BEBEĞİNİZİN İLK HAREKETİbebeğinizin ilk hareketi

Gebelik esnasında en heyecanı zamanlardan birisi de bebeğinizin küçük çırpınışlarını ve minik tekmelerini hissetmektir. Bu küçük hareketler hem bebeğinizin gelişmekte olduğunu gösterir hem de sizin içinizdeki o varlığa kendinizi daha yakın hissetmenizi sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğimin tekmelerini ne zaman hissederim?

Bebeğinizin ilk hareketlerini gebeliğin 16. ve 25. haftaları arasında hissedersiniz. Eğer ilk hamileliğiniz ise, muhtemelen 25. haftaya kadar hissedemeyeceksiniz. İkinci gebeliklerde ise bazı kadınlar daha 13. Haftadan itibaren bebeğin hareketlerini hissetmeye başlarlar. Otururken ya da yatarken, sakin bir konumda iken bebeğin tekmelerini hissetme olasılığınız daha yüksektir.

Bebeğin tekmeleri nasıl bir his uyandırır, neye benzer?

Hamile kadınlar bebeklerinin hareketlerini kelebekler, sinir seyirmesi veya yuvarlanan hareketler şeklinde tarif ederler. İlk başlarda bebeğin hareket edip etmediğini söylemek güçtür. Ancak hamileliğin ikinci ve üçüncü zaman dilimlerinde anneler gaz, açlık acısı ve diğer iç hareketlerinden bebek hareketlerini ayırt etmeye başlarlar.

İkinci ve üçüncü trimester dilimlerinde bebeğin hareketleri daha belirgin olmaya başlamakta ve tekmeler, dürtmeler ve dirsek atmalar gibi hareketlerin hissedilmesi daha da artmakta ve kolaylaşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeğimin hareketlerini ne sıklıkta hissetmeliyimBebeğimin hareketlerini ne sıklıkta hissetmeliyim?

Erken gebelikte, sadece birkaç çırpınış falan hissedebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe, genellikle ikinci trimester dönemin sonuna doğru tekmeler daha güçlü ve daha sık gelmeye başlar. Yapılan araştırmalara göre, üçüncü trimester dönemde her saat yaklaşık 30 kez bebek hareketleri hissedilir.

Bebekler uyanıklık ve uyku arasında gidip gelen günün belirli saatlerinde daha fazla hareket eğilimi gösterir. Çoğunlukla uyumaya çalıştığınız akşam 9 ile 1 saatleri arasında daha aktiftirler. Aktivitedeki bu dalgalanma sizin değişen kan şekerinizden kaynaklanmaktadır. Bebekler ayrıca sesler veya dokunmalara da yanıt verebilir ve yatakta eğer çok yakın ise eşiniz bile tekmeleri hissedebilir.

Bebeğimin tekmelerini görüntülemeli miyim?

Bebeğinizin hareketleri belirgin şekilde hissedilmeye başlandıktan sonra, (genellikle 28. haftadan itibaren) bazı doktorlar bebeğinizin normal şekilde gelişmekte olduğundan emin olmak için tüm bu küçük yumruklar, dürtmeler ve tekmelemelerin kontrol edilmesini ve monitörde izlenmesini önermektedirler. Bu yöntem, bebeğin iyi olduğunu ve normal geliştiğini kesin olarak ifade eden bilimsel bir gösterge değildir. Bu yüzden sizinle ilgilenen doktorun tavsiyelerine göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.Bebeğimin tekmelerini görüntülemeli miyim

Eğer sayım yapıyorsanız, bebeğinizin hareketlerinin normal bir oranda devam edip etmediğini görme şansını olacaktır. Hareketleri saymak için bebeğinizin genellikle en aktif olduğu zamanları seçin (genellikle bu yemek yedikten sonrasıdır). Daha sonra rahat bir yere geçip uygun bir pozisyonda yatarak hareketleri saymaya başlayın.

Bebeğinizin hareketlerinin nasıl sayılması gerektiğine ilişkin görüşler farklılık göstermektedir. Jinekologlar genellikle bir ila iki saat zarfında 10 hareket sayılmasının normal olduğunu ifade etmektedir.

Eğer bebeğinizin iki saat sonunda 10 kez hareket ettiğini hissetmezseniz, daha sonra gün içinde tekrar deneyin. Eğer gün içindeki diğer zamanda da yine 10 hareketi hissedemediyseniz, bu durum bebeğinizin normalden daha az aktif olduğunu göstermektedir. Bebeğin kalp hızı ve hareketlerinin kontrol edilmesi için bir sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

Eğer bebek hareketlerini hiç hissetmiyorsanız;

Henüz 25. haftaya ulaşamamış ve bebeğinizin hareketlerini hissetmiyorsanız, ya da ne hissettiğinizden emin değilseniz, paniğe kapılmayın. Bebeğiniz büyüdükçe ve geliştikçe hareketlerini daha iyi ayırt edebileceksiniz. Ayrıca bebeğin günün hangi vakitlerinde daha aktif olduğu da fark etmeye başlayacaksınız. Bazı bebekler doğal şekilde diğerlerine göre daha az sıklıkta hareket ederler.bebek hareketlerini hiç hissetmiyorsanız

Hareket azlığının bir sebebi de bebeğinizin uykuya dalmış olabileceğidir. Özellikle 32. haftadan sonra bebeğiniz büyüyüp geliştiği için rahim içerisindeki hareket alanı da daralacağından dolayı daha çok tekme atacak ve dürtmeler yapacaktır.

