Baş dönmesi yada Vertigo
Baş dönmesinin diğer adı vertigodur. Baş dönmesi bir hastalık değildir. Bir hastalığın belirtisidir. Bu bahsettiğimiz genel anlamıyla belirti olarak karşımıza çıkan bir baş dönmesidir. Fakat süreğen farklı tipik baş dönmeleri belirli bir hastalığın habercisi olabilir. O yüzden baş dönemsiyle ilgili doktora gittiğinizde hikyenizi tam olarak anlatmalısınız. Stres can sıkıntısı, öfke, vb duyguların yoğunluğu da baş dönmesi yapabilir. Baş dönmesi genelde mide bulantısı, terleme  gibi başka belirtilerle  birlikte ortaya çıkar.  Çeşitli hastalıklar özellikle beyin hastalıkları baş dönmesi yapabilir ancak her baş dönmesi sizi hasta yapmaz. Baş dönmesi tıpkı bir ağrı gibi erken uyarı sistemidir

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudunuz beni doktora götür diye sizi uyarmaktadır. Baş dönmelerinin nedenlerinin %80’i orta kulaktaki dengeyi sağlayan organlardan kaynaklanır bu organı yani dengeyi ise vücudumuzun kimyası duygularımız hastalıklar vb bir çok şey etkiler.

HANGİ TIBBİ RAHATSIZLIKLAR BAŞ DÖNMESİNE NEDEN OLUR?

Dolaşım
Dolaşım bozuklukları baş dönmesinin en sık nedenleri arasındadır. Eğer beyniniz yeterince kan almazsa başınız dönmeye başlar. Hemen hemen herkes yatarken aniden ayağa kalktığında birkaç defa hissetmiştir, ancak bazı insanlar sık veya kronik nedenlerden ötürü baş dönmesi şikayetlerinde bulunurlar. Bu arterioskleroz (damar sertliği) dan dolayı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu rahatsızlık çoğunlukla yüksek tansiyon hastalarında, şeker hastalarında ve kan yağları yüksek olanlarda görülür. Bazen de kalp fonksiyonları yetersiz olanlarda veya kansızlık şikayeti olanlarda rastlanır. Bazı ilaçlar özellikle nikotin ve kafein beyne giden kan akımını azaltır. Dietteki çok miktarda tuz da kan akımının azalmasına neden olur.

Bazen dolaşımında strese, sinirlenmeye veya gerginliğe bağlı olarak bazı bozukluklar olabilir. Eğer iç, kulak yeterince kan alamazsa daha özel bir baş dönmesi durumu olan vertigo ortaya çıkar. İç kulak kan dolaşımındaki değişikliklere çok hassastır. Bu yüzden beyin için bahsedilen zayıf kan dolaşımı durumlarının hepsi iç kulak için de geçerlidir.

Yaralanma
Kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında aşırı,kısıtlayıcı bir vertigoyla birlikte bulantı ve işitme kaybı gelişir. Baş dönmesi birkaç hafta sürer. Bu süre içinde normal taraf yavaş yavaş karşı tarafın fonksiyonlarını üstlenir.

Enfeksiyon
Virüslerden örneğin soğuk algınlığına neden olanlar iç kulağı ve onun beyinle olan sinir bağlantılarını etkileyebilirler. Bu kötü bir vertigoya neden olurken işitme genellikle etkilenmez. Buna rağmen bakteriler sonucunda oluşan enfeksiyonlarda hem denge hemde işitme fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Baş dönmesinin şiddeti ve iyileşme zamanı kırıklarda olduğu gibidir.

Allerji
Bazı insanlar allerjik oldukları besinlerle veya havadaki parçacıklarla karşılaştıklarında baş dönmesi veya vertigo ile karşılaşabilirler.

Nörolojik hastalıklar
Multipl Skleroz, sifiliz, tümör gibi sinir sistemini etkileyen hastalıklar dengenin bozulmasına neden olur. Bunlar nadir nedenler olmasına rağmen doktorunuz muayene sırasında bunları da düşünecektir.

