BEBEK BANYOSUBebek Banyosu

Yeni veya deneyimli bir ebeveyn olsanız bile bebek ve yürümeye başlayan çocukların sağlığı hakkında merak edilen ve sorulan birçok soru olmaktadır. Mesela çocuğunuz hangi aşılara ihtiyaç duyar? Yeni doğan bebek ne zaman görür? Bebek ne zaman banyo yaptırılır? Yeni doğan bebek ne zaman görür? Çocuğunuzun vücut ısısını ölçmenin en iyi yolu nedir? Çocuklar için yapılan testlerde ideal test sonuçları ne olmalıdır? Bebek ve çocuk sağlığı ile ilgili son gelişmeler nelerdir? Gibi sorular sıkça cevap bekler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bebeklerin sağlığı konusunda ne kadar çok şey bilirseniz, bebeğinize de o kadar iyi bakar ve rahat ettirirsiniz. Sorularınızın cevaplarını öncelikle ilgili çocuk doktorundan öğreniniz. Çocuğunuzun sağlığı söz konusu olduğunda hiçbir şeyin önemsiz olmadığını unutmayın.

Yeni doğan veya yeni yürümeye başlamış bebeğinizin doktoruna gitmeden telefonla da ulaşmaya ve bilgilenmeye çalışınız.

Yenidoğan sağlığı

Yenidoğan bir bebek hayatınıza fırtına gibi bir değişim getirir. İlk başta, yenidoğan sağlığının emzirme, banyo ve bebek bezinden ibaret olduğu gibi görünür fakat bunlar temel şeylerdir ve daha fazlası vardır. Bebeğin cilt bakımı, ağlaması ve gelişimine dikkat edilmesi gibi birçok husus bulunmaktadır.

Yenidoğan sağlığı aynı zamanda anneye de uzanır. Sonuçta, bebeğinizin iyi bakımı annenin de kendine iyi bakmasını gerektirir. Mümkün olduğunca iyi uyuyun ve dinlenmeniz gerektiğinde yardım istemekten çekinmeyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Yenidoğan bakımı hayatınızın gidişatını tersine çevirebilir ve ortaya çıkan sağlık sorunları bazen bezdirici bir hal alır. Ancak yeni doğan bebeğin yaşamınıza getirdiği sevinç gün boyunca bu tür sorunlarla baş etme gücü de sağlar.

Bebek banyoları

Bebek banyoları hem ebeveynler hem de bebekler için eğlenceli olabilir. Tabi bu tüm bebekler için geçerli değildir. Banyo yapmamakta direnen ve ebeveyne zor anlar yaşatan bebekler de var elbette.  Bebeği banyoya almadan önce banyosunda gerekli olan her şeyin hazır olduğundan ve bebek için uygun olduğundan emin olunuz.

Sünger banyosu yapınız

En azından bebeğin göbek kordonu düşene kadar yeni doğan bebeklerde sünger banyosu yapınız. Sünger banyosu için bebeğinizi yumuşak bir havlu üzerine sırt üstü yatırınız. Bir bez ıslatın, fazla suyunu sıkın ve bebeğinizin yüzünüzü silin. Sabun kullanmaya genellikle gerek yoktur. Göz kapaklarını yıkamak için pamuklu bir bez kullanın.

Kıvrımların içini temizleme

Bebeğinizin vücudunun geri kalanını temizlemek için, sadece su kullanın. Bebeğiniz kokuyor ya da kirliyse, hafif nemlendirici bir sabun kullanılabilir. Bebeğin boyun, kulak arkası, çocuk bezi bölgesi ve diğer kıvrımlarının temizliğine özellikle dikkat ediniz. Ayrıca bebeğinizin el ve ayak parmaklarının arasını da yıkayınız. 

Bebeğin saçını yıkama

Bebeğinizin saçlarını her banyo sırasında yıkamanız gerekmeyebilir. Eğer kirli görünüyorsa, bir damla şampuanla hafifçe masaj yaparak yıkayınız. Bebeğin gözlerine şampuan kaçmasını engellemek için bir elinizi alnına siper edebilirsiniz.

