muyor ne yapmali

  Sağlık

  off off başım çok kötü ağrıyor .. yataktan kalkarken başım zonk zonk atıyor bu 3. günüm napmam gerekir bana ve herkese bi cevap verin lütfen bu neyin belirtisiii

  Sağlık

  birden aynı noktada başlayan keskin bir ağrım oldu .bir saat içerisinde aralıklarla dört sefer daha .çok keskin ve yavaş yavaş azalan bir ağrı.sebebi ne olabilir daha önce baş ağrısı bilmezdim lütfen yardım…

  Sağlık

  merhaba benim bir sorum olacak ,ayakta iken yerden birşey almak için kısa süreli eğilip kalktığımda başımda belli yerlerde bir uyuşukluk oluyor 4.5 sn kadar sürüyor sizce normalmi? son zamanlarda cok sık karşılaşıyorum bu durumla.(normalde baş ağrım olmuyor ancak bir şeye kızdığımda yada sitresli olduğunda baş ağrım oluyor). şimdiden teşekkürler

  Sağlık

  merhabalr 23 yasındayım 8 yasından beri as agrısı çekıyorum. 2gun uyuyamıyorum. agrılarım ş2haftada tekrarlıyor mide bulantısı,bas dömesi,tansiyon düşüklügü,sırt agrısı mide agrması cekıyorum. ilaclarımın hiç bir faydası olmuyor yardımcı olursanız çok mutlu olurum.gercekten ihtiyacım var.şimdiden teskkur ederim..

  Sağlık

  güneşe çıkınca başım çok ağrıyor neden acaba


  Güneş ışınları gözünüzde hassasiyet yapmış olabilir. Güneş gözlüğü taktıktan sonra güneşe çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

  sena

  başımın genellikle sağ tarafı olmak üzere ağrıyor bu ağrı bazen iki taraflı bazen de tek taraflı oluyor ağrıyan bölgeye dokunamıyorum ve ağrıyan bölge sıcak oluyor lütfen yardım edin..

  yusu

  ya doktor bey benim kız arkadaşımın beynin de timör var ve ağrıları çogalmış hergün ağrısından inlio doktoru morfin verio bunun ağrılarının geçmesi için ne yapmalı lütfen yardımcı olurmusunz yardım larınızı beklioz çok ihtiyacım var buna

  huriye

  başımın genellikle arka kısmı ağrıyor.boynum tutuluyor ara sıra.şiddetli bi şekilde ağrıdığı için başımı eğip kaldırmada zorluk çekiyorum.ayrıca ağrı gözüme vuruyor ve de biraz bulanık görmeme sebep oluyor.ara sıra kulaklarım çınlıyor.bazen bu baş ağrısı sabah başlasa bile ertesi güne kadar devam ediyor.sabahları baş ağrısıyla uyanabiliyorum.lütfen yardım edin bu konuda…

  umut

  merhabalar benimde 15 yildan beri sabah kalktigimda basimin sag tarafinda siddetli agriyla uyaniyorum 25 cesit ilac kullandim 10 farkki doktora giddim ama sonuc ayni suan kullandigim ilac avamigren sabah kalktigimda ac karnina 1 tane aliyorum birsaat icinde kesiyor simdi son giddigim doktor ilaci birakmami istiyor agri gelirse ben agriyi nasil giderecem diyorum cevap yok sadece ilac bagimlilik yapmis diyor pisikolok destek al diyor. benim agrim 20 yildan beri var ilac almazsam 2 gun iptal olacagimi biliyorum ama derdimi kimseye anlatamadim.en son care amaliyat.

  Sinem

  merhaba benim bir sorum olacak yatarken kalkarken,ayakta iken yerden birşey almak için kısa süreli eğilip kalktığımda başımda belli yerlerde bir uyuşukluk oluyor 4.5 sn kadar sürüyor sizce normalmi? son zamanlarda cok sık karşılaşıyorum bu durumla.(normalde baş ağrım olmuyor ancak bir şeye kızdığımda yada sitresli olduğunda baş ağrım oluyor). şimdiden teşekkürler

  Snm

  Merhaba benim bir sorum olacak yatarken kalkarken,ayakta iken yerden birşey almak için kısa süreli eğilip kalktığımda başımda belli yerlerde bir uyuşukluk oluyor 4.5 sn kadar sürüyor sizce normalmi? son zamanlarda cok sık karşılaşıyorum bu durumla.(normalde baş ağrım guneste cok kaldigimda ,saçlarımı kurtmadigimda veya bir şeye kızdığımda yada sitresli olduğunda baş ağrım oluyor). şimdiden teşekkürle

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gülmenin Faydaları
Evlilik Depresyonu
Baş Dönmesi ve Tedavisi
Kasık Biti
Solunum yollarını tahriş eden maddeler
Kafa Yaralanmaları ve Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.