BEBEĞİMİN KALP ATIŞLARINI NE ZAMAN DUYABİLİRİMBebeğimin Kalp Atışlarını Ne Zamana Duyabilirim

Bebeğinizin ilk kalp atışlarını ilk tarama sırasında duymanız muhtemeldir. Bebeğin kalp atışları 10 ila 13. Hafta arasında hissedilir. Bebeğin kalbi yaklaşık 6. haftasından itibaren atmaya başlar. Bebeğinizin kalp atışlarını ilk kez eğer erken bir ultrason yaptırırsanız, yaklaşık 8. Haftada duymanız mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğimin kalp atışlarının sesi neye benzemektedir? İlk defa bebeğinizin minik kalp atışlarını işitmeniz çok heyecan verici olmaktadır. Birçok kadın kendi bebeğinin minik kalp atışlarının dörtnala giden atlara, bazıları da gök gürültüsüne benzetmektedir. Veya sizin kalp atışınızdan iki kat daha hızlı atan ve davul sesi gibi bir ses duymanız da mümkündür.

Bebekler Ne Zaman Duyar?

İlk duyulduğunda çok hareketli gelebilir. Bunun nedeni bir bebeğin kalp atış hızının normal bir yetişkinin kalp atış hızının yaklaşık iki katı kadar olmasıdır. Yani dakikada yaklaşık 120 ila 160 kez atmaktadır. Bebeğin kalp atım hızının bu aralıktaki değerlerden daha hızlı veya daha yavaş olması bir kalp sorununa işaret edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca doğum öncesi kontrollerde de bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Gebeliğin ilk üçte birlik kısmında ilgili sağlık personelinin sesi duyması mümkün değildir. Ancak bundan sonraki kontrolünüzde bebek yaklaşık 16 haftalık olduğu için kalp atışlarının duyulması mümkün olmaktadır. Gebeliğin üçte ikilik kısmında kalp atışlarının duyulabilmesi şunlara bağlıdır:bebek kalbi ne zaman atmaya başlar

  • Bebeğin rahim (uterus) içindeki konumu,
  • Bebeğinizin ne kadar aktif olduğu,
  • Kontrole gelme zamanınızın doğruluğu ve
  • Personelin kalp atışlarını dinlemek için başvurduğu yöntem

Sağlık personeli kalp atışlarını duymak için muhtemelen bir el Dopler veya Sonicaid cihazı kullanacaktır. Bazı yerlerde ise bebeğin kalp atışlarını duymak için Pinard veya Fetoscope kullanmayı tercih eder. Ancak bu yöntemler dopler kadar hassas olmadığı için 18 ila 20. Haftaya kadar kalp atım sesi duyulamayabilir.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

DOPPLER CİHAZI NEDİR? NE İŞE YARAR?

Doppler cihazları ultrason ile çalışır. Karın bölgesine biraz jel sürülüp aygıtla üzerinde dolaşılır ve kalp atımının algılanacağı nokta tespit edilmeye çalışılır.

Doppler cihazının gönderdiği ses dalgaları gidip geri dönerek kalp atışlarının algılanmasını sağlar. Gelen sinyaller kalp atışlarının algılanmasını sağlar. Bu şekilde fetal doppler bebeğinizin kalp atışlarını duyulabilecek halde yükseltir. Ayrıca evde kullanmak üzere kendiniz de bir Dopler cihazı kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Ancak bu cihazı kendi başınıza kullanmanızın bazı dezavantajları olabilir:

  • Bebeğinizin kalp atışlarını duyamazsanız, gereksiz yere endişelenebilirsiniz.
  • Kalp atışlarını bulmak için karın bölgesine yapacağınız bası, rahatsızlık verebilir ve vaktinizi boşa harcamanıza sebep olabilir.
  • Bebeğin kalp atışı diye duyduğunuz ses belki de kendi plasentanızdan bebeğe geçen kan akışının sesidir. Aradaki farkı anlamak zordur.

doppler cihazı bebek kalp atımıNe yazık ki bunlara benzer durumlar evde dopler kullanımı yerine sağlık birimlerine gidilmesini daha güvenilir hale getirmektedir. Sizin ve sağlık personelinin bebeğin hareketini hissetmesi, kalbinin de attığının en iyi belirtisidir zaten. Aşırı kilolu iseniz bunun bebeğinizin kalp atışlarını duymanızı güçleştirip güçleştirmediğini sorunuz. Bu durumun tarama sonuçlarını da nasıl etkilediğini öğreniniz.

Memenin Kahverengi Kısmında Şişlik

Aksi takdirde, muhtemelen ilk düzenli doğum öncesi bakım kontrolünde fetal Doppler ile duyarsınız. En erken 10. haftada dopler ile duyulabilir ancak 12. haftadan sonra duyulması daha yaygındır. Sesin duyulmaya başlama zamanı, bebeğin rahimdeki pozisyonu, kilonuz ve kontrol zamanına bağlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Mide Bulantısı
Düşük
Çocuklarda Obezite Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
Bebeğin Duyması
Emzirme Hakkında
Bebeklerde Gelişim
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.