Bebeğimizin Doğum Tarihi,
bebeğim ne zaman doğacakBebeğimizin doğum tarihi doktora gittiğimizde yaklaşık olarak hesaplanabilmektedir. Bu nasıl oluyor? Bu mümkün müdür? Sonuçta birçok etkene bağlı gelişen bir mucizedir doğum. Buna rağmen doğum tarihinin hesaplanabilmesi saçma değimlidir?

Birçok hamile bayan üzerinde yapılan gözlem ve deneyler göstermiştir ki, bir insanın hamileliği yaklaşık 266 gün sürmektedir. Doğum zamanının hesaplanmasında kullanılan verilere göre bir kadının adet(regl) dönemi 28 günde bir tamamlanmaktadır. Buna göre bir kadın ancak son adet tarihinin ilk gününden itibaren 14. günde hamile kalmıştır. Çünkü bu 14. gün kadının yumurtlama zamanınıdır. Bu genelde kabul edilen bir durumdur. Ancak şu bilinmelidir ki, bir bayanın adet döngüleri farklı olabildiği gibi yumurtlama zamanı da farklılık gösterebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Normal durum göz önüne alınırsa bir kadının hamile kaldığı zaman ve buna dayalı olarak doğum zamanı rahatlıkla bulunabilir. Biz hesaplamalarımızda bu yöntemi kullanmaktayız.

Doğum zamanı, son adet gününe 7 eklenir ve çıkan sonuçtan 3 ay geriye sayılarak hesaplanır. Örneğin 1 Nisan 2010 Sizin son adet gördüğünüz tarih olsun 1 Nisan a 7 gün ekleriz 8 Nisan eder. Daha sonra 8 Nisandan 3 ay geriye gideceğiz. 8mart, 8 Şubat ve 8ocak işte 8 Ocak 2011 sizin doğum yapacağınız tarih olacaktır.  (Doğum Tarihi bu hesaplanan zamandan 3 gün sonra 3 gün önce olabilir.)

Yukarıda bebeğinizin doğum tarihini birçok faktöre bağlı olduğunu söylemiştik. Aslında bir annenin bebeğini doğurma tarihi,

Sponsorlu Bağlantılar

  • Bebeğin cinsiyetine(erkek bebek daha uzun anne karnında kalabiliyor)
  • Annenin genel sağlık durumuna,
  • Annenin vücut direncine,
  • Annenin beslenme rejimine,
  • Annenin bakımının iyi olup olmadığına
  • Annenin stres düzeyine
  • Annenin ırkı gibi faktörlere bağlıdır.
  • (Kafkasya kökenli anneler 10–15 gün daha fazla hamile kalmaktadırlar bunun yanı sıra Asya Afrika ve Avrupa kökenli anneler ise normal hesaplanan zamana uymaktadırlar)

Bebeğin Doğum Tarihini Bilmenin Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce ne zaman ve nerede doğum yapacağının kararını vermek anne ve baba açısından rahatlatıcı bir unsurdur. Bir başka değişle doğumun her şey yolunda gitmesi için belirli bir plana oturtulması çok faydalı bir olgudur. Diğer yönden annenin diğer bütün hayatını planlaya bilmesi için bebeğin doğum tarihinin hesaplanabiliyor olması gerekir. Günümüzde birçok anne çalışıyor durumda olduğundan bebeğin doğum tarihinin annenin çalışma zamanlarına göre ayarlanması gerekebilmektedir. Bu durumda hesaplama yöntemi tersine çevrilerek ne zaman hamile kalınması gerektiği hesaplanır. Doğuma yakın ama doğumdan uzak olmayan bir tarihte bebeğe hazırlık yapmak daha iyidir. Atalarımız “Doğmamış çocuğa Don Biçmek” Tabirini kullanmışlardır. Siz doğuma uzak bir zaman diliminde bebek hazırlıkları yaparsanız ve gebelik üzücü bir şekilde sonlanırsa(düşük gb) bu durum psikolojinizi derinden sarsar. Bu sırada bebek için yapılmış hazırlıklar psikolojik etkiyi iyice artıran bir faktör olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gebe Kalmak İçin Kaç Sperme İhtiyaç Vardır
Gebe Kalma İhtimali Nasıl Artırılabilir
Preeklampsi Önlenebilir mi
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gebeliğin 42. Haftası
Doğum Ağrısı Nasıldır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.