Kalp vuruşlarının, soluk alma hareketlerinin, gerçekten, ya da görünüşte durmasıyla meydana gelen bilinç kaybına “bayılma” denir. Sinir sistemi çok duyarlı olanlarda, bayılmalara daha çok rastlanır. Aşırı heyecan, korku, tartışma, güneş çarpması, tiksindirici kokular, diş çekilmesi, kan görmek, çok keskin bir sancı, ağrı gibi durumlar, bayılmalara yol açabilir. Bayılmadan önce, baş döner, gözler kararır, karında bir boşalma olur. Çok kez, kulaklar da çınlar. Hasta, ayakta duramayacak hale gelir. Beyinden kan çekilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun sonucu olarak, yüz de sararır. Nabız, duyulmayacak kadar yavaş atmaya başlar. Eller soğur, dudakların kırmızılığı kaybolur. Buna karşılık, alın ve yüz, soğuk soğuk terler. Sonunda, hasta, kendini kaybederek, düşer. Hasta, birkaç dakika içinde, yavaş yavaş ayılır, kendine gelir. Önce yüzün rengi düzelir, kalp vuruşları dolgunladır. Hasta, derin bîr uykudan uyanırmış gibi, bilincine kavuşur.

Bayılan bir kimseyi ayıltmak için, hastayı açık havaya çıkarmalıdır. Hastanın başının altına bir yastık konmalıdır. Ancak, başın, omuzlardan daha aşağıda kalmamasına da dikkat edilmelidir. Kanın, başa doğru akmasını kolaylaştırmak için, ayakların yukarıya kaldırılması da yararlıdır. Bu arada, kan dolaşımına engel olabilecek kuşak, kemer, boyunbağı korse, vb. gibi giyim eşyaları da gevşetilmeli, ya da büsbütün çıkarılmalıdır.

Hastanın yüzüne soğuk su serpmeli, aynı zamanda eter, yoksa sirke koklatılmalıdır. Dilin arkaya kaçarak boğazı tıkaması önlenmeli, bir mendil, ya da, varsa, bir pensle dışarı çekilmelidir. Bu tedbirler alınmakla birlikte bayılmanın asıl nedenini araştırmak, ileride gelecek daha kötü durumu önlemek esas kural olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  yha evet hepsi doğru iyi güzel de ben eterin bayılttığını sanıyodum.öyle değilmiydii??

  Sağlık

  selam bu bayılma şekli gerçekten aynı ani bir can yanmasıyla kendimi kayetim ve oduğum yere düştüm 3 dakkika haytta yoktum fakat daha öncede 2 kez farklı nedenlerle başıma geldi bu durumlarda işeyerek uyanıyorum beni asıl endişelendirende bu durum normalde yapmam teşşkkürler

  Sağlık

  selam ben yaklaşık ikibuçuk yıldır bayılıorum ama sebebini bulamıyorlar tek sebeb psikolojik diolar ama bi türlü geçmior ve artı olraka panik atak tedaviside görüyorum ve terapide alıorumm ne yapcamı bilmiorum kendimi çaresiz hissediyorumm teşekkürler…

  Sağlık

  bunun tedavisi yok
  komşumun birkızı sürekli bayılıyor tedavisi yok demişler yardımcı olabilirmisiniz

  Sağlık

  son bir aydır 3 defa bayıldım.aniden gözüm kararıyor ve kendimi yerde buluyorum.birkaç dakika sürüyor.ellerim buz gibi oluyor ve halsizleşiyorum.beyin mr cektirdim temiz çıktı.hangi tıbbi birime gözükmeliyim??

  Sağlık

  korku ve heyecandan 2 üç sefer baygınlık gecirdi,m bunun caresi varmıdır nedir şimdi aynı olayla karşılaştığım da gene olmamak için ne yapmalıyım

  Sağlık

  benimde kızım bayılıyor piskolojik dediler beyin tomografisi herşeyii iyi dediler ama çözülmedi ve kızım olmadıkyerde olmadık şekilde bayılır ve bayılma anında biyerlerini çarpar diye çok endişeleniyorum hap kullanıyor bize yardımcı olacak bi kurum hasthane yada doktor lt yardımcı olun.

  Sağlık

  yaklaşıksekiz yıldır bayılıyorum bir sürü doktorlara gittim beyin filmlerim çekildi amatemiz dediler çeşitli sinir ilaçları kullandım halakullanıyorum bayılmam geçmedi ondakikada baygın kalabiliyorum beş saatte kalabiliyorum bazen günde ikikere bazen birkere iki üç gün olmadıgıda oluyor çok halsiz kalıyorum işimi zor yapıyorum heryerden çareler arıyorum amabulamadık herkeze yük oluyorum

  Sağlık

  12 yaşında oğlum var. Geçende ödevini yapmadığı için baya kızmıştım. Ayakta duruyordu. Bir süre sonra baktım bayıldı.30-1 dk sürdü daha sonra kendine geldi. 1.5 sene öncede tuvalete kalktığında bayılmıştı.Sebepleri nedir yardımcı olurmusunuz.

  Sağlık

  Merhaba benım 1 yasında ıkızlerım var 4 ay once basladı oglum anıden bayılıyor dudak morarıyor gozlerı tepeye cıkıyor ve bayılıyor bu ay ıcınde 3 kez oldu bugun annem ısıgı kapatı dıye bayıldı korkudanmı bılmem ne yapmam lazım acaba kalbınde bır problem mı var?cook korkuyorum.

  Bu bilgiler ışığında sizlere bir şey söylememiz mümkün değil. Çocuğunuzu bir doktora göstermeniz daha uygun olacaktır.

  seher yıldız

  ben, bir sabah uyandığımda çok fene mide ve karınağrısı ile uyandım. eşim işe gitti ve ben yatarken bayılacağımı anladım, fakat lavaboya ditmesem de bu rahatsıslığımı atlatamıcamı düşünürken gittiğim de bayılcamı biliyordun yinede kalmam gerekiyordu ve kalktım önce lavobdaydım ve kalktım sonra ise kendimi yerde buldum ordan kalktım yatağıma nasıl gittim bilmiyorum sonra eşim geldi soğan koklattı ve kendime geldim. bu bayılma sırasında hiç birşey hatırlamıyorum ama yatakta tekrara bayılmıştm sesleri duyuyor fakat tepki veremiyordum yardımcı olursanız sevinirim bayılmamın sebebi ne olabilir

  ersel a

  arkadaslar benimde yegenim aynı sekilde bayılıyor 2 yasında beyin filmi kalp dktoru prof. doktarlara götürdük sonuç cıkmadı nazar mı deyiyor birsey oluyor kararıyo morarıyo kendini kasıyo cagresini bulamadık korkuyoruz da .

  Asena

  Merhabalar ben 19 yaşındayım daha önce 3 defa farklı meaknlarda farklı yerlerde bayıldım bunun nedeni ne olabilir acaba?

  Sena

  Bende bayiliyordum bi aralar. Hic bi sekilde ne oldugu ortaya cikmadi. Daha sonradan ozel hastanede emar cektirdim bir suru kontrol falan yaptilar daha sonrada Epilepsi yani sara hastaligi ortaya cikti.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
AIDS Hastalığı
Mide Yanması Tedavisi
Gebeliğin Önlenmesi Ve Aile Planlanması
DİZ ARKASINDA AĞRI VE DİĞER BELİRTİLER
Trigliserid
Kalp ve Damar Hastalıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.