Baş Dönmesi (Vertigo)

Baş dönmesi birden fazla hastalığın belirtisidir. Tek başına bir hastalık değildir. Bu makalede, başım neden dönüyor? Baş dönmesini nasıl engellerim? Baş dönmesi neden olur? Baş dönmesinin tedavisi nedir? Gibi soruların cevabını bulacaksınız.

 

Baş dönmesi nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Tıp uzmanları tarafından başlı başına seyrek yaşanan baş dönmeleri bir sorun olarak kabul edilmemekle birlikte baş dönmesi çok sık görülen bir durumdur. Baş dönmesi bir denge sorunu yaşanmasından kaynaklanır. Baş dönen insanlardaki en sık yakınmalar şunlardır: Bir boşluk hissi düşüyormuş gibi hissetmek, göz kararması yaşamak, etraftaki nesneleri dönüyormuş gibi hissetmek, yerin  ayağınızın altından kayıyormuşçasına hissetmek gibi…

 

Baş dönmesinin nedenleri nelerdir? Baş dönmesi neyin belirtisidir?

 

 • Eğer kulak çınlaması ve kulak ağrısı ile beraber seyrediyorsa kulakla ilgili rahatsızlıklar olabilir.
 • Baş dönmesi, göz hareketlerinde anormallik, şuur kaybı ile beraber görülüyorsa nörolojik rahatsızlıklar
 • Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, ateş vb belirtiler varsa Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları (ÜSYE)  ya da Alt Solunum Yolları Enfeksiyonu  (ASYE)
 • Pozisyondan kaynaklanan baş dönmesi iç kulak yapılarının hasar görmesi
 • Meniere hastalığı
 • Menejit hastalığı
 • Orta kulak iltihabı
 • Tümörler
 • Vestibüler Norinit rahatsızlığı
 • Tansiyondan kaynaklanan dalgalanmalar
 • Aşırı yorgunlkuk ve stres
 • Aşırı ve hızlı hareketlerden dolayı iç kulaktaki denge sıvısının yer değiştirmesi(geçici baş dönmesi)

 

Sponsorlu Bağlantılar

Baş dönmesi nasıl tedavi edilir?

Tetkik ve tedavi

Eğer sürekli bir baş dönmeniz yoksa doktor sizi evinize yollayıp istirahat etmenizi önerecektir. Fakat var ise çeşitli tetkik ve tedaviler uygulanır. Baş dönmesini engellemek için ona neden olan sorun bulunur ve o sorun halledilir böylece baş dönmesi problemimiz kalmaz

Odiometri,   film çekilmesi, bilgisayarlı tomografi yahut manyetik resonans (MR) gibi tetkiklerle baş dönmesinin neden kaynaklandığı bulunmaya çalışılır.  Nedenler bulunduktan sonra uygun tedaviye geçilir.

İlaçla tedavi ya da egzersizler  tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.

 

Baş dönmesine ne iyi gelir?

İlk etapta baş dönmesini engellemek için hasta hareket ettirilmemeli ve oturtulmalı sabit bir noktaya bakması sağlanmalıdır. Hareket ettikçe baş dönmesi artacaktır. Sürekli baş dönmesi olanlar ani hareketlerden kaçınmalı sabah yataktan hızlıca kalkmamalıdırlar.

Baş dönmesi hastanelerin hangi bölümünde tedavi edilir?

Baş dönmesine Kulak burun boğaz (KBB) bakar, zaman zaman Nöroloji bakar fakat dahiliye, göz,  fizik tedavisi bölümleri de baş dönmesi ile ilgili fikir yürütebilir. Netice itibari ile bir hastalık olmadığı için ve birden fazla hastalığın belirtisi olduğu için tek bir branşı yoktur. Fakat baş dönmesi için randevu alacaksanız KBB’den almalısınız

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  sürekli başım dönüyo.yataktan kalkar kalkmaz bütün gün.39 yaşına girdim.6 yıldır rahatsızım.maddi durumum yok teşkilatlı bir hastaneye gidemiyorum.gözlerimde bulanık görüyo.merdivenden inip çıkamıyorum.dengem bozuk.bu konu hakkında yorum yapamadım.çünki bende rahatsızım.ne yapıcam bundan kurtulmanın yolu ne?hep böylemi olacağım?bana yardım edin

  Ceylan KURU

  merhaba
  benim başım döneli 1ay oldu baş dönmesinden yataktan kalkmaz oldum doktor bana kan apı werdi kansızsınız dedi we ben o apı bir aydan beri kullanıyorum bir faydasını görmedim sonra bana bir ilAÇ tedawisinde bulundu lütfen bana yardımcı olur musunuz?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER EDERİZ

  Ali Özgür ıspanak

  Ben daha önce iç kulak rahatsızlığı geçirmiştim ve 5-6 yıl önce kulağım çınlamaya başladı ama bu yaşantımı geçici etkiledi.şimdi çınlama ile yaşamayı öğrendim.
  Yeni bir durum, bu gece yatakta solyanıma döndüğümde sanki yataktan düşüyormuşum gibi baş dönmesi oldu.Eşimin kalkıp ışığı yaktığında karşımdaki cisimlerin döndüğünü gördüm biraz panikledim.Ama sonra sol kulağımın üzerine yatmadım o anlık baş dönmesinden kurtuldum ama şimdi ayakta ikende başım azda olsa dönüyor,mağazada müşterilere yüksek raftaki ürünleri anlatıp tekrar aşağıya dönünce belirli bir süre şiddetli baş dönmesi oluyor,ağrım sızım yok ama rahatsızım ne yapmalıyım.Selamlar.

  mustafa arslan

  merhaba. ara ara başım dönüyor.vücudumda herhangi bir belirti de göremedim bir yerim ağrımıyor sadece baş dönmesi var sinüzitim biraz var ama rüzgarda kaldım desem baş dönmesi 1 haftadır devam ediyor.ne yapmalıyım. TEŞEKKÜRLER.

  Baş dönmeleri kendiliğinden olabileceği gibi bir yere çarpma(uyurken), yenilen bazı şeylerin(kuru yemiş, alerjik bir besin, küflü peynir vb) yan etkileri gibi durumlarda da olabilmektedir. Durumunuzun net olarak ortaya çıkabilmesi ancak uzman bir doktorun tetkikiyle mümkündür. Geçmiş olsun.

  selma

  Merhaba ben 39yaşındayım ve 5yıldır baş dönmesi var araştırma yapıldı mr eeg çekildi ama sonuçlar temiz kandada bişey yok denildi kbb ye de gittim ama psikolojik olduğunu denildi ama migren depresyon var baş dönmesi aynı bir migren ağrısı gibi başımı sıkıştırıyor ve gözlerimi hareket ettiremiyorum çok ağırlık oluyor günlerce sürüyor uyku yapıyor nolur çarem kalmadı yardım edin teşekkürler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sigara Gözede Zarar
Kan İle İlgili
Işık Terapisi
Tiroid Bezi
Ani Kalp Durması
Organik Tarım Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.