BAŞ DÖNMESİ VE KUSMA NEDENLERİBaş Dönmesi ve Kusma Nedenleri

Baş dönmesi ve kusmaya sıklıkla iç kulak enfeksiyonları, gebelik, hipoglisemi ve beyin sarsıntı neden olmaktadır. Buna ek olarak böbrek hastalığı, yüksek veya düşük tansiyon ve şiddetli anemi de benzer şekilde bu belirtilere neden olabilir. Vakaların çoğu geçici olmasına rağmen belirtiler bazen uzun süreli ve şiddetli nitelikte olabilir. Böyle durumlarda baş dönmesi ve kusmanın tıbbi yönden değerlendirilmesi gerekmektedir. Gebelik varlığı, tam kan sayımı, kan kimyası profili ve kulak muayenesi yapılacak tanı ve testler arasında yer almaktadır. Şayet beyin sarsıntı veya başka kafa travması şüphesi varsa MR veya BT tarama istenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İç kulak enfeksiyonu baş dönmesi ve kusma yapabilir. Belirtiler bazen çok şiddetli olabilir. Hasta dengesini kaybedebilir yada düşmeye meyilli olabilir. Bu nedenle hasta tutunmak için bir nesneye ihtiyaç hissedebilir.

Pozisyonel vertigo denilen bir durum baş dönmesi ve spinleme hissine neden olabilir. Böyle durumlara göre tasarlanmış egzersizlere hastalar iyi cevap vermektedir.

Hamile kadınlar da sıklıkla sabah bulantıları ya hiperemezis gravidarum adı verilen durumu yaşarlar. Gebelik kadınlarda sadece sabahları değil gün boyunca zaman zaman bulantı, kusma ve baş dönmesi belirtilerine yol açabilir. Genellikle baş dönmesi ve kusma dehidrasyon (vücudun susuz kalması) ile ilgilidir. Ağır vakalarda, hastanın hastaneye yatışı gerekebilir. Bu süreçte gebe kadına vücudun su dengesinin sağlanması ve bebeğin hayatının normale dönmesi amacı ile damar içinden sıvı ve elektrolit takviyesi yapılacaktır. Anti-bulantı ilaçları plasentadan geçerek bebek etkileyebileceğinden doktorlar özellikle ilk trimesterde bu tür ilaçları kullandırmakta tereddüt içerisindedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş Dönmesi ve Kusma Neden OlurSıklıkla hipoglisemi veya düşük kan şekeri de baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. Ağır vakalarda, kusma ve bayılma meydana gelebilir. Bu durumda, hastanın ihtiyacı olan glikoz takviyesi yapılarak kan şekeri düzeylerinin normale dönmesi sağlanabilir. Bazen bir bardak portakal suyu da belirtilerin hızlı bir şekilde hafifletilebilmesi için yararlı olabilmektedir. Tüm bunlara rağmen hasta yanıt vermezse hızla acil tıbbi müdahale gereklidir.

Baş dönmesi ve kusmaya birçok tıbbi durum neden olabileceğinden bazen bu durumun nedeni bilinemeyebilir. Bazı virüsler ve bakteriyel enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesi, stres ve hatta panik atak gibi bu durumlarda baş dönmesi ve kusmaya yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göbek Deliğinde Yara ve Enfeksiyon
Çocuklarda Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)
Tuvaletteki Kurtçuklara dikkat!
Aç Kalarak Oruç Tutarak Kilo Verme
Çekicilik
Kulakta Yanma Hissi Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.