BAYIR TURPU NEYE İYİ GELİR?Bayır Turpu Neye İyi Gelir

Antik çağlardan beri ekimi yapılan bitki, eski Mısır ve Orta Çağ boyunca tıbbi olarak kullanılmıştır. Çoğunlukla kökleri kullanılan uzun boylu bir çiçekli bir bitkidir.

BAYIR TURPU’ NUN FAYDALARI NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

1- KANSER ÖNLEME

Bayır turpu özellikle akciğer ve kolorektal kanserler gibi birçok çeşit kanserin önlenmesi ile ilişkilidir. de birçok çeşit önlenmesi ile ilişkilidir. Bayır turpu glukosinolat olarak adlandırılan bileşikler sayesinde karaciğerden karsinojen olan bileşiklerin giderilmesini sağlar. Buna ilaveten Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre aynı zamanda tümörlerin büyümesinin bastırılmasına da yardımcı olabilir. Bayır turpu  diğer sebzelerden göre daha fazla oranda glukozinolatlara sahiptir.

2- C VİTAMİNİ

Bayır turpu yüksel oranda güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. C vitamini vücutta kansere neden olan serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribe, soğuk algınlığı, diğer bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı vücudun mücadele yeteneğini destekler.

Sponsorlu Bağlantılar

3- ANTİBİYOTİK VE ANTİBAKTERİYEL

Bayır turpunun enfeksiyon, bakteri ve mantarlara karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle bronşit ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden bakterilerin yok edilmesinde etkilidir. Bu aynı özellikler, aynı zamanda vücuttaki toksin birikimini önler ve inflamatuar maddeler dışarı atılmasına yardımcı olarak mesane sağlığını destekler.

Bayır Turpunun Faydaları4- SİNÜS

Bayır turpu suyu sinüsleri temizlemeye yardımcı ve sinüs rahatsızlığı hafifletmek için idealdir. Bu, sinüzit için etkili bir tedavi olabilir. Ancak bu teori kanıtlanmamış kalır.

5- AĞRI KESİCİ

Bayır turpu topikal olarak kullanıldığında kas ağrısı ve eklem rahatsızlığını yatıştırabilir. Aynı zamanda baş ağrısına karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda cildin yüzeyine ve iltihaplı bölgelere kan akışını uyarır.

6- SİNDİRİM SİSTEMİ SAĞLIĞI

Bayır turpu güçlü bir mide uyarıcıdır, iştahı teşvik eder ve bağırsak sindirim enzimlerinin salgılanmasına yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ökse Otu
Karakafes Otu (Eşek Kulağı) ve Faydaları
Rezene
Hatmi Çiçeği
Beyaz Çayın Faydaları
Siyah Hardal
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.