BAŞ DÖNMESİNİ AZALTMAK İÇİN NE YAPABİLİRİM?

 • Aşırı kafa hareketlerinden (özellikle yukarı bakmak) veya hızlı baş hareketlerinden kaçının.
 • Dolaşımı bozacak (nikotin, kafein ve tuz) ürünlerinin kullanımını azaltın.
 • Ani pozisyon değişikliklerinden kaçının. Örnek olarak yatar durumdan aniden ayağa kalkmayın veya bir taraftan diğerine ani olarak dönmeyin.
 • Baş dönmenize neden olan stresden, sinirlilikden uzak durun ve allerjiniz olan maddelere maruz kalmamaya çalışın.
 • Baş dönmeniz olduğunda araba kullanmak tehlikeli alet kullanmak veya merdiven tırmanmak gibi zarar verebilecek aktivitelerden uzak durun.

Diğer yazımız:

Herhangi bir sebepten dolayı denge kaybı, göz kararması, sersemleme haline “baş dönmesi” denir.

Nedenleri:

Aşırı sigara kullanmak, uyuşturucu almak, baş kısma bir darbe gelmesi, beyinde bulunan kılcal damarlarda sorunların oluşması vb.

Belirtileri:

Gözün kararması, şuurunu yetirmesi, baygınlık, iyiyi ve kötüyü ayırt edememe, başında şiddetli ağrı oluşması, denizde seyahat edenlerde baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi hallerin oluşması vb. gibi.

Tedavi:

Baş dönmesini gidermek için yedi gün sabahleyin aç karına yedişer adet medine’nin acve isimli hurmasından yenilmesini faydalı olur.

Bal şerbeti baş ağrısı için gayet faydalı bir ilaçtır. Çörekotu baş dönmesine karşı gayet iyi gelir. Kına, sirke ile macun yapılır ve başı ağrıyan kimsenin alnına sürülürse, baş ağrısını teskin eder.

Gülsuyu, sirke ile karıştırılırsa, sıcaktan meydana gelen baş ağrısını teskin eder. Sıcak su içmek, soğuktan dolayı başı ağrıyanlara faydalıdır. Ceviz yemek, baş ağrısı yapar, hazmı da zordur. Mide için pek iyi değildir.

Soğan çiğ olarak yenecek olursa, baş ağrısı yapar, pişirilerek yendiği zaman yan etkisi kalmaz. Sarımsak baş ağrısı yapar. Sandal, sirke ve gülsuyu ile birlikte kullanılırsa, baş ağrısını teskin eder. Nilüfer çiçeği de gayet iyi gelir.

Menekşenin kokusu ve merhemi kan hücumu (tansiyon)dan dolayı meydana gelen baş ağrısına gayet iyi gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  babam 2 ay önce purostattan ameliyat oldu ameliyettan sonra başdönmesi var ameliyattan önce ve sonra tansiyonu yükseliyor şekeride yüksek neyapmamız gerekiyor doktorada gitti tansiyon va şeker ilacı iciyor başdönmesi gecmiyor

  Sağlık

  hocam ben bu aralar basım dönüyo özelliklede aniden basımı hareket ettirince başlıyo kendimi dengede tutamıyom basım ve gövden ayrı sanki basımı kaldıramıyom daha bunun sebebi ne olabilir tşk