Ancak eğer bebeğiniz düzenli şekilde hareket etmeye başladıysa fakat bir iki saatlik süre içinde en az 10 hareket hissetmiyorsanız veya hareketleri önemli ölçüde yavaşladıysa bir doktora görünmenizin zamanı gelmiş olabilir.

Bebek hareket çizelgesi

Ultrason taramaları bize bebeğin yaptığı inanılmaz hareketleri görme şansı tanımaktadır. Aynı zamandan bu hareketleri ne zaman yaptığı da görülebilmektedir. Bebeğiniz aslında siz hissetmeye başlamadan çok önce hareket etmeye başlar ve hareketleri o büyüyüp geliştikçe değişmektedir. Eğer şanslı iseniz, bebeğiniz ultrason taraması esnasında uyanık olacak ve hareketlerini, sallanmalarını ve kıpırdamalarını görme şansınız olur. 

7. ve 8. Hafta: Yedinci hafta ile sekizinci haftalıkken bebeğiniz yanlara doğru eğilme ve minik ani hareketler yapmaya başlar.

9. Hafta ve 10. Hafta: Yaklaşık dokuzuncu haftasında hıçkırmaya ve küçücük kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeye başlar. Aynı zamanda emme ve yutmaya da başlar. 10. haftasının sonunda başını hareket ettirebilir, yüzüne dokunabilir ve ağzını açıp çenesini uzatabilir.

12. Hafta : Bebeğiniz harekete başlamış olmalı, ancak henüz çok küçük olduğundan muhtemelen bir şey hissetmeyeceksiniz. 12. haftanın sonunda, gelişmek ve büyümek sanki çok yorucu imiş gibi gerilme hareketini yapmaya başlar.

14. Hafta: Bu haftada gözlerini hareket ettirebilir. Zamanla bebeğin hareketleri daha da belirginleşecek ve hissedilmesi daha da kolay olacaktır. İlk başta nazik bir çarpıntı ya da dalgalanma şeklinde, bazen de gaz veya hava gibi hissedilirler. Sonra ise bu hareketleri itme, kıvranma ve tekmeleme gibi daha belirgin hareketler şeklini almaya başlar.

15. Hafta: Bu haftada elinin başparmağını emmeye başlayabilir. Eğer ultrason taraması esnasında bunu yaparsa, doğduğunda da sağ veya sol elinin hangisini kullanacağını öğrenmeniz mümkün olur. Yani solak olup olmayacağı hakkında ipucu verebilir.

16. Hafta: Bazı hamile kadınlar, küçük kelebeklerin kanat çırpması gibi hareketler hissetmeye başlarlar. Hissedilen duygu sadece gaz olabildiği gibi bebeğin hareketleri de olabilir.

20. Hafta: Bebeğinizin gelişiminin bu noktasında, bebeğinizin hızlandırılmış gerçek hareketlerini hissetmeye başlarsınız.

24. Hafta: Bebeğin hareketleri daha yerleşik olmaya başlar. Ayrıca bebeğin hıçkırıklarını da hafifçe hissetmeye başlayabilirsiniz.

28. Hafta: Bebeğiniz artık sık sık hareket ediyordur. Bazı tekme ve dürtmeleri nefesinizi kesebilir.

36. Hafta: Bebek büyüdükçe rahim bölgesi de kalabalıklaştığı için hareketlerde biraz yavaşlama görülmeye başlar.

Bebeğiniz sürekli hareket halinde olmayacaktır. Onun da dinlenmek ve uyumak istediği zamanlar olacaktır. Bu nedenle eğer kontrol taramaları sırasında bebeğinizin hareket etmediğini görürseniz endişeye kapılmayın.

Gebeliğin sonuna doğru, bebeğiniz daha uzun süreli dinlenecektir. Bu dinlenmeler bir seferde 20 dakika ile 50-75 dakikaya kadar sürebilir. Bu süre belki size daha da uzun gelebilir çünkü her hareketini hissedemezsiniz.

Günde kaç tekme hissetmeliyim?

Hissetmeniz gereken belli bir tekme veya hareket aralığı yoktur, bunu kayıt altına almanız ve hesabını yapmanıza da çok gerekmez. Bebeğinizin bu hareketleri nasıl yaptığını değerlendirmek için oluşturacağınız grafiğin pek bir yardımı dokunmayacaktır. En azından bebeğin hareket ettiği gerçeğinden daha önemli değildir.

