BASURDAN NASIL KURTULABİLİRİM? NASIL GEÇER?Basurdan Nasıl Kurtulabilirim Nasıl Geçer

Hemoroid veya “basur” sorunu, kabızlık, gebelik, yetersiz diyet ve dışkılama sırasında fazla ıkınma gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Hemoroid genellikle rektum veya anüs bölgesinde oluşan varislerle kendisini gösterir. Çoğunlukla şişme, kanama ve kaşınma gibi şikayetlere neden olur ve günlük yaşamı da olumsuz etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hemoroid genellikle ciddi bir durum olarak görülmez ancak karaciğer sirozu olan insanlar ile kan sulandırıcı ilaç kullananlarda uzun süreli ve ciddi sayılabilecek kanamalara neden olabilir. Neyse ki, hemoroitten kurtulmak ve şikayetleri gidermek için başvurabileceğiniz farklı birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

EVDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Oturma banyosu yapabilirsiniz. Bu banyoda kalça bölgeniz sıcak suyun içinde kalacak şekilde oturursunuz. Oturma banyosu nemli ısı ile hemoroidin yatışmasına, ağrı ve kaşıntıların rahatlamasına yardımcı olur.

 • Bunun için içinde sıcak suyu tutabileceğiniz bir yer kullanın.
 • Hızlı ve etkili bir rahatlama için iki ila üç kez günlük 10 ila 15 dakika boyunca ılık suda anal bölgeyi bekletin.

Islak mendil kullanabilirsiniz. Eğer hemoroid yaşıyorsanız, kuru tuvalet kağıtları kullanmanız zaten şişmiş ve iltihaplanmış olan bölgeyi çizebilir ve yırtabilir. Bu nedenle kuru ve sert tuvalet kağıtları yerine kokusuz bebek mendili kullanınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Hemoroidi tahriş edebilecek kokulu veya alkollü mendillerden uzak durun.

Topikal ilaçlar uygulayın. Kremler, merhemler, ilaçlı mendiller ve fitiller olmak üzere hemoroid tedavisi için tasarlanmış birçok reçetesiz topikal ilaç bulunmaktadır.

 • Topikal ilaçlar, hemoroid ile ilişkili ağrı ve kaşıntıları rahatlatmaya yardımcı olan hamamelis veya hidrokortizon içerir.
 • Diğer topikal ilaçlar steroidler, anestezikler, astringentler ve antiseptikler içerir.
 • Doktorunuz önermediği taktirde topikal ilaçları bir haftadan fazla kullanmayın.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler alabilirsiniz. Basuru olan insanların çoğu özellikle dışkılama sırasında ağrı yaşar. Eğer bu şekilde hemoroitten kaynaklanan bir ağrı oluşuyorsa, topikal tedaviler ile birlikte, asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler de kullanabilirsiniz.

Çocuklar veya gençlere aspirin vermeyin. Aspirin, çocuk ve gençlerde Reye (veya Ryes diye de adlandırılır) sendromu denilen ve nadir görülmekle birlikte ciddi sonuçları olan bir durum ile ilişkili bulunmuştur. Reye sendromu karaciğer ve beyinde şişmeye olur ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Hemoroid şişmiş, iltihaplı damarlara neden olduğundan, bir buz paketi ile soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bir havlu veya beze sardığınız buz paketi veya buz parçaları, hemoroit olan bölgeye giden kan akışını yavaşlatarak inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve hızlı bir rahatlama sağlar.

Buz paketi veya soğuk kompresi tek seferde 20 dakikadan fazla uygulamayın. Gerektiğinde 10 dakika ara vererek tekrar uygulayabilirsiniz.

Hijyene dikkat ediniz. Hemoroit için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi de ilgili anal bölgeyi temiz tutmaktır. Günlük olarak banyo yapın veya duş alın. Anüs çevresindeki cildi ılık su ile nazik bir şekilde temizleyin. Bölgeyi sabunlu veya sabunsuz yıkayabilirsiniz ama sabun tahriş edebilir.BASUR SICAK SU OTURMA BANYOSU

BASURUN TEKRAR ETMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN

Dışkılama sırasında ıkınmaktan ve kendinizi zorlamaktan kaçının. Çünkü hemorodin en yaygın nedenlerinden birisi tuvalet yapma sırasındaki aşırı zorlanmadır. İrritabl barsak sendromu ve Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları ile kronik ishal ve kabızlık da hemorodin diğer nedenleridir. Ayrıca telefonla uğraşarak veya kitap okuyarak tuvalette uzun süre kalmak da diğer bir nedenidir.

