İdrar kaçırma nedir? Önemli midir?

Bayanlarda idrar kaçırma problemi kişinin yaşamını herhangi bir şekilde tehdit etmemesine rağmen günlük hayatında birçok soruna neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle bu sorun genç yaştaki bireylerde görüldüğü zaman kişinin cinsel ve sosyal yaşantısını ciddi anlamda etkilemektedir. İdrar kaçırma nedeniyle sürekli ıslak ve nemli bir külotla veya ped kullanmaya gereksinim duyan kişilerin vajina bölgesinde belli bir süreden sonra çeşitli enfeksiyonlar meydana çıkabilmektedir. Özellikle henüz menopoz evresine girmemiş ve cinsel yaşantısı düzgün olan kişilerde meydana geldiği zaman verdiği rahatsızlığı iki katına çıkartan bu rahatsızlığın tedavisi son derece önem taşımaktadır. Fakat ne yazık ki günümüzde toplum özelliklerimizden biri olan utangaçlık nedeniyle bu sorunun olduğu bayanlardan çok az bir bölümü doktora derdini anlatmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hatta daha önceden doğum gerçekleştirmiş olan kişiler veya çok yaşlı olan hastalar bu durumun artık vücutlarının bir iflas belirtisi olarak düşünmekte ve bu rahatsızlığı bir problem olarak görmemektedirler. Fakat idrar kaçırma rahatsızlığı son yıllarda gelişen tıp teknolojisi sayesinde her yaşta kişilerin kolayca tedavisini olabileceği bir sağlık problemidir.

İdrar kaçırma rahatsızlığının nedenleri nelerdir?

– Daha önceden bebek sahibi olmuş olmak : Hamilelik döneminde meydana gelen idrar kaçırma rahatsızlığı çoğunlukla doğumun ardından bir iki hafta içerisinde düzelmektedir. Genellikle normal doğum yapan ve doğum esnasında bebeğin iriliği nedeniyle zorlanma çekmiş olan bayanlarda bu rahatsızlığın görülme olasılığı daha fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

– Sigara bağımlılığı : Sigara her şekilde sağlığımıza zarar verdiği gibi idrar kaçırma durumunun olma ihtimalinide neredeyse üç katına çıkartmaktadır. Sigara içmenin zararlarından biri olan antiöstrojen nedeniyle vücuttaki kollajen sentezinin yapımı azalmakta, bu durumda kronik akciğer rahatsızlıklarına kendisini gösteren öksürük durumunu meydana getirmektedir. Kişi sık sık öksürdüğü zaman idrar tutamama gibi sorunlarla yaş ilerledikçe karşılabilmektedir.

– Sağlıksız diyet : Kişiler diyet yaptıkları zaman yemek yememek için çay, kahve, kola gibi çeşitli içecekler tüketirler. Bu içecekler idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu için aşırı miktarda tüketim yapıldığı taktirde idrar kaçırmaya neden olmaktadır.

– Kullanılan ilaçlar : Sedatif tipi ilaçlar, bazı kalp ve tansiyon ilaçlarının kullanımı esnasında yan etki olarak idrar kaçırma rahatsızlığı görülebilir.

– Menopoz evresi : Menopoz dönemine giren bayanların genellikle ileri yaşlarında azalan östrojen hormonu nedeniyle doku yapısı gevşeyerek idrar tutamamaya neden olabilmektedir.

İdrar kaçırma rahatsızlığının tipleri nelerdir?

Temel olarak dört tip idrar kaçırma durumundan söz edilebilir. Bunlar stres üriner inkontinans yani stres tipi idrar kaçırma problemi, urge inkontinans yani sıkışma tipi idrar kaçırma problemi, mix inkontinans yani karma tip idrar kaçırma problemi ve son olarak taşma inkontinans yani taşma tipi idrar kaçırma problemidir.

İdrar kaçırma durumunda ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Kişi gün içerisinde on kereden fazla tuvalete gidiyorsa, gülme, öksürük veya hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırma sorunu yaşıyorsa, gece üç defadan fazla tuvalet için uykusundan uyanıyorsa, idrar yapma isteği farkedildikten sonra tuvalete gidene kadar idrar kaçırıyorsa ve bu sebeplerden ötürü psikolojik rahatsızlık duyuyorsa problem için uzman bir hekime başvurabilir.

İdrar kaçırma rahatsızlığı nasıl tedavi edilmektedir?

Bu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan iki tane temel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar konservatif ve cerrahi tedavilerdir. Konservatif tedavide herhangi bir ameliyat durumu meydana gelmeden kişinin günlük yaşantısında bir takım değişiklikler meydana getirerek bu sorunun ortadan kalkması amaçlanmaktadır. Fakat durum daha ciddiyse ve bu şekilde sorun ortadan kaldırılamıyorsa cerrahi tedavi yani ameliyat uygulanması tedavi için şarttır. Gerçekleştirilen ameliyatlar plastik cerrahi sınıfına giren vajina daraltma operasyonu şeklinde yapılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ev Yapımı Çikolata Yüz Maskesi
MAKYAJIN 7 HİLESİ İLE KUSURSUZ GÜZELLİK
Botoks Enjeksiyonları
Cilde İyi Gelen Yiyecekler
Saçlarınız İçin Doğal Bakım Kürleri
Hızlı Saç Uzaması İçin Neler Yapmalı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.