BASUR
Halk arasında basur ismiyle bilinen bu hastalığın tıptaki adı hemoroittir. Bu hastalık makatta görülen bir rahatsızlıktır ve insanın yaşam kalitesini önemli derece de etkileyebilir. Makatta ağrı, kanama ve meme denilen oluşumlar şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bu şikyetlere sebep olan aslında damar makat bölgesinde meydana gelen damat çatlaklarıdır. Damar çatlaklarının sebebi aslıda kabızlıkla başlayabilmektedir. Ikınmalardan dolayı damar çatlamaları oluşabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Basur aslında gelişimi itibari ile derece derece kendini gösterir. Büyük abdest yapılması sırasında ağrı ve acı hissi ile başlayan dönem hemoroidin ilk aşamalarıdır. Çatlama ve kanamaların baş gösterdiği dönem ise orta dereceleridir. Son olarak ise dış ve iç memelerin oluştuğu durumlar ise artık son ve en ilerlemiş safhalarıdır.

Kişilerin sosyal ve gündelik yaşamını oldukça etkileyen basur ağrılı, acılı ve kanamalı durumlar ile kendini gösterir. Öyle ki kişiler oturup kalkarken bile ağrı hissini yaşayabilirler. Dışkılama yaparken çok acı çekerler. Meme diye adlandırılan makatta oluşan şişlikler otururken kişilere oldukça rahatsızlık veriri. Bu sebeple hastalar bazen yastık kullanmak durumunda kalırlar.

Basur aslında erken teşhis edildiğinde ve doğru beslenme ile tedavi edilebilir. İleri dereceye kadar gitmeyen basurlar ilaç ve kremler ile iyileştirilir. Fakat tekrarlama riski de yüksektir. Kişilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri bu aşamada önemlidir. Meme şeklinde şişlerin oluşması durumunda hasta eğer çok fazla acı çekiyor ve bundan kurtulmak isterse cerrahi müdahale edilerek bunun ortada kaldırılması veya içe doğru itilmesi ile hastanın tedavi edilmesi ve rahatlamasının sağlanması mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Öksürükle Kan Gelmesinin Nedenleri
YÜKSEK ATEŞİN NEDENLERİ NELERDİR?
Guatra Neden Olan Hastalıklar
Yüksek Tansiyon Hastalarına Besin Tavsiyeleri
Bütün Vücudumda Şişlik Var
Alt Sırt Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.