BEBEĞİN CİNSİYETİ HANGİ AY BELLİ OLUR?

Gelişen tıp sayesinde artık gebelik döneminde erken haftalarda bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilmektedir. Burada en önemli faktörlerden biride ultrason cihazların, artmış görüntü kalitesi olmakta ve bu da çok erken dönemde tespit yapılmasına olanak sağlamaktadır. Ultrasonda, bebeğin cinsiyetinin belirlenebilmesi ve genital bölgesinde cinsel organının ultrasonda görülmesi mümkün olmaktadır. Dolayısıyla genital organların yani dış genital organların oluşmuş olması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ve bir fetusta yani anne karnındaki bir ceninde dış genital organların olgunlaşması ve doğum sırasındaki halini alması ortalama yerini alması 13 – 14 haftayı almaktadır. Bebeğin cinsiyeti 14. Haftadan sonra görüntüleme yöntemleriyle ultrasonda görünür hale gelmektedir. Yani 14. veya 13. haftadan önce bebeğin cinsiyetini tahmin etmek söz konusu değildir. Çünkü henüz dış genital organlar oluşmamıştır. Ve bunu uzmanların görmesi mümkün değildir.

Ultrasonda görüntü kalitesini azaltacak faktörler bazen bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde zorluk çıkarabilmektedir. Bunların başında örneğin annenin aşırı kilolu olması sayılabilir. Bunun yanında bebeğin pozisyonunun uygun olmaması da sadece 13-14.  haftadan sonra değil bazen tüm gebelik boyunca bebeğin cinsiyetinin görülememesine sebep olmaktadır. Dolayısı ile burada bireysel faktörler de önemlidir. Bunun yanında erkek bebeklerde dış genital organın tespiti çok daha kolay olduğundan bazen bir hafta kadar önce belirleme şansı olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebeklerde Yeterli Beslenme
Gebelikte Sigara ve Alkol Kullanılması
Anne Sütü
Bebekler ne zaman ne yiyebilir?
Bebeklerde İshal ve Korunma Yolları
Bıngıldak Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.