Baş dönmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir sebepten dolayı denge kaybı, göz kararması, sersemleme haline “baş dönmesi” denir.

Nedenleri:

Aşırı sigara kullanmak, uyuşturucu almak, baş kısma bir darbe gelmesi, beyinde bulunan kılcal damarlarda sorunların oluşması vb.

Belirtileri:

Gözün kararması, şuurunu yetirmesi, baygınlık, iyiyi ve kötüyü ayırt edememe, başında şiddetli ağrı oluşması, denizde seyahat edenlerde baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi hallerin oluşması vb. gibi.

Tedavi:

Sponsorlu Bağlantılar

Baş dönmesini gidermek için yedi gün sabahleyin aç karına yedişer adet medine’nin acve isimli hurmasından yenilmesini faydalı olur.

Bal şerbeti baş ağrısı için gayet faydalı bir ilaçtır. Çörekotu baş dönmesine karşı gayet iyi gelir. Kına, sirke ile macun yapılır ve başı ağrıyan kimsenin alnına sürülürse, baş ağrısını teskin eder.

Gülsuyu, sirke ile karıştırılırsa, sıcaktan meydana gelen baş ağrısını teskin eder. Sıcak su içmek, soğuktan dolayı başı ağrıyanlara faydalıdır. Ceviz yemek, baş ağrısı yapar, hazmı da zordur. Mide için pek iyi değildir.

Soğan çiğ olarak yenecek olursa, baş ağrısı yapar, pişirilerek yendiği zaman yan etkisi kalmaz. Sarımsak baş ağrısı yapar. Sandal, sirke ve gülsuyu ile birlikte kullanılırsa, baş ağrısını teskin eder. Nilüfer çiçeği de gayet iyi gelir.

Menekşenin kokusu ve merhemi kan hücumu (tansiyon)dan dolayı meydana gelen baş ağrısına gayet iyi gelir.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

  • Sağlık

    ben bugün deniz seyahat eettim baş dönme nasıl geçer bilen varsa yorum yapın

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor