dismenoreDismenore

Kadınların çoğunda aylık döngüler halinde meydana gelen adet kanamalarında vücudun normal bir tepkisi olarak ağrılar görülür. Bu ağrılar bazen dayanılmaz hale gelebilir.  O süre içinde hayatı kadına  zindan edebilir.

Makalemizde sancılı adet kanamalarının nedenleri, belirtileri, tedavisi veya bu durumda neler yapabilirim? gibi birçok sorunun cevabını sizler için araştırdık. En önemlisi de yazımızın sonunda bu ağrıları hafifletebilmek için evde basitçe hazırlayabileceğiniz kür tedavisi yer almaktadır. Yararlı olması dileğiyle.

Sponsorlu Bağlantılar

 NEDENLERİ

Adet kanamaları kadında her ay bir tane üretilen yumurtanın döllenmediği zaman uterus (rahim) içi dokusu bir miktar kan ile vajinadan dışarı atılmasıdır. Yumurta dışarı atılırken rahim içi dokusu parçalanır, parçalandığı zaman kasılmalar ile birlikte ağrı olarak ortaya çıkar.

Bu ağrılı kasılmalar esnasında uterusta bazı maddeler (prostaglandin) salgılanır. Kadında, bu maddelerin ya fazla salınması ya da kadının aşırı duyarlı olması sonucu ağrıların meydana gelmektedir.

Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahim ağzı) girişinin daralmış olması ve spiral kullanımı gibi nedenler de yer alabilir.

BELİRTİLERİ

Her ay genellikle adetten önceki ilk 24 saat içinde başlayan, bel, karın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki ağrılardır. Adet görmekle beraber şiddeti kısa süreli olarak artar ve adet döneminin bitmesine kadar giderek hafifler. Bulantı, kusma, halsizlik, ishal, şiddetli bel ağrısı ve baş ağrısı sancıyla beraber sık görülen diğer belirtilerdir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bayılma bile ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 BÖYLE DURUMLARDA NE YAPMALI?

 • Ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.
 • Şayet çok şiddetli ve iş yapma yeteneğini kısıtlıyorsa bir hekime görünülmelidir.. Yapılan jinekolojik muayene bu durumların varlığını ortaya çıkarır ve böyle durumlarda tedavi tamamen farklı olur.
 • Balık, yumurta, tavuk ve süt adet sancılarını önlerken, elma, incir ise sinirlilik ve gerginlik gibi adet öncesi sendromuna iyi geliyor.
 • Yapılan araştırmalar, tuz, yağ ve şeker miktarını azaltıp, protein bakımından zengin olan balık ve yumurtayı fazla yiyenlerde, lifli besinleri sofrasından eksik etmeyenlerde adet sancılarının daha hafif olduğunu gösteriyor.
 • Kalsiyum, B ve E vitamini, çinko ve magnezyum bakımından zengin gıdalarla beslenilmelidir.
 • Adet kanaması öncesinde veya esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalıdır.
 • Bol miktarda su içilmelidir.
 • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • Sancıyı fizik tedavi, spor ve ılık su banyoları da hafifletebilir.

TEDAVİ

 • Jinekolojik açıdan başka bir bulgu varsa tedavi edilmeli.
 • İlk basamak tedavi “nonsteroid anti inflamatuar analjezikler” adı altında gruplandırılan ve ağrı kesme dışında iltihap giderici özellikleri de bulunan ağrı kesiciler olmalıdır. Bu ilaçlar ağrıyı kesmeleri dışında prostaglandin üretimini de azaltarak çift yönlü tedavi yaparlar.
 • Ağrı kesici ilaçlara yanıt alınamayan durumlarda ikinci basamak tedavi doğum kontrol haplarıdır.
 • İkinci basamak tedaviden de fayda görmeyen kadınlarda ileri inceleme gerekir. Bu amaçla gerekli ön hazırlığı takiben laparoskopi adı verilen yöntemle karın boşluğu incelenir. Bu incelemede genellikle saptanan patoloji endometriozistir ve tedavisi daha farklıdır.

Adet sancılarına iyi gelen şifalı bitkiler

 • Adet sancılarına karşı zencefil çayı iyi gelmektedir. Ayrıca döl yatağını rahatlatan kara alıç bitkisinin kabuklarını ve civanperçemi bitkisi ve çilek yapraklarından hazırlanacak çay da yararlı olmaktadır.
 • Muz içerdiği yüksek oranda B6 vitamini sayesinde doğal bir ağrı kesicidir.
 • Tarçın koli basilinin üremesini önler. Limon çayına balla birlikte eklenerek içildiğinde hem boğaz ağrılarına hem de adet dönemi sancılarına iyi gelir.
 • Tuzsuz tereyağına 1 çorba kaşığı bal ve çemen katıp macun haline getirin. Adetten önce 1 kaşık yutun. Sancılar hafifleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  merhabalar ben 24 yasında 80 kilo dayım benim sorunum
  her adet dönemimde sancım oluyo aslında hiç olmazdı arasıra olurdu bekar ken de gayet düzenli adet görüyordum kilololu olmama ragmen.. ama evlendıten sonra cocuk dusunduk ve korunmadık ve ondan sonra benım adet düzensizliklerimle beraber sancılarım şidettlenmeye basladı ve gittikce kilo almaya basladım
  dokra gidemiyorum sigortam olmadıgı için yardımcı olursanız sevinirim lütfen
  tesekkurler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Menstrüel Kramp (Dismenore) ve Testleri
Gebelik
Meme Biyopsisi
ferc fıtığı
Gebelikte Kasık Ağrısı
vajinal akıntı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.