BAŞPARMAK AĞRISIBaşparmak Ağrısı

Başparmak ağrısına baş parmak yer alan kemikler, eklemler, tendonlar, sinirler, kaslar, kan damarları, bağ dokusu, deri veya tırnaklar da dahil olmak üzere bu yapılarak gelebilecek herhangi bir hasar yada yaralanma neden olabilir. Belirtiler sürekli olabilir, değişebilir veya hareket etmekle kötüleşebilir. Ağrının derecesi hafiften şiddetliye kadar değişebilir ve ağrı bıçaklama, yanma veya çarpıntı, keskin veya donuk şekilde tarif edilebilir. Bazen, başparmakta algılanan ağrı aslında vücudunuzda başka yaralanma ya da hastalıktan da kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenine bağlı olarak, başparmak ağrısı, bir veya her iki başparmakta mevcut olabilir. Sık görülen nedenler arasında osteoartrit, yaralanma ve travma gelmektedir. Yanı sıra parmaktaki doğuştan yada sonradan oluşan deformiteler başparmak ağrısına neden olabilir. daha farklı olarak bu ağrı vücudun diğer bölgelerini etkileyen kronik yada altta yatan hastalık ile ilişkili olabilir. Örneğin, parmaklardaki mavimsi renk değişikliği (siyanoz) ve genişleme vücudun yeterli oksijen alamamasına bağlı olarak ortaya çıkan birçok kronik akciğer hastalıklarında görülür.

Bu sorun serebral palsi gibi sinirleri ve kasları etkileyen herhangi bir sorun da kolları ve elleri de etkileyen belirtilere neden olabilir. Enfeksiyon, kırık, tümör ya da disk hastalığı gibi omurga bozuklukları da sık sık kol ve ellerde sorun hissedilmesine yol açmaktadır. Tırnak etrafındaki deri (paronişi) ve altındaki dokunun (sellülit) ya da kemik (osteomiyelit) enfeksiyonları da başparmak ağrısına neden olan faktörlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Başparmak ağrısının süresi nedenine bağlı olarak değişir. Örneğin bir yaralanmada aniden ağrı gelişirken başparmaktaki bir yırtık yada aşınma durumunda ağrı yavaş gelişebilir, kalıcı olabilir ve zamanla kötüleşebilir.

Nadiren de olsa başparmak ağrısı ciddi olabilir. Bu ağrı ile birlikte özellikle ani başlangıçlı kollarda veya ellerde zayıflık veya uyuşma ile birlikte oluşuyorsa bu bir inme işareti olabilir. Bu nedenle ani zayıflık, elinizde uyuşma, paralizi, ani ve şiddetli baş ağrısı veya vücudun bir parçasını taşımada yetersizlik varsa acil (112) yardım istenmelidir.

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?

Başparmak ağrısında çeşitli belirtiler oluşabilir ve bu belirtiler altta yatan hastalık, bozukluk ya da duruma bağlı olarak değişebilir. Belirtiler vücudun başka bölümlerini de etkileyecek şekilde ortaya çıkabilir.

Başparmak ağrısında kanama veya morarma, yanma duygusu, elleri hareket ettirmede zorluk, kızarıklık, sıcaklık ya da şişlik gibi travmaya bağlı olan belirtiler ortaya çıkabilir.

Bunun dışında parmaklarda yanma veya karıncalanma hissi (parestezi), uyuşma, felç ve zayıflık (kuvvet kaybı) gibi sinir-kas sistemi ile ilgili belirtiler oluşabilir.

Yanı sıra kol, el, parmak veya omuz ağrısı, dudak veya tırnaklarda mavimsi renklenme, vücudun diğer alanlarında karıncalanma hissi, nefes almada zorluk, sabah kalktıktan sonra bir saatten fazla süren genel sertlik, bacak ağrısı ve boyun ağrısı meydana gelebilir.