  Sağlık

  hocam bende sağ kulak total ani işitme oldu denge sıvısı patlamış ve tüylere zarar vermiş 15 gün sonra lokal bir amaliyatla açıp baktılar ama geç kalmış dediler 48 saat içersinde temizlenseydi olurdu dediler sağ kulak tüyler zarar gördüğü için duymuyor
  sol kulak güzel duyuyor şimdi sabahları uyandığımda sağ tarafımdan kalkarsam baş dönmesi var soldan kalkarsam hızlıda kalksam hiç birşey olmuyor düz yatarkenkafamı düz sola çevirsem iyi yanlız sağa doğru döndürmeye başlayınca başlıyor dönme sola çeviriyorum düzeliyor ilaç kullanıyorum sefal fort 75mg nootropil 1200mg betaserc 24mg bunları kullan dedi doktorum tomoğrofi istedi sonuçta her iki maksiller sinüs duvarında ve ethmoid hava hücrelerinde mukozal kalınlaşmalar izlendi yazıyorayrıca bilateral dış kulak yolları timpanik membranlar orta kulak havalanmaları orta kulak kemikçikleri vestibül kohlea semisirkürler kanallar internal akustik kanal konturları ve genişlikleri fasial sinir kanal konturları normaldir bilateral mastoid hücre havalanmaları normaldir her iki maksiler sinüs duvarlarında ve ethmoid hava hücrelerinde mukozal kalınlaşmalar izlendi yazıyor görüşünüzü email adresine yazarsanız sevinirim ayrıca açık adres ve telefon yazarsanız sevinirim cevabınızı bekliyorum

  Sağlık

  Gül hanım sizin hastalığınız vertigo.Ama merak etmeyin doktora gidin.

  Sağlık

  hocam ben ders dinledikten yarım saat sonra veya ders çalıştıktan bir saat sonra başım dönüyor ve bayılacak gibi oluyorum bu durum ders çalışmama engel oluyo ne yapmam lazım bir bilgi verirmisiniz

  Sağlık

  hocam mrb benim annem 37 yaşında sürekli baş dönmesi var tansiyonuda hep yüksek doktoru depresyon hapı verdi annemde kullanmıyo yardımcı olursanız çok sevinirim baş dönmesinin nedeni ne olabilir…

  Sağlık

  benım genellikle anı hareketler sonrası değil ama otururken bı an deprem olurmuş gıbı sallanıyorum cisimler hareket etmıyor ben sallnıyorum hafıf olsada gunde en az 8 9 kere oluyor tansıyonum biraz düşük yasıma göre en yuksek halı küçük tansıyonum 5 e cıkıyor ben buna baglıyorum ama neden sorusu aklımdan cıkmıyor yardım edermısınız

  Sağlık

  1 aydır yaklaşık olarak sürekli başın dönüyor.sanki başımın içinde makineler çalışıyomuş gibi oluyorum.doktora gitmekten korkuyorum ben bide çok takıntılıyım herşeyi kendime çok dert ediyorum.sebebi ne olabilir acaba?…

  Sağlık

  Bende arasıra tansiyon düşer.Bende tansiyon pek çıkmaz düşük tansiyon olur bildim bileli.Arasıra.tansiyon problemim yokkende hafif bir denge problemim var sanki.bunun nedeni ne olabilir bilgilendirirsenz sevinirim.Çok basım donmez ama kalabalıkta dısarda oluyor bazen.yorgunken bile basdonmem olmuyorken dısarda evde ayaktayken olması garıp geliyor nedenini merak ediyorum.

  Sağlık

  hocam ben bundan üç yıl önce guillain barre sendromu geçirdim fakültede yattım tedavi gördüm. bir yıla yakın kalkmadan yattım ayağa kalktığımdan bu yana baş dönmesi var bende çok doktorlara gittim bişey yok bana bilgi verirmisiniz teşekkürler.

