Basit guatr, troid bezinin aşırı şekilde büyümesiyle beliren karakterize bir durumdur. Bir hipotiroidi şeklidir (endemik guatr). Bazı bölgelerde, toprak iyot bakımından fakirdir. Bu nedenle bu topraklarda yetişen gıdalarda da iyot eksiktir. Bu gıdalarla beslenen insanlar, iyot takviyesi yapılmadıkça iyottan eksik beslendikleri için tiroid bezinin büyümesine bağlı olarak guatr görülmektedir. Günümüzde sofra tuzuna ilave iyotla basit guatr vakaları azaltılmıştır.
İyot eksik gıdalarla beslenme sonucunda meydana  gelenguatarın oluş mekanizması şöyledir: İyodun bulunmamış tiroid hormonlarının yapımını engeller, TSH salınımını baskılayan hormon da üretilemez ve TSH(Troidi Uyarıcı Hormon) yapımı artar.  Artan TSH, tiroid hücrelerinde fazlaca tiroglobulininfoliküle salgılanmasına neden olur ve tiroidbezi gittikçe büyür. Bezin büyümesinin hormon üretimine etkisi olmaz, hormon üretimi hâlen yoktur. Bez 300 – 500 gram olacak şekilde hatta daha da fazla büyüyebilir. Tiroglobulin, tiroid hücrelerinden sentezlenen , büyük glikoprotein molekülüdür, folikül için salgılanır. Tiroid hormonlarının oluşabilmesi için iyot ve tiroglobulin gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hipotiroidizm; ister basit guatr, ister otoimmünite sonucu olsun, isterse de radyopak maddeyle harap olmaya bağlı olsun belirtileri aynıdır.

Basit Guatr Belirti ve Bulguları

 • Soğuğa karşı tahammülsüzlük,
 • Çabuk yorulma,
 • Kabızlık
 • Kaslarda sertleşme
 • Seste kalınlaşma
 • Saçlarda kalınlaşma, seyrekleşme ve kuruma
 • Hastanın genel görünümü künt ve ifadesizdir.
 • Boy kısalığı,
 • Gözler şiş,
 • Dilde büyüme
 • Uyku hali günde 14 – 16 saat uyuma
 • Kalbe ait belirtiler ( Kalp debisi ve frekansı yavaşlar.),
 • Anemi ( Kansızlık )
 • Mental tembellik
 • Deride kabuklaşma
 • Kılların büyümesinde durma
 • Ağır hastalarda bütün vücuda yayılan ödem ( Miks ödem ) görülür.

Basit Guatr Tedavisi: 

Sponsorlu Bağlantılar

tedavide tiroksin ya da tiroksin türevleri verilir. Tsh düzeyi  normale dönünceye kadar doz artırılarak tedaviye devam edilir.

Hasta, oluşabilecek komplikasyonlara karşı yakından izlenir. Destek  tedavi olarak İV sıvı uygulaması ve antibiyotikler verilir, gerekirse solunum desteği yapılır. Hastanın ısıtılması, sıcak tutulması önemlidir. Hasta ısıtılırken, ani ısı değişimi yapılmamalı, hasta yavaş yavaş ısıtılmalı. Özellikle miks ödemli hastalarda ciddi ısı kaybı olduğundan hastanın vücut ısısı sıkı takip edilmeli. 31 dereceden fazla yükseltilmemeli, ısıtma işlemi ılık bir odada battaniye örtülerek yapılmalı, elektrikli battaniyeler, termoforlar kullanılmamalıdır. Bunlar, oksijen kullanımını artırdıkları gibi damarlarda genişlemeye neden olacaklarından vaskülerkollaps gelişmesine yol açabilirler.

Ayrıca misk ödem gelişmiş hastalarda tiroid hormonları; çabuk etki etmesi ve sindirim bozulmalar olabileceği olasılığıyla İ.V verilir.

Sedatifler , ağrı kesiciler ya verilmez ya da çok az verilerek hasta yakından takip edilir. Bunun nedeni; hastaların mental durumlarının bozulmuş olmasıdır.

Hipotiroidli hastalar evde ya da hastanede bakımları çok komplekstir, bu nedenle çok özen ister.

Hastalar, letarjik olduklarından hareketleri sınırlıdır. Bu nedenle hastaları fazla zorlamadan basit egzersizler yaptırılır. Akciğerlerde gelişebilecek atelektazi vb. komplikasyonları önlemek için solunum ve öksürük egzersizleri yaptırılır.

Hasta, mental bozukluklar nedeniyle yakından gözlenir ve bu bulguların hastalık nedeniyle olduğu ailesine anlatılır. Depresyon bulguları olacağından bakım yapanların anlayışlı olması gerekir.

Basit guatr hastalarına bağırsak faaliyetlerinin azlığı ve kontipasyon nedeniyle özel diyet verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kronik Yorgunluk Hayatınızı Olumsuz Etkiliyor
Ameliyat Dikişleri Ne Zaman Alınmalı
Grip Benzeri Belirtiler Hayatı Tehdit Edici Olabilir
Kızlık Zarı Çeşitleri
Diz ve Eklem Ağrılarında Kök Hücre Tedavisi
Eritema Multiforme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.