BAŞ DÖNMESİ VE BULANTI NEDENLERİBaş Dönmesi ve Bulantı Nedenleri

Baş dönmesi ve bulantı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen bir belirtidir. Baş dönmesi ve mide bulantısının en sık nedenleri arasında çok yüksek veya çok düşük tansiyon yer almaktadır. Dehidratasyon adı verilen vücudun aşırı derecede susuz kalması ve gebelik de yaygın görülen nedenler arasında yer alır. Nadir de olsa baş dönmesi ve bulantı nedeni belirlenemeyen nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Böyle bir kişide ya kan basıncıdır. O susuz hale gelmiştir, çünkü bir birey de baş dönmesi ve mide bulantısı gelişebilir. Ciddi olabilen bu sağlık sorunları ekarte etmek için, kişinin bu belirtileri ortaya çıktığında hemen doktora görünmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş dönmesi ve mide bulantısının en yaygın nedenlerinden biri düşük kan basıncıdır. Çoğu kişi, yüksek kan basıncı bir sorun olduğunu bilir ama yanı sıra düşük kan basıncının da sorun olabileceğinden habersizdir. Kişide düşük kan basıncı baş gösterdiğinde beyine ihtiyacı olduğu kadar kan gidemeyebilir ve bu da kişi de baş dönmesinin yanı sıra mide bulantısı olarak yansır. Bunlara ek olarak terleme, nefes darlığı, kusma ve hatta göğüs ağrısı eşlik edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Düşük tansiyonda olduğu kadar yüksek tansiyon da bulantı ve baş dönmesine neden olabilir. Yüksek kan basıncı Baş Dönmesi ve Bulantı Neden Olurolan kişinin kanı damarların duvarlarına olduğundan daha fazla miktarda basınç yapar. Oluşan bu etki baş dönmesi ve mide bulantısına ek olarak diğer belirtilere de neden olabilir. Örneğin, yüksek kan basıncına sahip bir kişide baş ağrısı ve bulanık görme de görülebilir. Bazı durumlarda, göğüs ağrısı ve kusma da gelişebilir.

Dehidrasyon baş dönmesi ve mide bulantısının nedenlerinden biridir. Dehidrasyon kişinin terleme, idrara çıkma hatta nefes yolu ile kaybedilen sıvının yerine koyulabilecek kadar yeterli sıvı almaması sonucu oluşur. Dehidratasyondan muzdarip kişide baş dönmesi ve mide bulantısının yanı sıra gözyaşı yetersizliği, ağız kuruluğu, az idrara çıkma, kas krampları, kusma ve kalp ritimlerinin anormalliği yaşanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dolaşım Sistemi Hastalıkları
Böbrek İltihaplanması
Boşaltım Sistemi
Trigliserit
Bilirubin Testi Nedir? Niçin Yapılır?
Kuluçka Süresi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.