Sponsorlu Bağlantılar

ANAL BÖLGEDE KAŞINTI BASUR HABERCİSİ
hemoroit, anüs veya rektumdaki damarların şişmesi ve genişlemesine verilen addır. Hemoroitin iki tipi vardır. Eğer anüs içinde bulunuyorsa iç hemoroit veya anüs dışında meydana gelirse buna da dış hemoroit denir.

Genellikle kaşıntı ile ipucu veren hemoroit oldukça yaygındır ve yaşla birlikte hemoroit gelişme riski artar. Hamile kadınların ve yeni doğum yapmış kadınlarda da sık görülür. Genellikle dışkılamanın zorlanarak yapılmasından kaynaklanır. Nadir durumlarda, hemoroit hastalığı karaciğer hastalığı veya venöz sistem malformasyonlarının bir işareti olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dış hemoroit belirtiler oturulduğunda bir bağırsak hareketi sırasında yani dışkılama esnasında ağrılı olabilir. Buna ek olarak, tromboz adı verilen bir kan pıhtısı da dış hemoroit ile birlikte oluşabilir. Bir tromboze hemoroidde kanamalı, acı verici şişlikleri olan yada sert bir yumrular oluşabilir. Bir iç hemoroidde ise çıkıntı veya anüs prolapsusu (sarkma) olabilir. Bazı durumlarda ise hemoroit daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Hemoroit genellikle yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri ile evde tedavi edilebilir. Hatta daha oluşmadan önlenebilir de. Lif bakımından zengin bir diyet ve bol sıvı içeren gıdaların alınması bağırsak hareketlerinin daha kolay olmasını ve ıkınma esnasında dışkının daha rahat ilerlemesini sağlar. İlerleyen dışkı ise kolaylıkla anüsten çıkar ve olası anüs tahrişleri önlenmiş olur. Reçetesiz satılan krem ve merhemler şişlik, kaşıntı ve basur ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Tedaviye yanıt vermeyen şiddetli hemoroit vakaları cerrahi olarak tedavi edilebilir.

HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hemoroit belirtileri en yaygını, oturduğunuzda özellikle anal bölgede meydana gelen kaşıntı veya ağrıdır. Ayrıca tuvalet sırasında ağrı hissedilmesi yada dışkıda kan, anüs yakınında hassasiyet veya sert bir şişlik de olabilir.

YAYGIN BELİRTİLER
Günlük bazda ya da sadece bir kez hemoroit belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Zaman zaman bu hemoroit semptomlarının herhangi birisi daha şiddetli olabilir:

  • Kan-çizgili dışkı
  • Yanma hissi
  • Tuvalet alışkanlıklarında değişiklik
  • Barsak hareketlerinde değişim
  • Kabızlık
  • İshal
  • Kaşıntı hissi
  • Ağrılı dışkılama

CİDDİ DURUM GÖSTEREN BELİRTİLER
Eğer tekrarlayabilen ve inatçı olan hemoroit hastalığınız varsa derhal tıbbi bakım arayınız.

NASIL BAŞA ÇIKILIR?
Zeytinyağı basur için merhem vazifesi görmektedir. Hem içilir, işten yağlar, hem de dışarıdan basur olan yerlere sürülür. Bal hem şerbet yapılarak içilir ve hem de merhem olarak basur memelerin üzerine sürülür. Dağlama yapılır. Uzman bir hekime muayene olup ameliyat olmak.

Basurdan hasta olan kimseler ılık su ile yapılmış menekşe şerbeti içirilir. Ebegümeci ve ıspanak yedirilir. Mümkün olduğu kadar yumuşak tutmaya çalışılmalıdır. Kuru ekmek ve su emecek gıdalar almaktan sakınmak lazımdır.

İncir yemek, basur hastalığı için pek faydalıdır, basuru iyileştirir. Patlıcan ezmesi basur için faydalıdır, yağda kızartılırsa yan etkisi giderilmiş olur, yaş üzüm basura ve böbrek taşlarının düşürülmesine gayet faydalıdır.

Turunççun etli kısmının yenilmesi basur hastalığına karşı iyi gelir. Müzmin kabızlık, basur hastalığına sebep olur. Zeytinyağı ise iç organları yumuşatarak basurun sancısın hafifletir. Zeytinyağı, yemeklerden önce veya sonra çiğ olarak içilmelidir. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
2 Temmuz 2011

idrarımdan kan gelmesi nedeniyle ne yapmamız gerekir arkadaşlar saygılarımla

elif
6 Kasım 2012

ben de bugün hemoroid olduğunu söledi doktorum ama henüz başındayım daha ilerlememiiş ben zeytinyağı içsem ve sürsem krem gibi ilerlemeden geçermi?sadece tuvalette oturduğum zaman batma ve yanma oluyor herzamn değil ama kaamada oluyor kötü durumdayım cvp verrsenz çok sevncem lütfen.

Hemoroidin ilerlemesini geciktirmek veya tamamen durdurmak elinizde ancak bunu yaparken zorlanacağınız aşikar. Şöyle ki hemoroidi azdıran sebeplerden bir kaçı kabızlık, kötü beslenme, sık yapılan şok diyetler gib sıralanabilir. Bütün bu saydığımız etkiler lavabo da fazlaca ıkınmayı sonuç verecek durumlardır. Eğer lavaboya rahat giderseniz hemoroidiniz azalacaktır.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hemoroid Tedavisi Nasil Yapilir ?
Hemoroidin Belirtileri nelerdir ?
Hemoroid Nedenleri ve Basur Hakkında Bilgi
Hemoroidlerde Tanı Nasıl Konur ?
Elma Sirkesi
Anal fissür
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.