BAYILMALARDA İLK YARDIMBayılmalarda ilk yardım

Bayılma kişinin hayatında meydana gelebilecek istenmeyen durumlardan bir tanesidir. Kardiyovasküler sistemdeki (kalp-damar) bilhassa da Ven adı verilen toplardamarlardaki sorunlar ve düşük kan hacmi bayılmaların temelinde yatan nedenlerdir. Beyne giden kanın anlık olarak yetersiz kalması durumunda kişi bilincini kaybeder ve bayılır. Bilinç kaybı, genellikle kısa sürer.

Sponsorlu Bağlantılar

Bayılma tıbbi bir öneme sahip olmayabileceği gibi ciddi bir bozukluğun belirtisi de olabilir. Bu sebebe yönelik belirtilerin ortaya çıkarılana kadar bilinç kaybının öncelikle tedavi edilmesi gerekir. Bayılma nöbetlerinin tekrarlaması durumunda doktora görünmeniz gerekecektir.

Eğer kendinizi bayılacakmış gibi hissederseniz:

  • Oturun veya uzanın. Bayılma riskini arttırmamak için yerinizden hızlı bir şekilde doğrulmayınız.
  • Eğer oturuyorsanız başınızı dizlerinizin arasına alınız.

Yanınızda başka biri bayılırsa eğer:Bayılmalarda ilk yardım nasıl yapılır

Sponsorlu Bağlantılar

  • Kişiyi sırt üstü yatırınız. Eğer kişi nefes alıp veriyorsa beyne daha fazla kan gitmesi için ayaklarını kalp hizasından yaklaşık 12 inç (30 cm) yükseltiniz. Kemer, yaka veya diğer sıkan giysileri gevşetin. Kişiyi çok hızlı kaldırarak tekrar bayılmasına neden olabilirsiniz. Eğer bir dakika içinde bilinci geri gelmezse 112 acil servisi arayınız veya kendiniz en yakın acil servise ulaştırınız.
  • Kişinin solunum yolunun açık olduğundan emin olunuz. Kusma varsa kontrol ediniz.
  • Dolaşım belirtilerini (nefes, öksürük veya hareket) de kontrol ediniz. Eğer yoksa CPR’ ye başlanması gerekir. 112 acil yardımı aradıktan sonra sağlık personelleri gelene kadar veya kişi yanıt verip nefes alıp vermeye başlayana kadar CPR’ ye devam edilmesi gerekir.

Kişi bayılırken kontrolsüz düşmeden dolayı şişlikler, morluklar veya kesikler olup olmadığına bakınız. Kanama varsa doğrudan baskı ile durdurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güneş Yanığına Karşı Önlem Alın
Vücuda Yabancı Cisim Batması
Örümcek Sokması İlk Yardım
Diz Sakatlanmaları
Acil Önlemler
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.