BEBEĞİM ÇOK UYUYOR?

“Uyusun da büyüsün nenni, tıpış tıpış yürüsün nenni” seramonisi bebeğin neden uyku istediğini anlatan önemli bir kavramdır. Bebeğin cilt ve dışkı rengindeki değişiklikler, kulaklarındaki akıntılar gibi çok uyuması da anneler arasında merak uyandıran konular arasında gelir. Her bebek farklı yapıdadır ve bu farklılık bebeğin büyüme ve gelişiminde etkisi olan uyku düzeninde de farklılıklar oluşmasına yol açar. Yani bebeklerin bazıları daha az uyuyabiliyorken bazıları ise biraz daha fazla uyuyabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne Sütü Emen Bebeğe Su Verilir mi?

Bebeklerin, küçük yaştan başlayarak zamanla uyguya olan gereksinimleri azalmaktadır. Gece uykusu kadar gündüz uykusu da önemlidir. Yenidoğan bebekler bir seferde sadece birkaç saat uzanıyor olsa da genellikle 16 veya daha fazla saat uyku uyuyabilir. Uyku düzeni ilk başlarda düzensiz olabilir ama bebeğiniz büyüdükçe ve beslenme programındaki değişiklikler neden ile daha tutarlı bir uyku programı ortaya çıkacaktır.

3 aylık olduğunda birçok bebek gibi sizin bebeğiniz de bir defada en az beş saat uyku uyuyacaktır. 6 aylık olunca, geceleyin 9- 12 saatlik bir uyku çekmesi mümkün olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin Süt Annesi: Keçi Sütü

Bebeğin uyku düzeninin oluşmasında açlık, varsa kullandığı ilaçlar, kolik adı verilen gaz sancıları yada herhangi bir rahatsızlığı varsa bu durumda elbette daha az uyuyacaklardır. Ama bunun aksine her şey yolunda ise telaşa kapılmaya gerek yok; 18 saate kadar uyumaları normaldir.

Aşağıdaki tablo, bebeğin ayına göre ihtiyacı olan uyku saatini göstermektedir. 

Yenidoğan bebek 16-18 saat
1,5 aylık 15 – 16
3 aylık 15
4 aylık 9- 12 + (2 ‘şer saatlik 2 kısa uyku)
6 aylık 10- 11 + (2 ‘şer saatlik 2 kısa uyku)
9 aylık 14 + (2 ‘şer saatlik 2 kısa uyku)
1 yaş 10- 11 + (1-2 ‘şer saatlik 2 uyku)
1,5 yaş (18 ay) 13, 5 + (1- 2 ‘şer saatlik  1 kısa uyku)
2 yaş 11- 12 + (1-2 ‘şer saatlik 1 uyku)
3 yaş 10- 11 + (1 saatlik kısa uyku)

 Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Gelişim
Sezeryan Oranı
Kemik Sağlığı
Bıngıldak Nedir?
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Beta Hemolitik Streptokok İltihabı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.