BEBEĞİNİZE 7 GÜNDE UYUMAYI ÖĞRETİNBebeğinize 7 Günde Uyumayı Öğretin

1. Gün: Düzenli bir rutine başlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Annenin bebeği uyutması

Birçok bebekler gündüzleri ve geceleri karışık uyumaktadır. Gündüzleri uyurken geceleri uyanıp oyun oynamak isteyebilirler. Ama bu alışkanlıkları düzeltilebilir. Yapılan son araştırmalar bebeklere gece ve gündüz arasındaki farkın öğretilebileceğini göstermektedir. Bunun için bazı önerileri dikkate almanız yeterli olacaktır.

Bebeğinizi sabah erken saatlerde uyandırın ve bunu her gün aynı saatte yapın. Bu şekilde bir uyandırma rutini oluşturmuş olursunuz. Beşiğini bir pencerenin yanına yerleştirin ve perdeleri çekin. Doğal ışık bebeklerin sirkadiyen ritimlerinin düzenlemesine yardımcı olur. Güneş ışığı ile aydınlanmış ortamda uyandıklarında uyanmanın zamanının geldiğini anlarlar. Aynı şekilde eğer karanlıkta uyanırlarsa, gece olduğunu ve tekrar uyumaları gerektiğini anlarlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Gece de bazı sessiz ritüellere yani rutinlere başlayın. Çocuğunuza pijamalarını giydirin ve ışıkları söndürülmüş ortamda beşiğine koyun. Uyumadan önce bir şarkı veya ninni mırıldanmanız bebeğinizin motor ve duyusal sisteminin yavaşlatılmasına yardımcı olacaktır.

2. Gün: Pratik Yapın.

Bugün dün itibariyle başlatmış olduğunuz rutininizin tutarlı olması üzerinde çalışacaksınız. Eğer bebeğiniz hala geceleri emzirilmek, beslenmek istiyorsa gece ve gündüz arasındaki farkı anlamasını sağlamak için iyi bir zamandır. Bunun için gece beslenmesinin çok rahatlatıcı ve düşük ışıkta olmasını sağlayın. Bebeğinizi uyarıcı etkide bulunacak her şeyden kaçının. Gündüz beslerken ise, en aktif olduğu vakitlerde beslemeye çalışın. Mesela ayaklarını gıdıklayarak, şarkılar söyleyerek onu aktif tutun. Bu şekilde gece ve gündüz arasındaki farkı algılamaya başlayacaktır.

Akşamları bebeğinizi yatıştırmak için nelere dikkat edebileceğinizi de bilin. Banyo yaptırmak bir çocuk için canlandırıcı iken başka bir çocuk için aynı etkiyi yapmayabilir. Bunu ancak deneyerek ve gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. Klima fanı ya da radyo uğultusu sesleri birçok çocuk için etkili olmaktadır. Bu tür seslere beyaz gürültü denir.

3. Gün: Ağlamalar Başlıyor.

Bu gece bebeğiniz hâlâ uyanık iken beşiğine koymaya başlayacaksınız. Üçüncü gün yapacağınız en önemli şeydir bu. Eğer siz onu yatırmadan beslenme sırasında uyuya kalırsa, beşiğe yerleştirirken biraz havaya kaldırarak onu uyandırdığınızdan ve gözlerinin açıldığından emin olun. Tabii ki fazla değil az kaldırınız. Bu esnada muhtemelen ağlayacaktır. Ebeveynler doğal olarak ağlamalarını dindirmeye çalışır ama ağlama sonrası sonuç uyku olacaktır. Bebeğiniz ağlarken onu görmezden gelmenin bebekte psikolojik bir sorun yaratacağı endişesini bırakın. Her türlü ihtiyacını başka yollarla karşılıyorsanız kesinlikle güven duygusunda azalma olmayacaktır.

Aslında yaşı daha küçük çocuklar için ağlamasını önemsememeniz daha az endişe sebebidir. Çünkü ağlama sürecini daha kolay atlatırlar. 5 veya 6 aylıktan daha büyük bebekler için doğal olarak daha üzüntü verici olacaktır çünkü kurallarını değiştirmiş olacaksınız.  Ama 3 aylık falan olanlar, sadece oluşturduğunuz rutin olduğunu bilirler. Daha küçük bebekler ağlamaya başladığında anneleri sanki bu ağlamanın daha uzun devam edeceğini düşünürler. Oysa 5 aydan daha küçük bebeklerin ağlamaları genellikle sadece 15 veya 20 dakika sürer.