 • Gerekenden daha uzun süre tuvalete oturmayınız.
 • Tuvalet yapma sırasında otururken ayaklarınızı biraz yüksekte tutarak daha az zorlanma sağlayabilirsiniz.

Ani şekilde tuvaletiniz geldiğinde bekletmeyiniz. Özellikle eğer hemoroitiniz varsa buna daha çok dikkat etmelisiniz. Eğer hemoroid eğilimli iseniz, size ihtiyacı hissediyorum zaman hemen tuvalet kullanmanız önemlidir. Aksi halde tuvaleti bekletmeniz ve ertelemeniz hem kabızlığa hem de daha ağrılı dışkılamaya neden olmaktadır. Ayrıca hemoroit gelişmesini de tetikler.

Diyetinizde değişiklik yapın. Eğer sıklıkla hemoroid şikayeti yaşıyorsanız, takip ettiğiniz diyette değişiklik yapmanız muhtemel hemoroit tekrarlarının önüne geçebilir. Doğru besinler tüketmeniz ve zararlı yiyecek-içeceklerden kaçınmanız barsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve kabızlık olasılığını azaltır.

 • Diyetinizde lifli yiyeceklere ağırlık verin. Lif açısından zengin besin kaynakları olarak meyve, sebze, tam buğday ekmek, kepekli pirinç, tohum, fındık ve yulaf tüketilebilir.
 • Lif takviyesi de deneyebilirsiniz. Lifli gıdalar ek olarak Psyllium kabuğu, buğday dekstrini ve metilselüloz gibi takviyeler alınabilir. Günlük olarak 20 ila 30 gram arasında lif tüketmeye çalışın.
 • Vücudunuzu hidrate (sulu) tutun. Her gün yeterli miktarda su tüketmeniz bağırsak hareketlerinde düzenleme sağlayarak kabızlık olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Günde en az 6-8 bardak su içmeyi hedefleyin. Bağırsak hareketlerini olumsuz etkileyebildiği için kafein ve alkolden uzak durun.
 • Dışkı yumuşatıcı yiyecekler de tüketin. Basit şekilde elma suyu veya yoğurt gibi yumuşak gıdaların içine bir çorba kaşığı mineral yağı ilave ederek bir dışkı yumuşatıcı hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız karışımı uzun süreli tüketmeyiniz.

Egzersiz yapın ve kilo vermeye çalışın. Fazla kilolu olmak, damarlara daha fazla baskı yaparak hemoroid gelişme ihtimalini arttırabilir. Fiziksel aktivitenin ve egzersizlerin kendisi de kabızlık görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olur.

Alternatif tıp tedavilerini de deneyebilirsiniz. En etkili olanları tıbbi tedaviler olmakla birlikte bazı bitkisel ilaçlar veya vitaminler de rahatlama sağlayabilir. Yaygın şekilde başvurulan alternatif tedaviler şunlardır:

 • Aloe vera
 • E vitamini
 • Civanperçemi
 • Altınmühür kökü
 • Mür
 • Beyaz meşe

YAPILACAK TIBBİ YÖNTEMLER

Doktora ne zaman görünmeniz gerektiğiniz biliniz. Hemoroid tedavi edilebilir bir sorundur ve genellikle zararsızdır. Ancak bazı kişilerde çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Eğer siz de hemoroid ile ilişkili komplikasyonlar yaşıyor ve bir hafta boyunca reçetesiz tedaviler uygulamanıza rağmen şikeyetleriniz geçmiyorsa bir doktora görünmeniz önerilir.

 • Kronik ve uzun süreli hemoroitler bazı kişilerde aşırı kan kaybından dolayı anemiye yol açabilir. Anemi, vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin kaybından kaynaklanır. Aneminin en sık görülen belirtileri ise halsizlik ve kronik yorgunluktur.
 • Eğer hemoroitli bölgeye giden kan akışı aniden kesilirse “strangüle hemoroid” olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Strangüle hemoroidler, son derece ağrılıdır ve nekroz (doku ölümü) ve kangrene neden olabilirler.Basura iyi gelen şeyler

Cerrahi olmayan tedavi seçeneklerini deneyin. Cerrahi müdahale gerektirmeyen bazı tedavi seçenekleri doktorunuz tarafından önerilecektir. Bu seçenekler, genellikle güvenli ve etkilidirler. Minimal invaziv olan bu tedavilerin çoğu genellikle ayaktan yapılabilir.

