BAŞ DÖNMESİ NEDİR?
Baş dönmesi sersemlik hissi ya da bayılacakmış bir duygudur. Baş dönmesi problemine bulantı ve kusma, terleme ya da soğuk ter ve bayılma eşlik edebilir. Kan bilindiği gibi beyne oksijen sağlamaktadır. Kan yeterince hızlı bir şekilde beyine iletilememesi ya da kanda oksijen miktarının yetersizliği durumunda baş dönmesi oluşur.

Baş dönmesine ortostatik hipotansiyon, açlık, soğuk algınlığı gibi yaygın hastalıklar ve enfeksiyonlar, hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü), dehidratasyon, kalp problemleri ve ya da panik ve anksiyete duyguları baş dönmesine neden olabilir. Baş dönmesinin daha ciddi nedenleri ise şiddetli kanama, kalp krizi ve anormal kalp ritimleri olarak sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Etrafta durmadan dönen şeylerle karakterize yada durumunuzun sabit olmadığı hissi yada denge bozukluğu gibi belirtiler çoğunlukla hissi vertigo olarak bilinir. Vertigo genellikle benign pozisyonel vertigo, labirentit (iç kulak iltihabı), Meniere hastalığı (denge ve işitmeyi etkileyen iç kulak hastalığı), migren ve beyincik organına kan akışının azalması sonucu ortaya çıkabilir.   Sersemleme ve baş dönmesi hissi kalp krizi, inme veya şok (kan basıncı ciddi düşüş) gibi bir potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumun belirtileri olabilir.

Eğer baş dönmesine ek olarak göğüs ağrısı, konuşma problemleri, hatta kısa bir an için konfüzyon veya bilinç kaybı, solunum güçlüğü, şiddetli karın ağrısı, şiddetli baş ağrısı, kontrolsüz kanama, ani güçsüzlük duyguları ya da gövdenin bir tarafında uyuşma veya görme bozuklukları varsa derhal tıbbi yardım alın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uyurgezerlik
Kaşıntılı Döküntü Nedir?
Bel Ağrısı Nedenleri
Ses Kısıklığı Nasıl Geçer?
Nazal (Burun) Polip Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Siğarayı Bırakmayı Deneyin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.