Eğer ağlaması fazla devam ederse ilk gece her beş dakika bir yanına giderek ona güvende olduğunu hissettirin. Ama bu ziyaretlerinizi kısa tutmaya dikkat edin ve ışıkları açmayın. Bebeği yavaşça beşikten çıkarın ya da emzik, biberon gibi bir şey verin. Eğer bunlardan biriyle uyuya kalırsa, muhtemelen aynı gece veya yarın gece tekrar uyandığında aynı şeyi tekrar isteyecektir.

4. Gün: Zorluğun Bitişi

Bir önceki gece zorlu bir geceydi ve bu gece bir iyileştirme bekleyebilirsiniz. Bebeğiniz ağlamanın sonuç vermediğiniz biraz daha erken hatırlar. Ağladığında verdiğiniz tepki aralığını biraz daha uzatın ve on dakikada bir yanına gidin. Ve ne olursa olsun bu kuraldan vazgeçmeyin. Eğer bebek sizin tutarsızlığınızı fark ederse yarın akşam iki katı kadar ağlayacaktır.

5. Gün: Bebeğin Yerleşmesi

Bebeklerin çoğu uyguladığınız bu yedi günlük programın üçü ile beşinci günü arası ayak uydurmaktadır. Bu yüzden bu gece anne için şanslı gecelerden biri sayılabilir. Eğer bebeğiniz hala ağlamaya devam ediyorsa bu sefer tepki aralığınızı 15 dakikaya çıkarınız. Bazı bebeklerin kendini güvende hissetmesi için daha sık kontrol edilmesi gerekirken diğerlerinde böyle değildir.

Bebeğin kontrol edilmesi ebeveynin yararınadır. Bebek her ağladığında gitmenizin çocuğun tepkisini körüklediğini düşünüyorsanız, kontrolünüzü daha uzaktan mesela kapı aralığından bakarak da yapabilirsiniz.

Diğer sık ​​karşılaşılan problemlerden birisi de gece beslemesidir. Yaklaşık 3 ile 4 ayda bebeklerin çoğu bundan vazgeçmeye hazırdır. Daha küçük bebekler gibi birden kesmeye karar vermek zordur. Ama onları mümkün olduğunca sessiz tutabilirsiniz. Bunu yapmak için bebeğinize sarılın ama ona şarkı söylemeyin, bezini değiştirirken bile ışıkları açmayın ve uyur uyumaz hemen beşiğine yerleştirin. Daha büyük bebeklerin aç oldukları için uyandıkları yanlış düşüncesine düşmeyin. Ağır bebekler aslında gece beslenmesine daha az ihtiyaç duyar. Bu yüzden alışkanlıklarının dışında uyanmaları daha olasıdır. Büyük bebekler bazen fazla beslendikleri için gece baykuşu gibi uyanık kalmaktadır. Fazla besleme aynı zamanda bezlerinin ıslanması demektir ve bu da uyanmaları anlamına gelir.

6. Gün: Bebeğin kesintisiz uyuması

Mutluluk yavaş yavaş geliyor. Daha en azından evin içinde daha rahat hareket etmeye başlayacaksınız. Bebeği kontrol etmek için arada bir kalkacaksınız. Sıcak pijamalarını giydirip uyutun. Sadece gerçekten bir sıkıntı içinde olduğunda bakmanız gerekecek. Hem çocuğunuzun yatışmasına yardımcı olun hem de kendiniz için uyuma ve dinlenme fırsatı yaratın.

7. Gün: Artık Siz de Uyuyabilirsiniz.

Sırtına iyi bir destek hazırlayın. Sadece uykunuzu geri kazanmıyor aynı zamanda bebeğinizde de önemli bir hediye veriyor olacaksınız. İyi uyku alışkanlıkları çocuğunuz için en az iyi bir hijyen kadar kritik öneme sahiptir. Tabii ki, hastalık, yeni bir kardeş veya bilmediğiniz bir otel odası gibi aksilikler olacaktır. Bu tür durumlarda iyi bir uyku düzeni olan çocuklar bile sıkıntı çıkarabilir. Ama yine de planınızdan geri durmayın. Birincisinde olmasa da ikincisinde bebeğiniz rutine olumlu cevap verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    betül

    çok yanlış bir uygulama.tamamen batı odaklı eğitim metodu.ağlayarak uyumaya alışan bir çocuktan büyüyünce ne beklersiniz o çocuğun anneye ihtiyacı var böyle paylaşımlarla hataya ortak olmayın.

    Çocuğun belli bir düzende uyuması hem onun hemde çocuk sahibi annenin sağlığını olumlu etkileyecektir. Modern çağda eğitim önemlidir ve bu eğitimin yaşı yoktur.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Emziren Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler
Çocuklarda Obezite Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
Bebeklerde 6/9 Ay arası beslenme
Spiral Kullanan Gebe Kalır Mı
Bebeklerde Beslenme Rehberi
Biberon Mamalarının kullanımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.