Başparmak ağrısı nadiren de olsa ölümcül olabilir. başparmakta oluşan ağrıya bilinç değişiklikleri, tepkisizlik, konuşma bozukluğu veya yetersizliği, felç (kısmi de olabilir), ani görme değişikliği, görme kaybı ya da göz ağrısı, ani uyuşma, özellikle kol veya ellerde zayıflık ve şiddetli baş ağrısı durumlarında acil müdahale gereklidir.

BAŞPARMAK AĞRISI NEDEN OLUR?

Başparmağın herhangi bir parçasını etkileyen hastalık veya yaralanma başparmak ağrısına neden olabilir. Belirtiler başparmağa kan akışını etkileyen kas-sinir ile ilgili sorunlar, iltihaplı koşullar, enfeksiyonlar ya da hastalıklar nedeni ile ortaya çıkabilir.

Buna ek olarak, başparmak ağrısı, diyabet gibi vücudu bir bütün olarak etkileyen bir hastalık nedeni ile de oluşabilir. Periferik nöropati gibi beynin ve omuriliğin dışındaki sinirlerin disfonksiyonu nedeni ile altta yatan bir nedenden kaynaklanabilir. Bu hastalık özellikle diyabet ile ilişkili olduğunda başparmaktaki sinirlerin bir veya daha fazlasında hasara yol açarak başparmakta ağrı, uyuşma, karıncalanma veya yanma hissine neden olabilir.

Başparmak ağrısı ısırıklar, kırık kemik, yanmalar, çıkık, bel fıtığı, ulnar siniri gibi bir sinirin sıkışması, aşırı yaralanma, burkulma ve incinmeler ve tendon rüptürü gibi travmatik nedenlerden kaynakalanbilir.

İlaveten başparmak ağrısı apse, selülit (deri ve altta yatan dokuların enfeksiyonu), gut (eklemlerde ürik asit birikmesinin neden olduğu artrit tipi), osteoartrit, osteomyelit (kemik enfeksiyonu), isilik, romatoid artrit (eklem iltihabı ile karakterize kronik otoimmün hastalık) ve tendinit gibi inflamatuar nedenlerden ortaya çıkabilir.Başparmak Ağrısı Diğer Belirtiler ve Nedenleri

Başparmak ağrısı karpal tünel sendromu, serebral palsi, dermatomiyozit (kas iltihabı ve cilt döküntüsü ile karakterize bir durum) ve raynaud hastalığı (el ve ayak parmaklarında küçük kan damarlarının spazmı, kan dolaşımını azaltır, nedeni bilinmemektedir) gibi nöromüsküler nedenlerden kaynaklanabilir.

Başparmak ağrısı iyi huylu ve kötü huylu tümörler, kan pıhtıları, diyabet, Periferik arter hastalığı (arter duvarlarında yağ ve kolesterol birikmesi nedeniyle arterlerin tıkanması veya daralması ve ekstremitelere kan akışının sınırlanması), geçici iskemik atak (yaklaşan bir inmenin uyarı işareti olabilen geçici inme benzeri semptomlar) ve vaskülit (ateroskleroz, felç, kalp krizine yol açabilen kan damarlarının iltihabı ve diğer kalp ile ilgili koşullar) gibi diğer nedenlerden kaynaklanabilir.

Daha da ciddi olarak başparmak ağrısı ciddi veya yaşamı tehdit eden nedenlerden kaynaklanabilir. Örneğin bir inme el uyuşması (başparmak dahil), karıncalanma, güçsüzlük gibi belirtilere neden olarak hayatı tehdit edici olabilir.

Başparmak ağrısı ciddi koşullardan kaynaklanabileceğinden müdahale edilmesi gereken bir problemdir. Tedaviye gidilmemesi problemin daha da büyümesine yol açarak daha farklı şikayetler doğuracaktır. Tedavi yapılmaması apse, uzvun kesilmesi, eklem deformitesi, kas zayıflığı, felç, sepsis (hayatı tehdit eden kanda bakteri enfeksiyonu), kanserin yayılması ve enfeksiyon yayılımına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tansiyon Düşüklüğü
Böbrek Büyümesi
Adrenal Bez
Ayak Ağrısı
El Titremesi Egzersizleri
HIV/AIDS Belirtileri Nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.