  Sağlık

  hocam meraba, benim şikayetim baş dönmesi.brnim baş dönmem arabada arabayı kullanırken trafik yoğunken arabada dur kalk yaparken o trafikte 5-10 saniye başım dönüyor ve sonra geçiyor.trafikte oluyor.çözümünü bulamadım çok doktora gittim ilaç verdiler ama düzelmedim bu bana korku bıraktı trafik olunca araba kullanamam gibi geliyor.yardımcı olursanız sevinirim.

  recep kaya

  degerli hocam ben yatarken yastıga başımı koyunca başım dönüyor birde kalkınca hemen yataktan enersemde dönüyor ne yapmalıyım saygılarımla bilgi verirseniz sevinirim e meyil aderesime allaha amanet olun saygılar sunarım recep kaya

  Gizem

  merhaba, benimde bir kac gündür basim dönüyor mesela hizli hareket edince yada basimi egince saniyorumki beynime fazla kan gitmediyinden, gitmesi icin ne yapmam gerekiyo?

  kenan

  slm hocam oncelıkle kolayı gelsın ben gecen sene yanı 2012nın mart ayında bas donmesı oldu bende MR gırdım ve temız cıktı ılac verdıler kulandım gectı ve sımdı tekrar oluyor gecen norolojıye gıttım hap verdıler ve 1 hafta kulandım gecmedı 21 03 2013 te MR gırdım bunun tam olarak te davısı nedır IYI CALISMALAR

  döne

  hocam benim annem 72 yaşında şiddetli mide agrısı mide yanması mide bulantısı ve baş dönmesi halsizlik var hangi doktora gittiysek birsey yok dedi bir arkadaşta safra kesesi olabilir dedi bu hususta bana bilgi verirseniz sevinirim SAĞLIKLI GÜNLER….

  sadık

  öncelikle vermiş oldugunuz bilgi icin cok tşkr ederim hocam 1 yıldır arac kullanırken arac devrilcek oluyor sanıyorum özelikle son zamanlarda yolun meğiline göre arac sanki devrilcek gibi oluyor

  korkuyorum aracta farklı araclar kullandım hepsinde oluyor ister istemez korkuyorum lütfen bana yardımcı olun.

  sevil

  Dört ay önce, uçak seyahati sonrası, kulağımda ağrı oldu. Doktor sıvı var dedi. Yatarken başımı döndürdüğümde gözlerimin kaydığını ve boşluktayım gibi kötü oluyorum. Yatmaktan korkar oldum.

  hüseyin

  başım çok dönüyor doktorlar bişey yok diyo ne yapayım

  Ihsan duruk

  Durdurun dunyayi basim donuyor

  akif

  merhaba hocam ben başımı yastiga koyarken sanki başımda bişey patlıyor sebebi ne olabilir acaba teşekkür ederim

  ece

  Meraba ben 16 yaşındayım cok stresli bir hayatım var fen lisesinde okuduğümdan dolayı sürekli ders çalışmak zorunda hissediyorum ve aşırı sınav kaygım var. Yaklaşık 2 aydan beri sürekli baş (genelde sol taraf), boyun , göz, sırt ağrısı yaşıyorum. Bazen aniden elim titremeye başlıyor sonra geçiyor.görme bozukluğum da da artış var son zamanlarda. Ayrıca bi an çok neşeliyken sonra canım sıkılmaya başlıyor ve içim daralıyor hatta bu yüzden hiç bir şey yapmak istemiyorum ve insanlardan kendimi soyutluyorum.kalabalık yerlerde bulunamıyorum başım agrımaya başlıyor ayrıca 3 sene önce insülin direncim olduğunu ögrenmiştim fakat ilaçlarımı kullanmadım. Bunların önemli bir sebebi olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

  emine

  merhaba annemin arada bir başı dönüyor kbb gittik kristaller zedelenmiş dedi ne yapalım?

  Doktorunuzun size bir tedavi planı çıkartması gerekiyordu. Eğer verilmiş ilaçlar vs varsa onlara devam edin. Bazı merkezlerde fizik tedavi sayesinde iyileşme görülebiliyor. KBB uzmanından tavsiyeler alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şişkinlik Problemlerinden Kurtulun
Makat Çıkması
ERKEKLERİN NE İSTEDİĞİNİ BİLEN BİTKİ: ÇOBAN ÇÖKERTEN
Gül Hastalığı
Uyku Apnesi ve Horlama
Ev Tozu Alerjisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.