Küvet banyosu

İlk başlarda sünger banyosu yaptıktan sonra şimdi de bebeğinize küvet banyosu yaptırmak isteyebilirsiniz. Birçok banyo seçeneğiniz bulunmaktadır. Özellikle yeni doğanlar için tasarlanmış ve serbest duran plastik bir küvet veya küvet içinde oturan küçük şişme bir küvet de kullanabilirsiniz. Bir havlu veya kauçuk paspas ile kaplı, mutfak veya banyo lavabosu da başka bir seçenektir.

Güvenliğin en önemli husus olduğunu unutmayınız. Kullanacağınız malzemeleri öncesinden hazırlayıp yakınınızda bulundurursanız bir eliniz sürekli bebeğin vücudunda olur. Bebeğinizi asla suyun içinde tek başına bırakmayınız.

bebek banyosu nasıl olmalıSu sıcaklığını kontrol etme

Bebeğinizi banyo yaptırmadan önce her zaman elinizle suyun sıcaklığını kontrol ediniz. Banyo suyunun 38 ° civarında bir sıcaklık değerinde olmasına dikkat edin. Sıcak derecesinden emin olmak için bir termometre kullanabilirsiniz. Suyun dışında oda sıcaklığının da uygun bir derecede olması önemlidir. Banyodan sonra vücudu ıslak kalan bebek kolayca üşütebilir.

Bebek banyosu için ideal su miktarı değişmektedir. Ortak bir öneri suyun 5-8 cm derinliğinde olmasıdır. Bebeğin vücudunu sıcak tutmak için banyo boyunca üzerine sudan dökünüz. Bazı araştırmacılar da, bebeğin omuzlarına kadar gelen suyun hem bebeğin vücut ısısının düşmesini engellediği hem de bebek için sakinleştirici etkide bulunduğunu savunmaktadır. Dolayısıyla suyun miktarı ne olursa olsun önemli olan hususun bebeğin güvenliği olduğunu unutmayınız.

Tutunacak yer olması

Bebeğinize banyo yaptırırken bir yerlere tutunabilmesi kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bir elinizi bebeğin başında tutunuz diğer elinizle de su dökerken ya da sabunlarken bebeğin vücuduna rehberlik etmek için kullanınız. Kolunuz ve elinizle bebeğinizin başını ve gövdesini destekleyin. Gerekirse kolunuzun bebeğin belinde sıkıca kavrayarak da tutabilirsiniz.

Bebeğin sırtını yıkama

Bebeğinizin sırtını veya kalçasını temizlerken bebeği kolunuza yatırınız ve koltuk altından bebeğinizi kavramaya devam edin.

Kıvrımları unutmayınbebek nasıl banyo yaptırılır

Bebeğin boyun, çocuk bezi bölgesi, kulakların arkası ve koltuk altları gibi kıvrımları daha kolay kirlendiği için temizliğine de özen gösteriniz. Ayrıca el ve ayak parmakları arasını da yıkayın.

Bebeğinizin saçlarını durulama

Bebeğinizin saçlarını durulamak için eğer sünger banyosu safhası geçilmişse, bebeğin başını musluğun altına tutabilirsiniz. Bebeğin başını durularken bir elinizle başının üzerinde elinizi sıkıca tutunuz ve kolunuzla da bebeğin sırtını destekleyin.

Bebek ne zaman ağlıyor

Bebeğiniz küvette ağlarsa, sakin olun. Bebeği temizleyebildiğiniz kadar temizleyin ve sonrasında havluyla güzelce sarın. Birkaç gün bekledikten sonra yeniden yıkamayı deneyiniz. Bir sonraki banyoya kadar, bebeğinizin yüz, boyun ve bebek bezi alanları gibi dikkat edilmesi gereken yerlerini süngerle temizlemeye devam ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bebekler ve Çocuklarda Göz Sağlığı
Burun Tıkanıklığı
Bebekler Ne Zaman Görmeye başlar
Bebeklerde İshal ve Korunma Yolları
Bebeklerde 1/2 Yaş arası beslenme
İsilik
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.