 • Lastik bant ligasyonu adı verilen minimal invazif prosedürde, hemoroide kan akışını azaltmak için küçük lastik bantlar kullanılmaktadır. Doktorunuzun hemoroit etrafına yerleştirdiği bu bant ile bir hafta içinde hemoroid buruşarak düşecektir.
 • Skleroterapi enjeksiyonu: Bu prosedürde iltihaplı doku içine kimyasal enjeksiyon yapılır. Hemoroitte büzülme, ağrı ve inflamasyonda azalma sağlar. Enjeksiyon nispeten daha az ağrıya neden olur, ancak lastik bant ligasyonuna oranla etkisi de daha az olmaktadır.
 • Pıhtılaşma: Bu teknikte hemoroitteki iltihabı kurutma ve buruşmayı gerçekleştirmek için lazer, kızılötesi ışık ya da ısı (bipolar) kullanmaktadır. Pıhtılaşmanın yan etkileri azdır. ancak lastik bant ligasyonu ile karşılaştırıldığında genellikle nüks etme ihtimali daha yüksek olmaktadır.

Bazı durumlarda hemoroid için başvurulan cerrahi olmayan tedavi seçeneklerine olumlu yanıt alınmayabilir. Eğer diğer tedavilerle başarı elde edilemediyse ve anormal derecede büyük hemoroidiniz varsa doktorunuz muhtemelen cerrahi müdahale seçeneğini önerecektir.

Birkaç farklı hemoroid ameliyatı bulunmaktadır. Bu ameliyatlar hemoroidin şiddeti ve kullanılan tekniğe bağlı olarak ayaktan yapılan veya hastanede yatış gerektiren türden ameliyatlar olabilmektedir. Ameliyatla tedavinin çok nadir de olsa uzun süreli kanama, enfeksiyon ve dışkı kaçırma gibi riskleri bulunmaktadır.

 • Hemoroidektomi: Bu prosedürde ameliyatla hemoroid ve etrafındaki dokular alınır. Hemoroidektomi, diğer tedavilere yanıt vermeyen hemoroidlerden kurtulmak için başvurulan en etkili yoldur.
 • Zımbalı hemoroidektomi/ hemoroidopeksi: Bu prosedürde cerrahi zımbalama işlemi ile etkilenen hemoroit bölgesine kan kesme işlemi yapılır. Bu tedavi seçeneği hemoroidektomiye göre daha az ağrılı olarak kabul edilir. Ancak genellikle hemoroidin nüks etmesi ve rektal prolapsus ile sonuçlanır.

İpuçları

 • Oksi, Vicodin, Kodein ve Opiyat ağrı kesicileri kabızlığa neden olarak hemoroide yol açabilir. Eğer opiatları alıyorsanız MiraLAX gibi bir dışkı yumuşatıcı da aldığınızdan emin olunuz.
 • Hemoroid gebelik sırasında ve doğumdan sonra oldukça yaygındır. Gebelik üzerinde olası yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşmadan ilaç kullanmaktan kaçının.

Uyarılar

 • Herhangi bir alerji durumunuz, tıbbi durumunuz varsa ya da herhangi bir ilaç veya bitkisel ürün kullanıyorsanız öncesinde doktorunuz veya eczacınıza danıştığınızdan emin olunuz. Bütün bunlar hemoroit tedavi planını etkileyebilir.
 • Eğer hemoroidiniz dışkılayamayacak kadar ağrılı ise vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir. Reçete ile verilen güçlü merhemler verilecektir. Eğer hemoroid tromboze olmuşsa müdahale gerekebilir.
 • Bazı insanlar hemoroid kremi içeren astringent ve analjeziklere duyarlıdır. Bu yüzden bu ürünleri kullanırken dikkatli olunmalıdır.
 • Eğer dışkıda kan varsa doktorunuza görünün. Kanama hemoroid kaynaklı olabildiği gibi kolon kanseri gibi çok daha ciddi bir sorunun da belirtisi olabilir.

Hemoroit tedavisinde ihtiyacınız olacak şeyler;

 • Dışkı yumuşatıcı
 • Bebek mendili ya da ıslak mendil
 • Oturma banyosu
 • Hamamelis pedleri
 • Vazokonstriktör merhemleri
 • Kaşıntı için lidokain ve hidrokortizon içerikli kremler
 • Asetaminofen veya ibuprofen
 • Lif açısından zengin besinler veya lifli takviyeler
 • Su
 • E vitamini
 • Karnıyarık otu tohumu
 • Kestane veya aloe yağları
 • Aloe vera jeli veya sıvı aloe vera

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anorektal Kanal Nedir ?
Anal Kaşıntı Belirtileri ve Tanı Nasıl konur
Anüste Kaşıntı yada Anal Kaşıntı
Hemoroid Tedavisi Nasil Yapilir ?
Polimyalji Romatika
Basur ( hemoroid )
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.