Günde kaç tekme hissetmeliyimUyanma saatlerinde bebeğinizin hareketlerine dikkat ediniz. Hamileliğiniz ilerledikçe, bu ritmi öğrenmeniz daha kolay olur. Her bebeğin farklı bir uyanma ve uyku düzeni vardır ve siz zamanla bebeğiniz için normal olan davranış düzenini zaten öğrenmiş olacaksınız. Dolayısıyla bu düzende bir değişiklik veya anormallik gerçekleştiğinde fark edeceksiniz. Bunun için sayı hesabı tutmanız gerekmez.

Eğer bebeğinizin hareket düzeninde beklenmedik ve dizi endişelendiren bir değişim fark ederseniz doktorunuza veya en yakın sağlık kuruluşuna uğrayınız.

Bugün bebeğimin hareketlerini hiç hissetmedim, endişelenmeli miyim?

Eğer hareketleri hissetmeye yoğunlaşmadıysanız, kaçırmış olabilirsiniz. Bebeğinizin hareketlerine odaklanmak ve saymak için sol tarafınıza bir destek yardımıyla yatın. Uzanma esnasında birkaç saat boyunca en az 10 ayrı hareketini hissetmiş olmalısınız.

Yatarken oturmaya göre bebek hareketleri daha çok hissedilir. Ayakta ise muhtemelen daha da az hissedilir. Eğer bebeğinizin hareketliliğinden emin olmak istiyorsanız, aşağıda bebeği hareket etmeye teşvik eden bazı yollar bulunmaktadır:

  • Aperatif bir şeyler alın, ayağınızı uzatın ve rahatlayın. Bebeğiniz, siz hareket ederken uyuyor ve siz bir şeyler yiyip dinlenmeye geçtiğinizde muhtemelen hareket etmeye başlayacaktır.
  • Gerçekten soğuk bir içecek için. Bebeğiniz sıcaklık değişimini hissedecek ve muhtemelen ondan uzaklaşmaya çalışacaktır. Şekerli soğuk içecekler de şeker desteği ile hareketini daha çok teşvik edebilir.
  • Biraz gürültü yapın. Yüksek sesle müzik çalınması ya da kapı gıcırdaması gibi seslere tepki verebilir.

Eğer bebeğiniz hareket etmeye başladıysa muhtemelen her şey yolunda demektir. Ancak eğer endişeleriniz varsa, o andan itibaren herhangi bir anormallik olup olmadığını fark edebilmek için hareketlerine dikkat kesilin.

Bir ebe veya doktora ne zaman görünmeliyim?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri veya birkaçını fark ederseniz vakit kaybetmeden ebenize veya doktorunuza başvurun. Bu tür belirtilerde erken temas geçmek ve ertesi güne kadar beklememek önemlidir:

  • Yan yatar vaziyette iki saat boyunca 10 veya daha fazla ayrı hareket hissetmiyorsanız,
  • Bebeğiniz gürültü veya başka diğer uyaranlara tepki olarak harekete başlamıyorsa,
  • Bebeğinizin hareketlerinde büyük bir düşüş, ya da birkaç gün içinde kademeli bir düşüş varsa,

Bebeğiniz daha az hareket ediyorsa, plasenta yoluyla yeterli besin veya oksijen alamadığına bir işaret olabilir. Ya da bebeğin başka komplikasyonlar yaşadığına ve risk altında olduğuna dair işaretler olabilir.Bir ebe veya doktora ne zaman görünmeliyim

Her iki ihtimalde de bebeğinizin bir sağlık kuruluşunda kontrolden geçmesi gerekir. Gerekli test ve tetkiklere girmeniz gerekebilir. İlgili personel veya doktor tarafından bebeğin kalp atım hızı kontrol edilecek, bebeğin boyutu ölçülecek ve bebeği çevreleyen amniyotik sıvı miktarına bakılacaktır.  

Ne mutlu ki, çoğu durumda bu tür kontrollerin sonucunda bebeğin iyi ve sağlıklı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, eve gönderilecek ve bebeğinizin hareketlerinin farkında olmaya devam etmeniz gerektiği söylenecektir. Eğer yine hareketlerinde azalma fark ederseniz, hemen ebe veya doğum ünitesini arayın. Bebeğin hareketlerinde azaltma devam eder veya doktor ya da ebe herhangi bir durumdan endişelenirlerse ekstra tarama testleri yapacaklardır.

Diğer anne adayları veya daha önce anne olmuş kadınlardan da sorarak deneyimlerinden yararlanabilirsiniz. Bu anneler etrafınızdaki kadınlar olduğu gibi internette sanal ortamda fikir paylaşımı yapabildiğiniz guruplar da olabilir. Karşılıklı görüş alış verişi ile bebeklerin hareketlerinin tanımlanması ve hareketler sırasında oluşan ağrı veya rahatsızlığın normal olup olmadığı gibi bilgiler edinebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Doğum Sonrası Depresyon
Gebeliğin 21. Haftası
Kuranda Kısırlık Tedavisi
Doğum Sonrası Egzersizler
Doğum Kontrol Hapları
Klinefelter Sendromu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.